Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Працюємо на упередження

| Коментарі відсутні

Редакції газети «Медична газета Полтавщини»

Під таким девізом Департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації,     ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України та ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» 27.05.2016 року в м. Гадячі проведено обласний семінар з питань санітарної охорони території області від занесення та розповсюдження особливо небезпечних інфекційних хвороб.

Ми живемо в умовах безпрецедентної міграційної кризи, біженців, пов’язаною не лише з ситуацією на Сході України, а й у всьому світі. Загострюється міграція до Європи та до інших країн, яка пов’язана з світовими військовими подіями.

Сьогодні не можливо не врахувати стан занепокоєння національних служб охорони здоров’я і міжнародних організацій у зв’язку з погіршенням санепідобстановки по відношенню до більшості інфекційних хвороб.

Слід загострити увагу, що в даний час ми живемо в умовах епідемії туберкульозу, ВІЛ/СНІД, поширення наркоманії, алкоголізму, тютюнопаління, екологічних проблем, зубожіння населення та інших соціальних викликів, які негативно впливають на стан життя і здоров’я населення.

Даний період характеризується активізацією епідемічного процесу при багатьох інфекціях. Виникають і виникають все нові і нові інфекції та епідускладнення. Адже на сьогодні наука стверджує, що описано лише 10 тисяч видів бактерій, а їх припускають що існує більше мільйона. Мікроорганізми є складовою частиною існуючої екосистеми, частина яких є патогенними, які відіграють найбільшу роль в інфекційній патології людини. Тож, епідризики та можливі проблеми з цього приводу є реаліями сьогодення.

У сучасних умовах ми мали б стримати керовані інфекційні захворювання, але відсутність загальнодержавних програм, незадовільне забезпечення області та всіх регіонів з державного рівня імунобіологічними препаратами, відсутність незнижуючого запасу вакцин, сироваток, як це було раніше передбачено наказом – це шлях знову до повернення епідемії дифтерії, яку ми пережили 25 років тому назад. Тоді в Україні захворіло на дифтерію понад 19 тисяч осіб, з яких 696 померли, а в області захворіло 312 осіб, з яких померло 52 дитини і 21 дорослий. Та існує загроза епідускладнення на кір, правець, сказ та інші інфекційні хвороби.

Отже, в нинішніх умовах, по-перше, нам загрожують інфекції, які ми раніше мали змогу контролювати і створювати надійний колективний імунітет завдяки плановій імунізації населення, який нині може впасти нижче 75%, а це шлях до епідемій та епідемічних ускладнень.

Наприклад, в умовах епідемії туберкульозу, що є особливо небезпечною хворобою, останні роки різко зростає кількість дітей не вакцинованих при народженні та не ревакцинованих у 7 років.

Реально загрожує населенню правець, в т.ч. – новонародженим.

У постанові КМУ від 22.08.2011 р. № 893 «Про затвердження правил по санітарній охороні території України» визначено перелік нозологічних форм інфекційних хвороб, що мають міжнародне значення, серед цього переліку і поліомієліт.

Хоча ситуація з поліомієлітом трохи виправилась, проте загроза також існує. План не виконується. А це шлях до інвалідизації суспільства.

Отже, в державі різко упав рівень управління щодо профілактичного напрямку в охороні здоров’я.

Наступне – існує реальна загроза таких захворювань, як Ебола та інших геморагічних лихоманок.

А хвороба Зіка? Глобальне потепління. Чи приживеться вірус Зіка в популяціях наших комарів, а таких комарів у нас в області 15 видів. І що робити? Про це йшла також мова на семінарі.

Хвороба Лайма. За останні роки в області та в нашій країні кількість випадків захворювань збільшились в рази. Отже борелії з кліщами наступають на нас.

Не маємо забувати про геморагічні гарячки, які відносяться до особливо небезпечних інфекцій, у зв’язку з міграційними процесами та розвитком туризму.

За останньою інформацією ВООЗ на сьогодні мають спалахи гарячки Ласса: Нігерія – зареєстровано 254 випадки, померло 137 (53,9%); завезені випадки зареєстровані у Німеччині, США, Швеції. Гарячка Денге – в цьому році вже зареєстрована у 15 країнах Латинської Америки, в 9 країнах Азії та Австралії.

Найбільше підтверджених випадків зареєстровано в Бразилії, близько 62 тисяч, в Аргентині близько 16 тис., в Колумбії близько 10 тис., в Мексиці близько 3 тис. Отже, нам постійно необхідно співпрацювати з туристичними агенціями.

