Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Провідний міжнародний досвід: як допомогти тим, хто нас захищає

| Коментарі відсутні

25 травня для лікарів, психологів, волонтерів, соціальних працівників, членів родин бійців і, звичайно ж, самих демобілізованих у тренінговому форматі доктор психології, засновник нейролінгвістичного програмування, кодування психіки Френк Пьюселік провів унікальний семінар по роботі з посттравматичним стресовим розладом в учасників бойових дій. Захід відбувся за підтримки Pucelik Consulting Group, Полтавської обласної ради та обласної державної адміністрації за ініціативи Полтавської філії ВГО «Товариство Ветеранів АТО».

Голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький відмітив важливість і актуальність такого навчання. Адже, без підготовлених фахівців із числа практичних психологів, волонтерів, «озброєних» світовим досвідом реабілітації учасників бойових дій, цивільного населення, постраждалого від воєнних конфліктів, неможливо швидко і якісно створити єдину, дієву, належним чином скоординовану систему допомоги.

Досвід бойових дій відкладає свій відбиток у душах бійців, змінює їх психіку, призводить до посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Першою країною, яка серйозно зайнялася проблемою психологічної підтримки ветеранів, стали США. І Френк Пьюселик, сам ветеран війни у В’єтнамі, став одним із психологів, які зробили значний внесок у створення в його країні національної системи підтримки. Він не з чуток знає про труднощі реінтеграції ветеранів у звичайне суспільство. Після участі у війні у В’єтнамі, Френк Пьюселік сам зіткнувся з проблемою адаптації у «цивільному» житті, яка розтягнулася на 12 років. Вже ставши успішним бізнес-тренером, він продовжував роботу з американськими військовими ветеранами. Розробив систему роботи з людьми з посттравматичним стресовим розладом. Ця система не тільки допомагає солдату, який повернувся з війни, пристосуватися до мирного життя, але й навчає оточуючих його людей правильно ставитися до ветерана. І події в Україні є його 8-м воєнним досвідом як тренера.

Під час семінару Френк Пьюселик розповів про правила виживання, які використовуються у бойовій ситуації, і реакціях солдата на стрес у мирному житті, описав симптоми ПТСР та особливості роботи психологів з ветеранами. Також учасники заходу отримали методичні посібники «Програма самоврядування ПТСР для солдатів», в яких коротко викладено рекомендації для солдат. Особливе місце в семінарі зайняло обговорення ролі волонтерів, громадських організацій і держави в створенні системи підтримки демобілізованих.

Як відмітив американський психолог, за статистикою, близько половини сімей після повернення солдатів з війни розпадаються, на війні у В’єтнамі загинуло 57 тисяч американських солдат, майже 60 тисяч протягом десяти років після війни наклали на себе руки. Тому радіти, що солдат повернувся з війни треба не в день його повернення, а через рік-два-п’ять, коли з війни повернулась його свідомість.

На думку американського психолога, робота з ветеранами є одним з найважливіших завдань суспільства, що зіткнулося з війною. Людина, яка потрапила в зону бойових дій, змінює свої пріоритети і моделі поведінки швидко і кардинально, а їх зворотня заміна може розтягнутися на довгі роки. Відмінності в цінностях і світогляді у «цивільного» та військового заважають колишньому солдатові відчути себе потрібним в мирному житті, а його близьким – висловити йому повагу і вдячність.

Підтримка наших захисників, робота щодо повернення їх до мирного життя – це тема, яку потрібно обговорювати, і проблема, яку потрібно вирішувати негайно. Приємно, що на Полтавщині теж розуміють актуальність роботи з ПТСР та готові вивчати зарубіжний досвід.

Напишіть відгук