Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

«Обстеження та лікування від туберкульозу в Україні – доступність та рівні можливості для всіх!»

| Коментарі відсутні

Саме цю тему під час брифінгу обговорювали заступники директорів з навчально-виховної роботи, учителі та шкільні психологи загальноосвітніх навчальних закладів м. Полтави спільно з провідними фахівцями фтизіатричної служби області у Полтавському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського.

Чи потрібно дітям робити щеплення від туберкульозу та пробу Манту? Які можуть бути ускладнення? Чи потрібно лікувати від туберкульозу дітей, у яких захворіли батьки? Якою є ситуація із захворюваністю на туберкульоз в області? На ці та багато інших питань саме педагогічним працівникам доводиться давати відповідь батькам та їх дітям.

У жвавому обговоренні фахівці фтизіатричної служби області відповіли на ці та інші запитання педагогів і надали необхідну інформацію. Адже спільною метою діяльності як медиків, так і педагогів є турбота та збереження здоров’я молодого покоління.

На брифінгу йшла мова про те, що туберкульоз залишається значною проблемою та індикатором соціально-економічного становища суспільства.

Починаючи з 1995 року, в Україні оголошено епідемію туберкульозу. За офіційною статистикою, в Україні щорічно вперше діагностують туберкульоз у 32 тисяч осіб, а у Полтавській області – близько 900. Виліковуються від туберкульозу близько 60% хворих, 8% хворих переривають лікування, не розуміючи трагічних наслідків цього. Щоденно від туберкульозу помирає 20 осіб, більша частка померлих – від поєднаної патології – туберкульоз та ВІЛ-інфекція.

Захворюваність на туберкульоз у Полтавській області у 2013 році  порівняно з 2012 роком зменшилась на 1% і становить 60,2 проти 60,5 на 100 тис. населення (Україна – 67,9). Хоча захворюваність дітей на Полтавщині одна з найнижчих по Україні, заходам з профілактики цієї хвороби необхідно приділяти значну увагу. Протягом 2013 року захворіло 5 дітей та 8 підлітків проти 4 та 7 відповідно за 2012 рік.

Обласні спеціалісти фтизіатричної служби висловили своє занепокоєння тим, що іноді через нерозуміння батьків зустрічаються свідомі відмови від щеплень дітей, які можуть мати у подальшому серйозні наслідки. Недостатні знання педагогів та невміння переконати батьків часто перешкоджають роботі щодо профілактики, своєчасного виявлення   та лікування туберкульозу в дитячому середовищі.

Дитячі фтизіатри підкреслили, що головною передумовою успішного лікування туберкульозу є його своєчасна (рання) діагностика. Для дітей та молоді – це туберкулінодіагностика (проба Манту), яка не тільки не несе ніякої загрози здоров’ю дітей, як вважають деякі батьки, а навпаки, є ефективним методом виявлення туберкульозу на ранніх стадіях. Флюорографічне обстеження підлітків у віці 15 років і старше, яке проводиться за допомогою сучасного обладнання, також не шкідливе і рівноцінне денному перебуванню на сонці.

Також на брифінгу обговорювалось питання профілактики туберкульозу за допомогою щеплення вакциною БЦЖ, яка виготовляється із ослабленої живої коров’ячої туберкульозної палички. За допомогою цієї вакцини утворюється імунітет на туберкульоз, і організм стає несприятливим до цього захворювання.

Цікавила педагогів і група людей, які найчастіше хворіють на туберкульоз. Фахівці розповіли, що хворіють, частіше за все, люди з ослабленою або виснаженою імунною системою. Стрес, вживання ін’єкційних наркотиків, зловживання алкоголем, неякісне і недостатнє харчування, переохолодження, запальні захворювання дихальних шляхів чи інші хронічні захворювання руйнують імунну систему, що може призвести до туберкульозу.

Одночасна наявність туберкульозу та ВІЛ-інфекції у людини ускладнює перебіг і лікування кожного з цих захворювань.

Тому ведення здорового способу життя допоможе запобігти захворюванню на туберкульоз. Привчити дітей вести здоровий спосіб життя зможуть особистим прикладом батьки, а підтримати у подальшому – педагоги навчально-виховних закладів.

На брифінгу педагогів проінформували про те, що лікування туберкульозу в Україні забезпечується за державні кошти, а регулярний систематичний прийом протитуберкульозних препаратів під безпосереднім контролем медичних працівників забезпечує повне одужання. Самолікування неприпустимо, це призведе до розвитку важковиліковної форми туберкульозу, яким є мультирезистентний туберкульоз. При цій формі  туберкульозу відмічається стійкість до більшої кількості препаратів, якими лікують туберкульоз, а термін лікування збільшується у 2-3 рази.

Народна мудрість говорить: «Ворога треба знати в обличчя, щоб побороти його». Тому спільна робота медпрацівників, педагогів з дітьми та їх батьками, донесення до них у доступній і цікавій формі знань про туберкульоз – це важливий фактор успіху у просвітницькій роботі та боротьбі з цією хворобою.

Учасникам брифінгу надано методичні матеріали та популярну інформаційно-освітню літературу з питань профілактики туберкульозу для використання у практичній роботі.

Переконати педагогів у тому, що туберкульоз виліковний, а самолікування шкідливе сприяли й показ відеороликів та виконання авторської пісні творчого колективу Сергія Сувальського.

Напишіть відгук