До Всесвітнього дня волонтера, із 7 по 9 грудня у Полтаві для добровольців та лікарів області пройшли семінари-тренінги, на яких добровольці та медичні працівники розглянули актуальні питання надання екстреної медичної та домедичної допомоги, відвідали майстер-класи тощо. Ініціаторами проведення стали Департамент охорони здоров’я Полтавської ОДА, комунальна установа «Полтавський Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» та громадська організація «Медичний спецпідрозділ «Баррі»».
8 грудня у рамках відзначення Всесвітнього дня волонтера відбулась конференція з питань організації екстреної медичної та домедичної допомоги на території Полтавської області. У її роботі взяли участь голова облдержадміністрації Валерій Головко та його заступник Олег Пругло, голова обласної ради Олександр Біленький, представники Департаменту охорони здоров’я, медпрацівники, студенти ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» та волонтери з міст і районів області.
Керівник області Валерій Головко відмітив: «Наше завдання – допомагати реалізовувати ініціативи, які йдуть від людей. Без розширеної та розвинутої мережі волонтерів, які в змозі фахово надавати домедичну допомогу, ми не зможемо вирішити це питання. Тому такі семінари-тренінги необхідні. Адже саме найдорожче – це врятувати людині життя. І, коли немає поруч лікаря, першу допомогу повинен вміти надавати кожен. З боку органів виконавчої влади та місцевого самоврядування буде зроблено максимально все щодо підтримки волонтерського руху».
Голова обласної ради Олександр Біленький наголосив на важливості забезпечення високого рівня надання екстреної медичної допомоги населенню Полтавщини, її доступності для кожної людини, насамперед, для жителів найвіддаленіших сіл. Разом з тим, Олександр Біленький акцентував на доцільності вивчення та поширення кращого досвіду надання домедичної допомоги постраждалим, дав високу оцінку роботі волонтерських громадських організацій.
Кращих волонтерів керівники області відзначили грамотами та нагрудними знаками «Баррі».
Під час конференції начальник відділу медицини катастроф та мобілізаційної роботи Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Володимир Мохначов детально ознайомив присутніх з етапами реформування системи екстреної медичної роботи області. Окремо Володимир Ярославович відзначив неабияку допомогу полтавських волонтерів бригадам екстреної медичної допомоги. Адже своєчасна домедична допомога – запорука врятованого життя, вартість якого є неоціненною. Вперше в Україні, на Полтавщині розроблено програму з організації волонтерського руху та створено громадську організацію «Медичний спецпідрозділ «Баррі»», яку очолює виконавчий директор Сатенік Рустамян. В основі логотипу – легендарний пес Баррі, який колись у швейцарських Альпах врятував зі сніжних завалів 40 людей.
Збільшити кількість людей, які б мали змогу допомогти, а іноді й врятувати життя – таку задачу поставили перед собою у Полтавському обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф ще на початку літа 2014 року. Тоді ж виникла ідея створення медичного волонтерського руху «Баррі». Як зазначив Юрій Безрядін, заступник головного лікаря Полтавського обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, керівник учбово-тренувального відділу по підготовці медичних та немедичних працівників, за цей час підготовлено значну кількість волонтерів, здатних надавати домедичну допомогу. Їх включено до складу спеціального реєстру системи екстреної медицини області. Добровольців розділено територіально, тому мета, якої прагнуть фахівці, – створити такі умови, щоб у разі виникнення надзвичайної ситуації, до місця можна було дістатися буквально за декілька хвилин. Курси домедичної допомоги проводять вже протягом восьми років для окремих категорій працівників соціальної сфери, рятувальників, співробітників силових структур, волонтерів та інших. Лекції не обмежуються лише начиткою: слухачі вивчають теоретичний курс, моделюють різноманітні ситуації та практикуються на муляжах. Для більш активної практики їм пропонують патрулювання із бригадами екстреної медичної допомоги. Філіали учбово-тренувального відділу діють в Полтаві та при Кременчуцькій, Миргородській, Лубенській станціях екстреної медичної допомоги. За словами Юрія Безрядіна, «у ході учбово-тренувальних навчань виникла ідея підготовки універсального волонтера, що володіє навичками не тільки домедичної, а й психологічної допомоги. Спочатку він вивчає домедичну допомогу, потім цикл психологічної допомоги і цикл тактичної медицини. Така людина зможе допомагати в військових госпіталях, чергувати на масових заходах і, при необхідності, надавати домедичну та психологічну допомогу. У січні 2015 року, відбувся випуск перших універсальних волонтерів «Баррі»».
Навчатися надавати первинну психологічну та домедичну допомогу варто не лише задля волонтерської діяльності, а й заради власної безпеки та збереження життя своїх близьких. За статистикою, лише третину потерпілих можна врятувати, якщо на місці опиниться людина, яка не розгубиться і знатиме як діяти. Боротьба за людське життя триває щодня, а для його порятунку інколи достатньо своєчасної допомоги та впевненості в діях. Тож, якщо з кимось трапиться біда, полтавські волонтери здатні завжди прийти на допомогу.