Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Відсутній ефект чи побічна дія?

| Коментарі відсутні

27 лютого 2013 року на базі ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» відбувся практичний семінар для фтизіатрів та інфекціоністів Полтавської області з питань побічних реакцій або відсутності ефективності лікарських засобів, що застосовуються для лікування туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу. Семінар проходив під головуванням Івана Шумейка, головного терапевта Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА, представника Департаменту післяреєстраційного нагляду ДП «Державний експертний центр МОЗ України». Про нововведення, актуальність, особливості і ключові проблеми фармаконагляду працюючим спеціалістам роз’яснювали співробітники Полтавського регіонального відділення Департаменту післяреєстраційного нагляду ДП «Державний експертний центр МОЗ України», доктори медичних наук, професори ВДНЗУ «УМСА» – Тетяна Девяткіна і Вікторія Почерняєва, заступник головного лікаря Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру Анатолій Філенко, лікарі-інфекціоністи Полтавського обласного Центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом Олена Маркевич, Олена Сабініна і Тетяна Кириченко.
Коли йдеться про інфекційні, соціально небезпечні, важкі захворювання, кожен такий пацієнт підданий особливому нагляду лікарів. Такі захворювання як туберкульоз і ВІЛ-інфекція/СНІД передбачають складні курси лікування. Основу лікування складає прийом великої кількості фармакологічних препаратів, які характеризуються широким спектром дії, великою фармакологічною динамікою і побічними діями. Перед лікарем постає головне питання – досягти позитивних результатів у лікуванні і зберегти здоров’я пацієнта від важких побічних ефектів препаратів. Водночас, лікарські спостереження за дією тих чи інших ліків, зафіксовані у спеціальних картах-повідомленнях, несуть практичну користь, адже на основі узагальнених даних фахівці роблять висновки про справжню ефективність препарату. Завдяки цьому, у майбутньому, для пацієнтів можна обрати більш дієвий і менш шкідливий препарат.
Іван Федорович Шумейко підкреслив, що до інформування про випадки побічної реакції або відсутність ефекту лікарських засобів, дозволених до медичного застосування в Україні, наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29.12.2011 р. № 1005 залучено медичних сестер, провізорів, фармацевтів всіх закладів охорони здоров’я, а також споживачів цих засобів (власне, пацієнтів) та організацій, що представляють їхні інтереси. Тобто, не лише лікарі, а й решта медичного персоналу і представники громадських організацій, які працюють з хворими на туберкульоз або ВІЛ-інфекцію/СНІД, а також самі пацієнти можуть документально оформлювати свій погляд на фармакологічний засіб і подавати спеціальні карти-повідомлення до Департаменту післяреєстраційного нагляду ДП «Державний експертний центр МОЗ України».
Головне, на чому наголосив Іван Федорович – своєчасність і правильність оформлення карти-повідомлення. Якщо лікар помітив розвиток побічної реакції або відсутність ефекту лікарського засобу у пацієнта, він повинен надати йому допомогу, відзначити факт побічної реакції/відсутність ефекту у первинній медичній документації, заповнити і відправити карту-повідомлення, а копію залишити у особи, відповідальної за фармаконагляд в лікувальному закладі. Пацієнти, відчувши побічну реакцію або відсутність ефекту ліків, повинні звернутись до лікаря, а потім заповнити і відправити свою карту-повідомлення спеціальної форми.
Основними причинами, які роблять неможливою обробку карти-повідомлення про побічну реакцію або відсутність ефекту лікарського засобу є неможливість встановити зворотній зв’язок з повідомником, неуважність при заповненні, нерозбірливий почерк, відсутність серії підозрюваного лікарського засобу (особливо, якщо мова йде про летальні наслідки побічної реакції і підозру на невідповідну якість лікарського препарату).

Напишіть відгук