Використавши «безпілотник», зловмисники скинули на глядацьку трибуну вибуховий пристрій і в 15-му секторі постраждали люди
Саме за такою легендою 14 серпня у Полтаві під керівництвом начальника відділу медицини катастроф та мобілізаційної роботи управління фінансово-економічної роботи, медичної допомоги дітям і матерям та медицини катастроф Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Володимира Мохначова та помічника керівника навчання з питань організації аварійно-рятувальних робіт – помічника керівника навчання з питань організації надання екстреної медичної допомоги постраждалим – начальника відділу виїзної екстреної консультативної медичної допомоги та медицини катастроф КУ «Полтавського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Юрія Безрядіна відбувались командно-штабні і тактико-спеціальні навчання «Дії територіального пожежно-рятувального підрозділу Державної служби надзвичайних ситуацій м. Полтава та особового складу медичних бригад станції екстреної медичної допомоги №1 в умовах здійснення терористичного акту з великою кількістю постраждалих на стадіоні «Ворскла»».
«Навчання ми проводимо на виконання доручення Віце-прем’єр-міністра України – Міністра культури України В. Кириленка та Федерації футболу. Нашою метою є підготовка лікувально-профілактичних закладів Державної служби медицини катастроф до надання екстреної медичної допомоги у випадках виникнення надзвичайних ситуацій на спортивних спорудах. Тому ми ретельно відпрацьовуємо взаємодію з іншими рятувальними підрозділами та службами охорони правопорядку», – пояснив Володимир Мохначов.
За сценарієм на стадіоні розпочався культурно-розважальний захід. Наповненість трибун глядачами сягала майже 100%, а це більше тисячі людей в одному секторі. І раптом в одному із секторів, що вміщує 1500 глядачів стався потужний вибух, внаслідок чого було уражено майже 1000 чоловік. “Постраждало” 650 глядачів, з них 105 – діти. Серед “травмованих” були легко поранені, середньої тяжкості, тяжко поранені з великою втратою крові та постраждалі, поранення яких не сумісні з життям.
Вибух спричинив ще і масову паніку серед людей і через тисняву кількість травмованих зросла. За кілька хвилин після «вибуху» колона з 15 автомобілів екстреної медичної допомоги прибула до місця події. Черговий диспетчер повідомив Департамент охорони здоров’я та лікувальні заклади про масове ураження людей на стадіоні «Ворскла» та викликав додаткові медичні бригади підстанцій смт. Машівка, Решетилівка, Н.Санжари та бригади другої черги.
У навчаннях взяли участь – територіальний пожежно-рятувальний підрозділ Державної служби надзвичайних ситуацій м. Полтава, медичні бригади станції екстреної медичної допомоги №1 та медицини катастроф, медичні бригади чергової зміни підстанцій екстреної медичної допомоги смт. Решетилівка, Машівка, Диканька, Нові Санжари, приймальні відділення Полтавської обласної клінічної лікарні ім. Скліфосовського, 1-ї та 2-ї МКЛ, міської дитячої клінічної лікарні, підрозділ територіального управління УМВС України в м. Полтава, екіпаж дорожньо-патрульної служби ДАЇ м. Полтава. Залучені волонтери, медичні бригади другої черги та підстанції екстреної медичної допомоги. Волонтери «Баррі» брали участь у роботі медичних пунктів. Крім того, працювали дві групи професійних психологів під керівництвом психолога служби медицини катастроф.
Медичні працівники спочатку провели первинне сортування «постраждалих», позначаючи їх сигнальними бирками відповідних кольорів. Загиблих (з чорними бирками) було сконцентровано на окремій ділянці майданчика під наглядом працівників міліції. Тяжко пораненим (з червоними бирками) в першу чергу надавалася невідкладна медична допомога з подальшою евакуацією до приймальних відділень лікувальних закладів міста. Постраждалим з потенційно тяжкими пошкодженнями (з жовтими бирками) було надана перша медична допомога в другу чергу, та їх направлено на госпіталізацію до лікувальних закладів медичним транспортом. Постраждалим з легкими тілесними ушкодженнями (з зеленими бирками) у третю чергу було надано медичну допомогу на розгорнутих медичних пунктах та направлено до медичних закладів без медичного супроводу. Тим, хто знаходився в психоемоційному стресовому стані, надали допомогу кваліфіковані психологи служби медицини катастроф.
Особовий склад чергової зміни приймальних відділень вищезазначених лікарень міста, отримавши інформацію від центральної диспетчерської про «терористичний акт з великою кількістю постраждалих», терміново розгорнули сортувальні майданчики, сформували додаткові сортувальні групи медичних працівників. В першу чергу до таких груп було залучено хірургів, травматологів, анестезіологів, реаніматологів. Оглянувши доставлених «потерпілих» та визначивши характер і місце ураження, їх було доставлено до профільних відділень для стаціонарного лікування.
Таким чином, під час навчань усі їх учасники відпрацювали виконання комплексу заходів із вдосконалення практики та навичок особового складу бригад екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, виконали алгоритм дій в разі здійснення терористичного акту з масовим ураженням населення, а також перевірили вміння медичного персоналу використовувати при наданні невідкладної медичної допомоги наявні сучасні медичні засоби та апаратуру.
Як зазначалося після закінчення практичної частини, у підсумку навчання – усі спрацювали оперативно, злагоджено та професійно. Проте, учасники заходу сподіваються, що такі навчання будуть лише віртуальними, а у житті такого ніколи не станеться!