Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Колегія Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА: підсумки, пріоритети, плани

| Коментарі відсутні

Медики Полтавщини підбили підсумки діяльності галузі охорони здоров’я області за перше півріччя поточного року та окреслили пріоритетні завдання щодо покращення медичного забезпечення населення області до кінця 2013 року під час засідання розширеної колегії Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації.

Відкриваючи засідання, директор Департаменту охорони здоров’я ВІКТОР ЛИСАК наголосив на тому, що протягом цього періоду у сфері охорони здоров’я як держави в цілому, так і Полтавської області основні зусилля було спрямовано на реформування системи медичного обслуговування населення, що є невід’ємною складовою соціально-економічних перетворень як на національному, так і на регіональному рівнях.

Віктор Петрович звернувся до колег – головних лікарів обласних, міських і районних лікувально-профілактичних закладів, центрів Первинної медико-санітарної допомоги, очільників медичних навчальних закладів, головних позаштатних фахівців ДОЗ та партнерів – представників засобів масової інформації та громадськості, з проханням зосередити увагу у своїй роботі на профілактичній складовій як досить важливій частині покращення стану здоров’я мешканців полтавського краю.

 

Що вдалося зробити

Учасники засідання обговорили конкретні питання у рамках проведеної роботи, що здійснюється на Полтавщині з метою реалізації завдань, ініційованих Президентом України В.Ф.Януковичем.

Заступник директора ДОЗ ОДА ЮРІЙ КУРИЛКО детально проаналізував показники роботи медичної галузі Полтавщини. Він відзначив, що одне з найважливіших завдань, що виконується у ході реформування медичної галузі, було спрямовано на завершення структурного оформлення первинної ланки медичної допомоги населенню, а саме: створення мережі з її кадровим укомплектуванням та матеріально-технічним оснащенням. Він відзначив, що на сьогодні в області надання первинної медико-санітарної допомоги забезпечує 34 Центри ПМСД (а це 100% від запланованих).

Наразі первинна медична допомога в області є доволі доступною: показник забезпечення населення області мережею амбулаторій у сільській місцевості складає 4,1 на 10 тис. (орієнтовний нормативний показник – 3,3).

Середній відсоток фінансування центрів ПМСД в області складає 30,7% від бюджету охорони здоров’я конкретної території.

Рівень охоплення населення наглядом сімейного лікаря досяг 90%, що вдвічі перевищує загальноукраїнський показник – 48%.

Спостерігаються позитивні тенденції у структурі медичних послуг щодо зниження показників госпіталізації, викликів екстреної медичної допомоги, консультацій спеціалістів. Зростає кількість відвідувань пацієнтів з профілактичною метою.

Модернізація вторинної (стаціонарної) допомоги в області  відбувається в напрямку оптимізації ліжкового фонду з одночасним підвищенням інтенсивності роботи лікарень. Станом на 1 липня поточного року у цих закладах загальна чисельність ліжок становила близько 7,5 тисяч, тобто 61 ліжко скорочено за І півріччя 2013 року.

Крім того, на території області проведено три етапи аудиту стану надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги: самооцінка характеристики умов в лікувально-профілактичних закладах вторинної мережі для надання медичної допомоги відповідного рівня, перевірка об’єктивності характеристик, які отримані в результаті першого етапу аудиту, та підготовка перспективного плану розвитку кожним медичним закладом вторинного рівня. На сьогодні проводиться інвентаризація закладів, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу.

Покращується якість надання медичної допомоги матерям та дітям. На даний час медична допомога вагітним жінкам області на І рівні надається 34 Центрами первинної медико-санітарної допомоги та 30 жіночими консультаціями; на ІІ рівні – 22 пологовими відділеннями центральних районних лікарень, двома міськими пологовими будинками у містах Полтава та Кременчук.

Продовжується робота по створенню перинатальних центрів вторинного рівня на базі міських пологових будинків м. Полтави та м. Кременчука та восьми міжрайонних пологових відділень (на базі Полтавської, Гадяцької, Зіньківської, Миргородської, Лубенської, Хорольської, Кобеляцької, Карлівської центральних районних лікарень).

Проведена робота позитивно позначилась на показниках здоров’я жінок та дітей області. Випадки материнської смертності не реєструвались. За 6 місяців 2013 року в області народилося понад 6,5 тисяч дітей.

 

Реалізація Закону України «Про екстрену медичну допомогу»

Також основним стратегічним напрямком реформування галузі є розвиток екстреної медичної допомоги. Єдина комунальна установа «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», яка нині функціонує, об’єднала 5 станцій, 23 відділення швидкої медичної допомоги та Територіальний центр екстреної медицини та медицини катастроф (санавіація). Центр налічує понад 2,5 тис. працівників.