Відносно зоонозів. Постійно зберігається можливість поширення інфекційних захворювань спільних для тварин і людей. В нашій області причиною такого становища є наявність природних осередків ряду захворювань.

Серед них природні осередки: туляремії в Оржицькому, Лубенському, Пирятинському, Гребінківському, Семенівському, Лохвицькому районах.

Осередки лептоспірозу виявлено в Глобинському, Кобеляцькому, Лохвицькому, Лубенському, Миргородському, Оржицькому, Пирятинському, Полтавському, Семенівському, Хорольському, Н.Санжарському та Чутівському районах. Природні осередки лептоспірозу визначено басейнами трьох річок: р. Сула, Псел та Ворскла. Понад 7% виловлених зоогрупою нашої служби гризунів інфіковані лептоспірами.

Антисанітарія, гризуни, забрудненість території, особливо водних ресурсів сприяє цьому, а санітарно-освітня робота проводиться вкрай недостатньо. Необхідно підвищувати рівень санітарної культури населення.

Також напружена епізоотична ситуація по сказу. Область незадовільно забезпечена імунобіологічними препаратами проти сказу, викликає незадоволення у людей, які добре усвідомлюють, що у випадку захворювання летальність 100%.

Також залишається напруженою епідситуація на гострі кишкові інфекції. Лише за цей період цього року показники захворюваності  якої зросли по Україні понад 40%, а по області майже на 15%.

Найвищі показники захворюваності у м. Полтаві, в Полтавському, Миргородському, Диканському, Лохвицькому та Котелевському районах.

Відносно холери. Згідно останніх повідомлень ВООЗ у цьому році випадки холери реєструвались у Сомалі, Кенії, Уганді, Танзанії, Малаві, Замбії. Ми не маємо ніякої підстави забувати про епідемічні ускладнення з холери, які постійно супроводжують світ і турбували також й Україну.

На виконання постанови КМУ від 22.08.2011 р. № 893 «Про затвердження правил по санітарній охороні території України» в області затверджено «Комплексний план заходів по санітарній охороні території Полтавської області від заносу та розповсюдження карантинних інфекцій на 2016-2018 роки», який затверджено обласною державною адміністрацією. Аналогічні плани розроблено і затверджено органами місцевої влади у кожному регіоні. Тож, виконання вищевказаних планів та їх коригування, враховуючи складну епідситуацію та продовження реформувань в галузі охорони здоров’я, має бути на контролі.

У своїй доповіді позаштатний інфекціоніст Департаменту охорони здоров’я ОДА Лідія Войтенко зосередила увагу на головних напрямках діяльності медичних закладів в сучасних умовах реформування галузі охорони здоров’я, підготовки госпітальної бази лікувально-профілактичних закладів, кадрового потенціалу, забезпеченість їх лікарськими та діагностичними препаратами, медичною апаратурою, створення належних умов праці, а також інформувала учасників семінару про організацію роботи інфекційної служби та інших фахівців закладів охорони здоров’я області під час епідемії грипу тощо.

З доповідями з актуальних питань профілактики особливо небезпечних та інших інфекційних захворювань виступили: В. Шаповал – лікар-епідеміолог відділення ОНІ ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби області», кандидат медичних наук, науковці Української медичної стоматологічної академії В. Боднар та Т. Котелевська, Л.Руденко – завідувач лабораторією ОНІ та П.Маційчук – зав відділенням дезінфектології ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби області».

На семінарі головний лікар ПМСД м. Гадяч В. Близнюк поділилась досвідом про роботу лікувально-профілактичних закладів району, а також учасникам семінару був вперше презентований кінофільм на подібних обласних заходах, який створений спільно з місцевою владою, районною лікарнею, центром ПМСД, санітарною службою про роботу всіх причетних інституцій на випадок виникнення холери, як особливо небезпечного захворювання.

Інфекційне відділення Гадяцької райлікарні, яке очолює Н.Іващенко при підтримці органів місцевої влади, добре відремонтоване, створено належні умови для пацієнтів та роботи медичних працівників, а також облаштовано прилеглу територію.

Учасники семінару також ознайомилися з організаційною роботою закладів охорони здоров’я Гадяцького району.

У роботі семінару взяв участь голова Гадяцької райдержадміністрації О.Матюшенко.

Лікар-епідеміолог відділення ОНІ
ДУ «Полтавський обласний лабораторний
Центр Держсанепідслужби України»,
Заслужений лікар України,
кандидат медичних наук, доцент
Валентин Шаповал

Напишіть відгук