Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Понад 8 тисяч полтавців – інсулінозалежні

| Коментарі відсутні

14 листопада – Всесвітній День Діабету

За прогнозами ВОО, до 2030 року 70%  людей планети помиратимуть саме від неінфекційних хронічних захворювань.  Загроза діабету зростає. В Україні, за даними станом на 1 січня 2015 року, зареєстровано 1 мільйон 303 тисячі хворих на цукровий діабет. На Полтавщині через цю недугу страждає 46 132 особи, з них 8306 хворі, що отримують інсулінотерапію.

28 жовтня 2015 року  відбулася обласна  науково-практична конференція «Сучасні погляди на діагностику та лікування цукрового діабету та його ускладнень» для лікарів ендокринологів, сімейних лікарів, лікарів, відповідальних за ендокринну групу хворих.

У конференції взяли участь провідні фахівці: Володимир Паньків, д.мед.н., професор, Український науково-практичний центр ендокринної хірургії та трансплантології ендокринних органів і тканин МОЗ України (м. Київ);  Вікторія Полторак, д.мед.н., професор, ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я.Данилевського» АМН України, м.Харків;   Вікторія Приходько,  д. мед.н., професор кафедри терапії та геріатрії НМАПО  ім. П.Л.Шупіка, м.Київ; Людмила Бобирьова, «Українська медична стоматологічна академія», професор,  зав. кафедрою ендокринології.

Фахівці узагальнили найновітніші дані світової та вітчизняної медицини, які стануть корисними в щоденній роботі як лікарів ендокринологів, так і лікарів інших спеціальностей.

20 грудня 2006 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй, визнаючи загрозу, яку становить для всього людства епідемія діабету, прийняла  Резолюцію ООН про діабет.

Проголошення ООН 14 листопада Всесвітнім Днем Діабету поставило цей недуг у статус першого хронічного захворювання, яке визнали глобальною проблемою. Вперше Уряди всіх країн світу визнали, що неінфекційне захворювання становить  для людства не меншу загрозу, аніж СНІД, туберкульоз чи малярія.

Україна стала першою країною, яка вирішила забезпечити щорічне проведення Всесвітнього Дня Діабету – 14 листопада на державному рівні.

Ефективність лікування цукрового діабету залежить від спільних зусиль лікаря і хворого

Цукровий  діабет – це хронічне захворювання, яке з’являється внаслідок нестачі в організмі людини інсуліну, або зниження чутливості тканин організму до інсуліну та спричиняє вкрай високий ризик в розвитку інвалідизуючих мікросудинних ускладнень.

Перші ознаки діабету: це часте сечовиділення, спрага, відчуття голоду, втрата ваги, втома, розлад уваги та зниження зору. Коли з’явився один із перелічених симптомів, потрібно звернутись до лікаря. Діагностують діабет по вмісту цукру в крові. У людини, в якої немає цього захворювання цукор крові в межах 3,3 – 6,1 ммоль/л, у сечі цукор не визначається.

Лікування цукрового діабету містить у собі декілька обов’язкових компонентів: це збалансована дієта, помірне фізичне навантаження, застосування лікарських засобів, навчання хворого самоконтролю, профілактика та лікування ускладнень.

Принципи дієти зводяться до наступного: змішане харчування з фізіологічним вмістом білків, жирів та вуглеводів, які багаті на рослинні волокна. Рекомендується обмежити вживання тваринних жирів, заміняти їх рослинними, вживати овочі, фрукти. Підтримка нормальної чи близької до нормальної маси тіла.

Також обов’язком компонентом   терапії для хворих цукровим діабетом є помірне фізичне навантаження (ходьба, праця на свіжому повітрі) та лікувальна фізкультура. Обсяг фізичних навантажень необхідно визначати з урахуванням віку хворого, стану серцево-судинної системи, бо будь-яке фізичне навантаження супроводжується зниженням рівня глюкози у крові, що може погіршити стан хворого.

Лікування: таблетованими цукрознижуючими препаратами та препаратами  інсуліну призначає лікар-ендокринолог за показами індивідуально у кожному випадку.

Ефективність лікування цукрового діабету залежить від спільних зусиль лікаря і хворого, спрямованих на досягнення компенсації цукрового діабету.

Навчання хворих самоконтролю є також обов’язковим компонентом проведеного лікування. У процесі навчання хворий повинен зрозуміти і мати чітке уявлення про щоденний режим, проведення різних маніпуляцій, виконання рекомендацій  щодо дієти, уміння проводити визначення вмісту глюкози в крові та сечі, навчитися підтримувати нормальний спосіб життя (відмова від паління, алкоголю), дотримання часу відпочинку та праці.

Щоб запобігти виникненню цукрового діабету, треба насамперед  усувати умови, які його стимулюють, активно виявляти приховані форми захворювання.

Виявленням осіб із факторами ризику займаються кабінети профілактики при поліклініках, лікарі стаціонарів, організуються профілактичні обстеження населення. Лікар-ендокринолог уточнює захворювання, призначає лікування і лікує хворого.

Своєчасне виявлення хвороби, виконання рекомендацій по обстеженню та лікуванню на багато років можуть відсунути або цілком відвернути  розвиток хвороби.

Володимир МИХАЙЛЕЦЬ, обласний позаштатний ендокринолог,
завідувач ендокринологічним відділенням
Полтавської обласної клінічної лікарні
ім. М.В.Скліфосовського

Напишіть відгук