Розроблено ефективну схему розташування постійних та тимчасових пунктів базування бригад екстреної медичної допомоги. Встановлено єдиний корпоративний мобільний зв’язок між всіма підрозділами Центру.

Визначено приміщення для створення єдиної оперативно-диспетчерської служби Центру, виділено необхідні кошти для проведення проектних та ремонтно-будівельних робіт.

Розроблено та затверджено Головою Полтавської ОДА О.В.Удовіченком та погоджено з керівництвом Держінвестпроекту України «План заходів створення єдиної оперативно-диспетчерської служби екстреної медичної допомоги на 2013 рік».

Затверджено перелік закладів охорони здоров’я, в яких буде утворено відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги.

На закупівлю 25 санітарних автомобілів класу «В» рішенням  сесії обласної ради виділено  13,5 млн. грн.

 

Реалізація пілотного проекту щодо

ціноутворення на лікарські засоби для хворих на гіпертонію

Аптечні заклади ПОКП «Полтавафарм» у І півріччі 2013 року продовжували відпуск лікарських засобів хворим на гіпертонічну хворобу. Загальна сума відшкодування вартості ліків склала 2 млн. 55 тис. грн.

 

Участь у Проекті Світового банку

з реформування регіональних систем охорони здоров’я

Міжнародними експертами підтримано загальний вектор реформ медицини в Україні, зокрема, Світовим банком надано грант щодо технічної підтримки реформ. Так, робоча група Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації  розробила заявку на участь у цьому Проекті. У ній відобразилися усі напрацювання і плани на майбутнє.

Область отримала попередню згоду від експертів Світового банку на фінансування реалізації загальної стратегії з реформування системи надання медичних послуг у Полтавській області.

Наразі члени робочої групи Департаменту охорони здоров’я продовжують детально опрацьовувати конкретні шляхи з виконання завдань Проекту, спрямованих на покращення якості надання медичної допомоги пацієнтам з хворобами системи кровообігу. Фахівці ретельно готують перелік необхідного обладнання, що передбачається закупити за рахунок даного проекту для закладів охорони здоров’я первинного рівня з метою своєчасного виявлення хвороб системи кровообігу та факторів ризику їх розвитку. Для лікарень вторинного та третинного рівнів передбачається закупівля обладнання, необхідного для діагностики та лікування відповідних хворих. Також напрацьовуються матеріали для проведення тренінгів з підвищення рівня кваліфікації медичних працівників.

 

Начальник Головного управління Держсанепідслужби України в Полтавській області АНАТОЛІЙ ЖУРАВЛЬОВ, проаналізувавши показники роботи, зосередив увагу керівників закладів охорони здоров’я Полтавщини на важливості дотримання  санітарно-епідеміологічних вимог під час організації роботи лікувально-профілактичного закладу. Він звернувся також до них з проханням під час закупівлі харчових продуктів для підпорядкованих закладів враховувати обов’язкову наявність дозвільних документів від відповідних інстанцій та провести перевірку в лабораторіях.

Ректор ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія», професор В’ЯЧЕСЛАВ ЖДАН розповів про стан підготовки медичних кадрів.

Головні фахівці Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА проаналізували показники стану здоров’я населення Полтавської області.

 

Майбутнє за відеоконференцзв’язком

Крім того, в обговоренні взяли участь представники ДП «Український інформаційно-обчислювальний центр» МОЗ України. Було повідомлено, що у листопаді 2012 року наказом Міністра охорони здоров’я України введено в дію захищену багатоточкову систему телеконференцій (скорочено – ЗБСТ).

Зарекомендувавши себе як ефективна складова моделі сучасного управлінського процесу використання ЗБСТ полегшує процес прийняття адміністративних рішень, допомагає здійснювати оперативний моніторинг діяльності на місцях та дає значну економію коштів.

Система дає можливість приймати участь у інтерактивному підключенні до 120 точок-учасників відео-конференції з усіх куточків України.

Було відзначено, що Полтавський регіон є активним користувачем ЗБСТ й частиною медійного простору галузі.

Директор ДОЗ ОДА Віктор Лисак підтримав ідею більш широкого впровадження відеоконференцзв’язку для медичної галузі Полтавщини. Він дав завдання відповідним фахівцям щодо створення такої загальної системи на теренах області упродовж серпня-вересня цього року.

 

Завдання для подальшої роботи

Учасники колегії визначили пріоритетні напрямки реформування галузі у другому півріччі 2013 року. Серед основних: завершення формування мережі первинної медичної допомоги, подальша робота над формуванням інституту сімейної медицини і підвищенням кваліфікації сімейних лікарів. Важливим у подальшій роботі було названо підвищення стандартів надання екстреної медичної допомоги; реалізація Національного проекту «Нове життя – нова якість охорони материнства і дитинства». У пріоритетах також  модернізація медичної допомоги вторинного рівня, формування електронних реєстрів пацієнтів тощо.

Напишіть відгук