Ці слова проголосив Василь Князевич – голова ГО «Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги» під час семінару-наради «Розвиток паліативної допомоги в Полтавській області: проблеми, перспективи, досягнення».
Спільним завданням для нашої держави Василь Михайлович назвав створення системи принципово нового підходу до медичної, соціальної та духовної підтримки тих, хто знаходиться на порозі Вічності через невиліковну хворобу. Одним з його основних меседжів було про важливість зміни у суспільстві погляду на цю проблему, виховання у наших співгромадян особливої філософії ставлення до смерті і до тих, хто опинився на краю життя. Адже так чи інакше, рано чи пізно, ця тема може торкнутися кожного. А паліативна допомога – це крок до цивілізованого суспільства.
За 5 років існування ГО «Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги» одним із перших великих досягнень є участь у розробці статей закону з визначенням чіткого терміну “паліативна допомога”. Вдалося також сприяти зміні порядку призначення знеболювальних для того, щоб хвора людина могла отримати за місцем проживання стільки, скільки їй потрібно аби позбутися болю. Це яскравий приклад активної участі та впливу громадськості на вирішення таких болючих питань.
Про те, як на Полтавщині медики допомагають паліативним хворим розповів директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак. Це важливе питання було всебічно обговорено учасниками семінару-наради, оскільки надання паліативної допомоги є невід’ємною частиною діяльності системи охорони здоров’я у лікарні, закладі сестринської допомоги, вдома у пацієнта, закладах допомоги літнім людям, амбулаторних служб.
Віктор Петрович повідомив, що в Полтавській області паліативна допомога надається на 156-ти паліативних ліжках, в обласних лікувально-профілактичних закладах, м. Полтаві, в містах та районах області. За минулий рік паліативну допомогу отримало в закладах охорони здоров’я 208 хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД (на дому – 45 пацієнтів), 133 – на туберкульоз (65 – на дому), 1337 онкохворих (3353 – на дому) та 1250 пацієнтів з іншими неінфекційними захворюваннями (287 на дому).
«Кабінет болю», який вже протягом двох років працює при Полтавському обласному онкологічному диспансері, допомагає полегшувати стан пацієнтів та їхніх близьких.
Щодо перспектив розвитку цього виду надання допомоги невиліковним хворим, то на виконання «Плану заходів Полтавської обласної державної адміністрації щодо розвитку паліативної та хоспісної допомоги до 2020 року» планується відкриття відділення з хоспісної допомоги в Кременчуці та проведення реорганізації Веприцької обласної туберкульозної лікарні під відділення для надання паліативної допомоги хворим на туберкульоз на 20 ліжок.
Розмова учасників зібрання точилася навколо взаємодії медичної та соціальної служб при наданні паліативної допомоги. Перший заступник директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА Ніна Черняк назвала дуже актуальним це питання, бо одна третя населення області – це люди похилого віку, пенсіонери.
Головний позаштатний спеціаліст з паліативної та хоспісної медицини Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Людмила Самолеліс розповіла про надання паліативної допомоги в стаціонарі, в амбулаторних умовах та вдома. А серед основних завдань з покращення надання хоспісної допомоги, вона назвала розробку та затвердження маршруту паліативного пацієнта на всіх рівнях надання медичної допомоги, створення в районах і містах Полтавської області спеціалізованих мультидисциплінарних мобільних бригад паліативної допомоги «Хоспіс вдома». У планах – покращення й забезпечення функціонування діючих паліативних ліжок та спрощення доступу важкохворих до знеболюючих лікарських засобів.
Важливим аспектом роботи у цьому напрямку є продовження та розширення співпраці з громадськими організаціями області, серед яких – Полтавська обласна благодійні організації «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги», «Світло надії» та ін.
З досвідом надання паліативної допомоги в містах та районах Полтавщини районах ознайомили керівники місцевих медичних закладів.
Окремий акцент було зроблено на надзвичайному значенні духовної підтримки та ролі Церков та релігійних організацій в системі паліативної та хоспісної допомоги. Про духовні засади паліативної та хоспісної допомоги говорив настоятель Свято-Троїцького Храму УПЦ Полтавської єпархії протоієрей Валерій Мараховський. Він не пригадав жодного разу, коли б йому відмовили у здійсненні духовного супроводу хворих, які знаходилися на порозі смерті, перебуваючи у наших медичних закладах. Отець Валерій висловив свою вдячність та прихильність до подвигу медиків, які мають милість та милосердя до таких пацієнтів. Він звернувся до присутніх з проханням не відмовити хворим у цьому й надалі, щоб духовно скрасити їхні останні дні.
Об’єднувати зусилля держави і громадськості для подальшого впровадження стратегії розвитку паліативної допомоги, крок за кроком рухатися вперед – завдання тих, хто опікується питанням, яке зібрало на семінар-нараду з питань паліативної допомоги.