Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

14 листопада – Всесвітній День діабету

| Коментарі відсутні

За останні роки цукровий діабет набув масштабів величезної медичної та соціальної проблеми у світі. За даними Міжнародної діабетичної федерації, на це захворювання страждає майже 300 млн. людей, більша половина з яких – особи працездатного віку. Протягом останніх 15 років ця цифра зросла до 150 млн. За прогнозами, до 2030 року на діабет захворіють 435 млн. осіб.

В Україні на початок 2011 року офіційно зареєстровано понад 1 млн. хворих на цукровий діабет, з яких 180 тис. отримують замісну терапію інсуліном, із них близько 8 тисяч дітей, віком до 18 років.

На Полтавщині зареєстровано близько 42 тисяч осіб з цукровим діабетом, із яких близько 7 тис. – інсулінозалежні.

Проголошення ООН 14 листопада Всесвітнім Днем Діабету поставило цю недугу у статус першого хронічного захворювання, яке визнали глобальною проблемою. Вперше Уряди всіх країн світу визнали, що це неінфекційне захворювання становить для людства не меншу загрозу, аніж СНІД, туберкульоз чи малярія.
Україна стала першою країною, яка вирішила забезпечити щорічне проведення Всесвітнього Дня Діабету – 14 листопада на державному рівні.

Ріст розповсюдженості ЦД пов’язаний з багатьма факторами, та чи не найбільшу роль у цьому відіграє сучасний спосіб життя та нераціональне харчування.
Що це за хвороба – цукровий діабет? Це хронічне захворювання, яке з’являється внаслідок нестачі в організмі людини інсуліну, або зниження чутливості тканин організму до інсуліну та спричиняє вкрай високий ризик в розвитку інвалідізуючих мікросудинних ускладнень.

Перші ознаки діабету: часте сечовиділення, спрага, відчуття голоду, втрата ваги, втома, розлад уваги та зниження зору. Якщо у Вас з’явився один із вищеперерахованих симптомів, Вам необхідно звернутися до лікаря. Діабет діагностують за вмістом цукру в крові. У людини, в якої немає цього захворювання цукор крові в межах 3,3-6,1 ммоль/л, а у сечі цукор не визначається.

Лікування цукрового діабету включає декілька обов’язкових компонентів: збалансована дієта, дозоване фізичне навантаження, застосування відповідних лікарських засобів, навчання хворого самоконтролю, профілактика та лікування ускладнень.

Принципи дієти зводяться до наступного: змішане харчування з фізіологічним вмістом білків, жирів та вуглеводів, які багаті на рослинні волокна. Рекомендується обмежити вживання тваринних жирів, заміняючи їх на рослинні, вживати овочі, фрукти. Підтримувати нормальну, чи близьку до нормальної, масу тіла.

Також обов’язковим компонентом терапії для хворих на цукровий діабет є дозоване фізичне навантаження (ходьба, праця на свіжому повітрі) та лікувальна фізкультура. Обсяг фізичних навантажень визначається з урахуванням віку хворого, стану серцево-судинної системи, бо будь-яке фізичне навантаження супроводжується зниженням рівня глюкози у крові, що може викликати погіршення стану хворого.
Лікування таблетованими цукрознижуючими препаратами та препаратами інсуліну призначає лікар-ендокринолог за індивідуальними показаннями у кожному випадку.

Ефективність лікування цукрового діабету залежить від спільних зусиль лікаря і хворого, спрямованих на досягнення компенсації цукрового діабету.

Навчання хворих самоконтролю є також обов’язковим компонентом проведення лікування. У процесі навчання хворий має зрозуміти і мати чітке уявлення про щоденний режим, проведення різних маніпуляцій, виконання рекомендацій щодо дієти, вміння проводити визначення вмісту глюкози в крові та сечі, підтримувати нормальний спосіб життя (відмова від паління, алкоголю), дотримання часу відпочинку та праці.
Аби запобігти виникнення цукрового діабету варто насамперед усувати умови, які його стимулюють, активно виявляти приховані форми захворювання.

Виявленням осіб із факторами ризику займаються кабінети профілактики при поліклініках, лікарі стаціонарів. Лікар-ендокринолог уточнює захворювання, призначає лікування і лікує хворого. Також організовуються профілактичні обстеження населення.

Своєчасне виявлення хвороби, виконання рекомендацій по обстеженню та лікуванню на багато років можуть відсунути або цілком відвернути розвиток хвороби.

Напишіть відгук