Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування

| Коментарі відсутні

31 жовтня – 6 листопада 2011 року – Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування

Щорічно у цілому світі цей тиждень відзначається, починаючи з 1990 року. Ініціатором його проведення виступає неурядова міжнародна організація «Всесвітній Альянс за Грудне Вигодовування».

В Україні він традиційно проводиться в жовтні – листопаді.

Мета тижня – привернути увагу до проблем грудного вигодовування.

Цьогорічна тема тижня – «Розкажіть мені про грудне вигодовування» у форматі 3D.

Чому саме у форматі 3D? Тому що акцент акції ставиться на 3 вимірах:

1. Часі (від підготовки до вагітності й до відлучення дитини від груді матері).
2. Місці (дім, товариство однодумців, система закладів охорони здоров’я).
3. Комунікації (тобто спілкуванні, або передачі інформації від людини до людини, а саме: підтримці та просуванні думки щодо переваг грудного вигодовування).

Грудне вигодовування має позитивні коротко- та довготривалі наслідки для здоров’я дітей та їх матерів. Зокрема, воно сприяє зниженню дитячої смертності та покращенню здоров’я матерів. Дослідження показують, що найкращий термін вигодовування дітей – протягом першої півгодини життя, виключно до 6 місяців та продовження грудного вигодовування до 2 та більше років.

Саме тому, у 1989 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та ЮНІСЕФ почали сприяти практиці виключно грудного вигодовування дітей до 6 місяців із його продовженням до 2 років. А у 1995 році Міністерство охорони здоров’я України затвердило першу галузеву програму підтримки грудного вигодовування. З 2001 року розпочато сертифікацію закладів охорони здоров’я відповідно до статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини». А з 2004 року у закладах системи охорони здоров’я матері і дитини України широко впроваджується Розширена Ініціатива ВООЗ/ЮНІСЕФ – «Лікарня, доброзичлива до дитини», яка передбачає, окрім підтримки грудного вигодовування, впровадження сучасних родопомічних технологій, важливість консультування та запровадження підходів, доброзичливих до матері та всієї родини.
Загальнодержавною програмою «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року передбачено забезпечити народження не менш, ніж 90 відсотків дітей у закладах охорони здоров’я, що відповідають статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини» та сприяти досягнення до 2015 року рівня виключно грудного вигодовування не менш ніж 60 відсотків дітей віком до 6 місяців.

В Україні статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» присвоєно 373 закладам охорони здоров’я. Регіонів, де б не було жодного такого закладу, немає.

У Полтавській області на сьогодні статус «Лікарня доброзичлива до дитини» отримали 23 заклади охорони здоров’я (2007 р. – 6 закладів). Питома вага дітей, які народились в родопомічних закладах, сертифікованих на відповідність статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини» значно збільшилась і становить 84,2% (2007р.- 52,4%).Збільшилась питома вага партнерських пологів до 83,1% (2007р. – 59,5%), що призвело до зменшення використання медикаментозного знеболення. Спільне перебування матері та дитини, що сприяло їх тісному контакту, формуванню й закріпленню психологічного зв’язку, соціалізації дитини було забезпечено у 96% випадках (2007р – 94,5%). Питома вага фізіологічних пологів склала 74%. Рівень виключно грудного вигодовування малюків до 6 місяців, під час якого між матір’ю й дитиною встановлюється особлива близькість, яка зберігається на довгі роки – 62,8% (2007 р. – 23,9%). Рівень дітей, які отримували грудне молоко у віці 12 місяців і більше, становить 36,4% (2007р. – 27%).

Як показує життя, навіть у найбільш віддалені від дитинства періоди життя інтелектуальні можливості й соціальна адаптація людей, вигодуваних груддю, виявляється вищими, ніж у тих, кого вигодували штучно.

Напишіть відгук