Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Прес-тур для полтавських журналістів до міста Кременчука

| Коментарі відсутні

У рамках місячника боротьби з туберкульозом до Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз 19 березня 2014 року для представників регіональних засобів масової інформації відбувся прес-тур до закладів міста Кременчука, що надають амбулаторну та стаціонарну допомогу хворим на туберкульоз. Захід відбувся  за участю обласного позаштатного фтизіатра області Володимира Печериці, головного лікаря обласного Центру здоров’я Ніни Дурдикулиєвої та керівника пенітенціарного напрямку Благодійної організації «Світло надії» Романа Дрозда.

Головний фтизіатр області Володимир Печериця, аналізуючи ситуацію по захворюваності на туберкульоз в області, зауважив, що порівняно з минулим роком захворюваність на туберкульоз у Полтавській області зменшилась на 1% і становить 60,2 випадків проти 60,5 на 100 тис. населення (загальноукраїнський показник – 67,9). Дитяча  та підліткова  захворюваність залишається на низькому рівні у порівнянні з середньоукраїнським – 5,5 проти 10,7 на 100 тис. дітей та підлітків. В області вдалося знизити кількість повторних випадків захворювання на 8,8%,  зменшилась і смертність від туберкульозу – на 17 випадків в порівнянні з минулим роком, але збільшилась частка померлих від поєднаної ТБ/ВІЛ-ко-інфекції. Володимир Георгійович підкреслив, що пацієнт, у якого виникли проблеми із здоров’ям, перш за все, повинен звернутися до сімейного лікаря. Після проведених досліджень (бактеріоскопія мокротиння та флюорографія) він направляється для консультування до лікаря-фтизіатра. Сьогодні, відповідно до затверджених протоколів лікування, кожен хворий на туберкульоз після стаціонарного лікування при відсутності бактеріовиділення переводиться на амбулаторне лікування. Звертаючись до журналістів, він повідомив, що під час прес-туру представники ЗМІ матимуть можливість пройти маршрутом пацієнта від моменту виявлення до етапу лікування цього захворювання.

Журналісти побували в «Центрі первинної медико-санітарної допомоги № 3 м. Кременчука». Головний лікар Центру Людмила Пономаренко ознайомила з його роботою і підкреслила, що заклад було створено шляхом виділу структурних підрозділів зі складу міської Автозаводської поліклініки, третьої міської лікарні, міської лікарні № 4. Центр обслуговує 110 тис. населення. До його складу входять 9 амбулаторій загальної практики-сімейної медицини та 8 пунктів охорони здоров’я. Потужність центру складає 720 відвідувань на зміну. За словами Людмили Миколаївни, за 2013 рік у Центрі проведено майже 83 тис. флюорографічних обстежень. Виявлено 63 випадки захворювання на туберкульоз, з деструкцією легеневої тканини  – 21, задавнених випадків не зареєстровано. На травень 2014 року заплановано проведення обстеження пересувним флюорографом.

Про роботу кабінету «Довіри» у м. Кременчуці представників ЗМІ ознайомила його завідуюча, лікар-інфекціоніст Наталія Холодюк. Вона зазначила, що кабінет працює в поліклініці № 3 з 2006 року. У кабінеті здійснюється робота по ранньому виявленню туберкульозу у вперше виявлених хворих на ВІЛ-інфекцію та тих ВІЛ-інфікованих, які знаходяться на обліку. Для цього  всі, хто звертається до кабінету, заповнює листок самоконтролю захворювання на туберкульоз. Зараз у кабінеті на обліку перебуває 296 пацієнтів, із них з поєднаною патологією ВІЛ-інфекція та туберкульоз – 45 осіб. Призначено та отримали профілактику туберкульозу 5 осіб. Всі пацієнти мають  можливість проходити імунологічні дослідження на СД-4 та вірусне навантаження. Воно проводиться як у кабінеті «Довіра», так і в стаціонарному відділенні Кременчуцького обласного протитуберкульозного диспансеру. Охоплення хворих з поєднаною патологією ВІЛ-інфекція та туберкульоз, які перебувають на обліку в кабінеті «Довіра», високоактивною антиретровірусною терапією складає 67%.  Наталія Семенівна додала, що крім медичних працівників у кабінеті працює соціальний працівник Благодійної організації «Світло надії». Вони здійснюють догляд та підтримку ВІЛ-позитивних клієнтів з поєднаною патологією, яких нині нараховується близько 10-ти.

На продовження теми керівник пенітенціарного напрямку БО «Світло надії» Роман Дрозд зауважив, що на сьогоднішній день кабінет ставить перед собою дві основні задачі. Перший напрямок – це  робота з пацієнтами, які потрапили до групи ризику (особи без певного місця проживання, наркозалежні та ті, хто звільнився з місць позбавлення волі). Другий напрямок –  змусити людину, в якої виявили туберкульоз, не переривати лікування. Адже воно дороговартісне і не завжди є препарати-замінники. Тому з такими людьми працює соціальний працівник, який контролює хворого.

