Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Невиліковно хворі на Полтавщині не залишаться без підтримки

| Коментарі відсутні

13 листопада заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації Олександр Коваль взяв участь у засіданні круглого столу на тему «Перспективи розвитку паліативної допомоги в Полтавській області», що відбулося у Головному управлінні охорони здоров’я ОДА.

На засіданні йшлося про те, що полегшення фізичного болю і емоційного страждання невиліковно хворих людей, які відходять у Вічність, надання їм медичної допомоги, психологічної та духовної підтримки, здійснення соціального супроводу – обумовлена потреба будь-якого суспільства. Світова спільнота давно розробила стандарт надання комплексної допомоги – хоспіси і паліативні центри. Обговорити реальну перспективу створення у Полтаві хоспісу – спеціалізованого закладу обласного рівня, зібралися начальник Головного управління охорони здоров’я Віктор Лисак, перший заступник начальника  Головного управління праці та соціального захисту населення ОДА Ніна Черняк, провідні профільні фахівці області, очільники громадських та релігійних організацій, які безпосередньо опікуються даною проблемою.

З особливою місією на зустріч прибули Леся Брацюнь, виконавчий директор Всеукраїнського громадського об’єднання «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги», керівник проекту підтримки становлення системи паліативної допомоги в Полтавській області, Вікторія Тимошевська, директор програми «Громадське здоров’я» Міжнародного Фонду «Відродження» і Ксенія Шаповал, координатор міжнародної ініціативи «Паліативна допомога» програми «Громадське здоров’я» МФ «Відродження». Вони презентували проект «Адвокація становлення системи паліативної допомоги в Україні» по створенню хоспісів  у трьох пілотних областях – Київській, Кіровоградській та Полтавській.

Олександр Миколайович Коваль охарактеризував важливість надання паліативної та хоспісної допомоги населенню Полтавщини. Було відзначено, що навіть зважаючи на рівень забезпечення існуючих спеціалізованих ліжок у Полтавській області, потреба в окремому закладі існує. Він також зазначив, що головне здійснювати всі кроки поступово, продумано, адже все робиться для людини, а не заради зміни системи.

З аналізом стану досягнень, проблем та баченням подальшого розвитку паліативної та хоспісної допомоги  в області виступив Віктор Лисак, начальник Головного управління охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації. Так, в області з 2010 року функціонують 134 стаціонарні ліжка паліативної допомоги при Полтавській обласній клінічній психіатричній лікарні ім. О.Ф.Мальцева, Полтавському обласному протитуберкульозному диспансері, Опішнянській туберкульозній лікарні, в Центрі профілактики ВІЛ/СНІДу, при районних та дільничних лікарнях. У Миргородській ЦРЛ 10 ліжок в онкологічному відділенні реорганізовані в ліжка паліативної допомоги. У Лохвицькому районі на базі реорганізованої Лучанської дільничної лікарні відкрито відділення паліативної допомоги на 20 ліжок. Виїзна служба Полтавського обласного клінічного онкологічного диспансеру здійснює понад 2000 виїздів для надання допомоги паліативним хворим вдома: знеболення, консультації лікаря-онколога тощо. Але старіння нації, зростання рівня захворюваності на тяжкі невиліковні хвороби, епідемія туберкульозу, високі темпи поширення ВІЛ-інфекції, тощо обумовлюють потребу у вдосконаленні існуючої системи підтримки тих, кого вже неможливо вилікувати.

Леся Брацюнь охарактеризувала етапи реалізації вищезгаданого проекту  і відзначила, що на відміну від Кіровоградської області, де досить  низький рівень надання паліативної допомоги, участь Полтавщини у проекті – ініціатива обласної державної адміністрації та Головного управління охорони здоров’я, з метою забезпечення мешканців області з обмеженим  терміном життя можливістю отримати підтримку європейського рівня.

Вікторія Тимошевська та Ксенія Шаповал зазначили, що окрім обласного хоспісу, проектом передбачено також створення виїзної консультаційної служби опіки вдома та навчально-методичного центру з підготовки медичних кадрів за напрямком «Паліативна допомога». Реалізувати проект планується протягом двох років.

Головний позаштатний спеціаліст з паліативної та хоспісної медицини ГУОЗ ОДА Людмила Самолеліс, описуючи мережу надання паліативної та хоспісної допомоги в Полтавській області, окремо наголосила на потребі підготовки спеціалістів. Медичні працівники, які працюють з невиліковно хворими, зараз опановують відповідні навчальні програми і курси перепідготовки, але важливо також приділяти увагу не лише фаховим обов’язкам, а й взаємодії.

Безпосередніми партнерами медиків у справі супроводу невиліковно хворих і помираючих є фахівці Головного управління праці та соціального захисту. Перший заступник начальника Ніна Черняк повідомила присутнім, що у системі  соціального захисту населення Полтавської області  функціонують 14 будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, в тому числі –  2 геріатричних, 7 психоневрологічних інтернатних установ, 2 дитячих будинки-інтернати, а також 12 стаціонарних відділень територіальних центрів соціального обслуговування. Окремим категоріям людей у зазначених установах надаються елементи паліативної допомоги. Вони знаходяться на повному державному забезпеченні відповідно до встановлених норм.

Діяльність і досягнення громадськості у напрямку розвитку паліативної та хоспісної допомоги у своїх виступах висвітлили Володимир Голуб, голова Громадської ради при ОДА, Валерій Завгородній, голова Асоціації паліативної та хоспісної допомоги Полтавщини і Максим Демченко, виконавчий директор БА «Світло Надії». Протоієрей Валерій Мараховський, настоятель Святознаменської церкви при Полтавській обласній клінічній психіатричній лікарні ім.О.Ф.Мальцева розповів про духовний супровід особливої категорії вірян, їхніх рідних, близьких та душпастирське служіння у спеціалізованих закладах.

Володимир Печериця, головний лікар Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру, Ірина Плюсніна, голова обласної організації Товариства Червоного Хреста України, і Володимир Коршенко, головний лікар Полтавського обласного Центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом зазначили про особливості і напрацювання у наданні паліативної допомоги серед своїх пацієнтів і підопічних.

У спільному обговоренні учасники круглого столу дійшли висновку про поміркованість, комплексний та раціональний підхід до справи, і висловили сподівання на успішну реалізацію проекту. Адже забезпечення так званих «термінальних» хворих і помираючих фаховою допомогою та доглядом дозволить в області реалізувати на практиці принцип гуманності та основні засади загальнолюдської і християнської етики.

Напишіть відгук