Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

«Служба спасіння»: інновації та перспективи у наданні невідкладної медичної допомоги

| Коментарі відсутні

Широке коло питань, пов’язаних з реалізацією Полтавської області Закону України «Про екстрену медичну допомогу», було обговорено 23 січня 2013 року під час засідання тематичного круглого столу.

Олександр Коваль, заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації, відкриваючи засідання, підкреслив, що в області склалася практика працювати на випередження. Фахівці, які відповідають за організацію роботи екстреної медичної допомоги, відвідували пілотні регіони, де за кілька років до виходу Закону, тривала робота з організації роботи цієї служби. Взявши до уваги досвід цих регіонів, Полтавська область ґрунтовно підготувалася до змін всього лише за кілька місяців, не маючи відповідної державної підтримки організаційного процесу, яку мали пілотні регіони, адже робота над позитивними змінами у роботі екстреної (швидкої) медичної допомоги області розпочалася ще у 2005 році. Олександр Миколайович зазначив, що протягом 2012 року велася виважена і системна робота, було розроблено та затверджено план заходів по реалізації положень Закону на території області. З представниками місцевих органів влади та місцевого самоврядування, медичними працівниками і населенням було проведено роз’яснювальну роботу по основних засадах реформування служби і досягнуто порозуміння в основних питаннях: кадрове забезпечення, експлуатація приміщень і забезпечення автомобілями. Рішенням сесії Полтавської обласної ради від 14 листопада 2012 року створено єдину комунальну установу «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Полтавської обласної ради. Саме дана структура буде забезпечувати організацію надання екстреної медичної допомоги на території Полтавської області. Зараз триває процес передачі майнових комплексів і активна робота над створенням єдиної диспетчерської служби.

Директор Департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак наголосив, що під час підготовчого етапу було проведено внутрішній, а потім зовнішній аудит надання екстреної медичної допомоги, що склало підґрунтя для нового рівня організації роботи і дозволило знайти оптимальні шляхи для вирішення цілого ряду проблем. Підготовка стосувалася не лише вдосконалення матеріально-технічної бази, а й кадрового ресурсу – відбувалося навчання фахівців, проводилися тренінги з моделюванням типових ситуацій невідкладних станів.

Віктор Петрович додав, що на виконання Закону України «Про екстрену медичну допомогу» вийшла низка постанов Кабінету Міністрів України та наказів Міністерства охорони здоров’я, якими нині керується галузь охорони здоров’я. Після тривалої підготовки і опрацювання усіх нормативно-правових актів, у Полтавській області розроблена чітка структура служби екстреної медичної допомоги, зокрема розширена оперативно-диспетчерська служба, фаховий штат, створена служба консультативної допомоги. У подальшому передбачається навчання парамедиків – немедичних працівників (міліціонерів, водіїв), які після проходження курсів зможуть надавати невідкладну медичну допомогу у разі надзвичайної ситуації. Зараз ведеться щоденний моніторинг надання екстреної невідкладної допомоги, який дозволяє оперативно реагувати на різні моменти у роботі служби і вдосконалювати її.

Олександр Лавренко, в.о. головного лікаря КУ «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», розкрив ряд позитивних змін і розповів про перспективи. У пріоритеті – створення єдиної диспетчерської служби, оснащеної сучасними технічними засобами. Також буде збільшена кількість бригад – зі 103, які нині працюють, до 117. Ще однією позитивною особливістю роботи служби у Полтавській області є збереження бригад спеціалізованої медичної допомоги: кардіологічної, неврологічної, психіатричної, дитячої та інтенсивної терапії.

Володимир Мохначов, начальник відділу медицини катастроф та мобілізаційної роботи Департаменту охорони здоров’я, особливо підкреслив, що саме від своєчасності якісної невідкладної медичної допомоги найбільше залежить життя і здоров’я пацієнта у невідкладному стані. Бригада екстреної (швидкої) медичної допомоги буде виїжджати на профільні виклики (розроблений перелік станів пацієнтів, які є невідкладними, тобто профільними для служби), виконуючи норматив прибуття на місце події: 10 хвилин – у містах та 20 хвилин – у сільській місцевості з моменту надходження виклику до диспетчера. І головне, що відтепер невідкладна медична допомога надаватиметься за принципом екстериторіальності – хворого будуть доставляти до найближчого лікувального закладу, де йому нададуть всю подальшу необхідну допомогу, без прив’язки до його місця проживання.

Під час спільного обговорення члени Громадської Ради при Департаменті охорони здоров’я та представники засобів масової інформації висловили думку про потребу соціальної роботи над напрямком, що неабияк впливає на роботу «швидкої» допомоги – поведінка водіїв на дорозі. І хоча спільно з Державною автомобільною інспекцією проводяться відповідні профілактичні заходи, випадки ігнорування бригад «швидкої» допомоги на дорозі не поодинокі. А кожна втрачена хвилина може обернутися втраченим життям.

Олександр Миколайович Коваль, підсумовуючи засідання, наголосив, що у нас є всі можливості для організації надання якісної невідкладної допомоги, виконання нормативу прибуття: за 10 хвилин у містах і за 20 – у селах. Окремо ведеться активна робота над входженням до ініційованого Президентом України В.Ф.Януковичем Національного проекту «Вчасна допомога», мета якого створення єдиних регіональних оперативно-диспетчерських служб. Тобто докладаються всі зусилля до створення оптимальних умов роботи «служби спасіння».

Напишіть відгук