Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Вплив ВІЛ на перебіг вагітності у ВІЛ-позитивних жінок

| Коментарі відсутні

Мамо… Велике. Прекрасне слово. Тому й зливається воно в серцях наших з іншим дорогим словом – Вітчизна. Отож, не випадково уся історія України осяяна глибоким культом матері, бо тільки жінка може дати паросток нового життя для продовження роду людського.

І як же прикро, що сьогодні темпи поширення такої небезпечної недуги як ВІЛ/СНІД (у всьому світі й в Україні ) стають часто на перешкоді цій світлій і благородній місії жінки-матері народити здорову дитину.

Наразі в країні під медичним наглядом у спеціалізованих закладах охорони здоров’я перебуває 137 тисяч ВІЛ-інфікованих українців, а за оціночними даними їх має бути 230-240 тисяч, з них 48% становлять дівчата та молоді жінки. В усьому світі ця категорія жіночої статі більш вразлива до ВІЛ, ніж чоловіки та юнаки. Ймовірність їх зараження у 2,5 рази вища, аніж для всіх однолітків чоловічої статі. Жінки удвічі частіше, ніж чоловіки, заражаються цією інфекцією при одноразовому незахищеному статевому контакті з ВІЛ-позитивним партнером.

Особливістю епідемії ВІЛ-інфекції нині є неухильний ріст кількості ВІЛ-позитивних вагітних жінок і, відповідно, народжених ними дітей. Також спостерігається тенденція щодо збільшення числа ВІЛ-інфікованих вагітних, які бажають зберегти вагітність і народити дітей.

Утім далеко не всі майбутні ВІЛ-інфіковані матері знають, що ВІЛ-позитивна жінка може народити здорову дитину при умові своєчасного застосування антиретровірусної терапії (АРТ) у поєднанні з іншими сучасними профілактичними медичними засобами.

Якщо ж не втручатись у вагітність, то на 100 ВІЛ-позитивних вагітних народжується близько 30 ВІЛ-інфікованих немовлят.

Навпаки, при дотриманні «Програми попередження передачі ВІЛ від матері до дитини » кількість інфікованих новонароджених зменшується до 1-2.

Сьогодні світ має унікальну можливість для того, щоб нові випадки інфікування ВІЛ серед дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями, стали історією. Фактична ліквідація передачі ВІЛ від матері до дитини означає зниження цього показника до рівня менше 2%.

За останнє десятиріччя реалізація міжнародної та національної стратегії ППМД в Україні стало позитивним прикладом для всіх країн ЦСЄ/СНД-частота передачі ВІЛ від матері до дитини на національному рівні зменшилася в 7,5 разів –з 27,8 % у 2001р.до 3,7% у 2015р., зокрема у Полтавській області цей показник складає 1,3%.

Тож, нині дуже важливим є бажання жінки народити здорову дитину!

Що саме треба знати ВІЛ-позитивній майбутній матері про вплив ВІЛ-інфекції на перебіг її вагітності з метою зниження інфікування плоду ?

На сьогодні, перш за все, залишається актуальною проблема обізнаності майбутньої матері з ВІЛ-статусом. Оскільки вірус вражає імунну систему людини, важливу роль відіграє стан здоров’я матері. Дослідження показують, що передача ВІЛ дитині особливо часто відбувається, якщо в неї високе вірусне навантаження або низький імунний стан. Тому під час вагітності жінкам необхідні регулярні аналізи як на імунний стан ,так і на вірусне навантаження (кількість вірусу в крові матері), а також регулярні консультації лікарів обласного Центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом.

Формування тіла дитини залежить від достатньої кількості калорій і поживних речовин, що допомагають йому бути здоровим. Тому існує безпосередній зв’язок між поганим харчуванням матері під час вагітності і високим ризиком передачі ВІЛ дитині.

У ВІЛ-позитивних жінок можуть виникнути проблеми з набором достатньої ваги, що рекомендується при вагітності.

Нудота і побічні ефекти противірусних ліків також можуть утруднювати досягнення ваги. А тому вагітній жінці важливі консультації фахівця щодо харчування, а також спеціальна дієта.

Варто врахувати, що ВІЛ-позитивним жінкам потрібні більш високі дози вітамінів, ніж ВІЛ-негативним. Особливо необхідні вітаміни групи В, фолієва кислота, вітаміни Е, С, А. Втім, не слід забувати, що вітамінні добавки – це теж ліки, їх необхідно приймати тільки попередньо порадившись із лікарем.

Важливе значення має і пізній візит інфікованої вагітної до лікаря акушера-гінеколога в жіночу консультацію за місцем проживання та в Центр СНІДу. Перебіг вагітної ускладнюється ще й тим, що у ВІЛ-інфікованих жінок у 2 рази частіше відбуваються передчасні пологи.

Також звертає на себе увагу висока частота цервікальної інтранатальної неоплазії та вагінального кандидозу.

Насамкінець хочу зауважити, що здоров’я майбутніх поколінь залежить від здоров’я жінки – майбутньої матері. Тому мати повинна постійно турбуватися про стан свого репродуктивного здоров’я, бо саме воно дає можливість народити здорову дитину.

Смаль Яніна,
лікар акушер-гінеколог Полтавського
обласного Центру профілактики ВІЛ-
інфекції та боротьби зі СНІДом
(За матерілами наукових та інформаційних джерел)

Напишіть відгук