Головний лікар Кременчуцького обласного протитуберкульозного диспансеру Юлія Сущенко детально ознайомила журналістів про основні аспекти надання фтизіатричної допомоги в місті Кременчуці. Було зазначено, що до структури Кременчуцького обласного протитуберкульозного диспансеру входить поліклінічне відділення на 150 відвідувань у зміну та стаціонарне відділення на 155 ліжок, в тому числі 20 ліжок з денним перебуванням. Диспансер забезпечує стаціонарне лікування хворих на туберкульоз 1, 2, 3 та 4 категорії міст Кременчука і Комсомольська та шести районів області. Стаціонарне відділення має три терапевтичних відділення, в т. ч. боксоване відділення на 30 ліжок для лікування хворих на мультирезистентний туберкульоз. З метою максимального охоплення населення профілактичними флюорографічними оглядами, в місті щороку складається План профоглядів всього населення з виділенням окремих груп підвищеного ризику. За минулий  рік План виконано майже на 100%. Для забезпечення виявлення хворих на туберкульоз у лікувально-профілактичних закладах створено лабораторії І рівня на базі 1, 2, 3 та 4 міських лікарень,  де проводиться бактеріоскопічна діагностика туберкульозу. Диспансер повністю забезпечено протитуберкульозними препаратами І та ІІ ряду. Згідно потреби протягом 2013 року отримано протитуберкульозних препаратів на суму 707,7 тис. гривень. Витрати на одного хворого в день на медикаменти в 2013 році склали 16,68 грн., на харчування – 10,28 грн.

Для забезпечення соціальної підтримки та формування прихильності хворих до безперервного лікування на амбулаторному етапі з 1 лютого 2013 року Полтавською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України проводиться ведення хворих на туберкульоз на підтримуючій фазі лікування з наданням медико-соціального супроводу та формування прихильності до лікування. Протягом 2013 року взято на супровід 54 хворих, з них 38 успішно закінчили лікування. Для здійснення заходів протидії захворюванню на поєднану патологію (туберкульоз/ВІЛ-інфекцію/СНІД) на базі Кременчуцького обласного протитуберкульозного диспансеру проводиться дотестове консультування та тестування (ДКТ) на ВІЛ-інфекцію. Протягом 2013 року проведено 367 ДКТ та тестувань, виявлено 13 позитивних результатів.

Під час прес-туру його учасники мали змогу відвідати міжобласну протитуберкульозну лікарню на базі Кременчуцької виправної колонії № 69 та ознайомитися з умовами утримання і лікування засуджених, хворих на туберкульоз. Зараз на лікуванні перебуває 183 засуджених із Закарпатської, Івано-Франківської, Черкаської, Рівненської, Кіровоградської та Полтавської областей. Хворі, які виділяють мікобактерії туберкульозу, повністю ізольовані від інших хворих. Середня вартість лікування на одну особу з початку 2014 року становить 758 грн., що на 369 грн. більше, ніж у минулому році. За словами начальника лікарні Олександра Городька, завдяки сучасному обладнанню, такому як рентгено-діагностичний комплекс, бронхоскоп, фіброгастроскопія, апарат ультразвукового обстеження тощо покращилась якість надання медичних послуг. Фахівці закладу мають змогу вчасно встановити діагноз, що забезпечує позитивний результат у подальшому його лікуванні. На даний час спеціалізована протитуберкульозна лікарня забезпечена медикаментами на цілий рік 100%-во.

При звільненні засуджених, які хворіють на активні форми туберкульозу, медичними працівниками направляються повідомлення в територіальні органи охорони здоров’я по вказаних ними місцях звільнення, із зазначенням отриманого курсу лікування, результатів проведених рентгенологічних та мікробіологічних досліджень. Кожному звільненому видається виписка з історії хвороби та направлення до протитуберкульозного диспансеру за вказаним місцем звільнення. Крім цього, повідомлення направляються в органи внутрішніх справ по вказаних ними місцях звільнення. Благодійна організація «Світло надії» співпрацює з медичними працівниками спеціалізованої туберкульозної лікарні при Кременчуцькій ВК № 69 в напрямку мотивування засуджених на продовження лікування та супроводу після звільнення. За 2013 рік  відсоток осіб, які продовжили лікування в протитуберкульозних закладах за місцем проживання, складає  76%. Це один з найвищих показників в Україні.

Відомо, щодо факторів, які можуть стати причиною захворювання, належать не лише куріння, зловживання алкоголем, вживання наркотичних засобів, ВІЛ-інфікування, СНІД, але і цукровий діабет, неповноцінне харчування і стресові ситуації, які переповнюють сучасне людське життя. Необхідно тільки дотримуватися здорового способу життя, не займатися самолікуванням і своєчасно звертатися за медичною допомогою. У ході прес-туру журналісти переконалися, що туберкульоз виліковний. Співпраця фтизіатричної служби області із засобами масової інформації дозволить досягти  певного  результату в інформаційному забезпеченні мешканців області. Адже люди повинні знати, що на Полтавщині є всі можливості для того, щоб своєчасно діагностувати це захворювання та надати ефективну медичну допомогу.

Напишіть відгук