Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Дещо про дитячий травматизм

| Коментарі відсутні

Неуважність батьків – це, мабуть, один з головних чинників появи дитячих травм. На жаль, в літній період кількість травм суттєво зростає в зв’язку з появою у дітей вільного часу та великою кількістю приваблюючих факторів: легкий одяг, підвищена рухова активність, змога купатися у відкритих водоймах, поява фруктових плодів на деревах, катання на роликах, велосипедах, гіроскутерах та скейтбордах. Це вже не згадуючи про контакти з комахами та тваринами, довготривале перебування на сонці та велику кількість квіткового пилку. Також влітку збільшується кількість падінь з незахищених спеціальними сітками вікон, балконів та лоджій.

Частіше в біду потрапляють енергійні та допитливі діти. До речі, в дитячих літніх таборах та оздоровчих санаторіях, де відпочинок дітей організовано під постійним контролем дорослих, травматизм має найнижчі показники.

На особливу увагу заслуговує травматизм при катанні на велосипедах та скутерах. На старшу шкільну вікову групу припадає половина всіх ушкоджень. Травми різноманітні: від забоїв та синців до вкрай важких сполучених ушкоджень, що можуть закінчитися смертю дитини. Чинним фактором важких травм є наїзди та зіткнення з транспортом, який рухається. Крім того, відсутність захисного спорядження (шоломи, наколінники, рукавички) часто ускладнює звичайну забійну травму ушкодженнями шкірних покривів та суглобів (рани, садна, переломи, чужорідні тіла).

Нечасто можна побачити дитину-велосипедиста, яка має на голові шолом, а на колінах – захисні щитки. Це, насамперед, є наслідком батьківської зневаги. Адже шолом захищає дитину від важкої травми голови при падінні.

Є ще один чинник велосипедних травм – перевіз дітей на задньому багажнику велосипеда. Коли дитячі ніжки випадково затягує в спиці колеса, можна отримати переломи кісток гомілки та суттєві пошкодження зв’язок гомілково-ступневого суглобу. Дітей потрібно возити на спеціально обладнаному сидінні на рамі велосипеда.

Також закликаємо батьків бути уважними та дивитися за дітьми під час розваг на різноманітних атракціонах, батутах тощо. Оскільки на атракціонах присутні діти різного віку, то є висока вірогідність, що різна вага тіла стрибунів стане причиною того, що малі діти отримують травму. Більш дорослі діти під час розваг демонструють все, на що здатні, не в змозі прорахувати наслідки.

Дорослим необхідно завжди пам’ятати, що здоров’я дітей знаходиться в їхніх руках.

- Не дозволяйте дітям грати в небезпечних місцях (гаражі, будівництва, котловани, дахи будівель та ін.).
- Встановлюйте надійні захисні ґрати на вікнах та балконах (протимоскітна сітка не втримає дитину, лише дає хибне почуття безпеки).
- Вивчайте з дітьми правила дорожнього руху.
- Забезпечте дитину захисним обладнанням під час катання на роликах та велосипедах.
- Слідкуйте за обладнанням дитячих майданчиків та справністю дитячих атракціонів.
- Не дозволяйте дітям гратися з дикими та бродячими тваринами.

Але не можна боротися з травматизмом лише заборонами. Дітям потрібна свобода, творчий простір. Під час ігор в них формується характер, ґартується сила волі, бійцівські якості. Рух стимулює розвиток тіла і духу. Справа дорослих – не боротися з природньо виправданою активністю, а відволікати від небезпечних пустощів, заповнюючи вільний час розумними розвагами, а також навчити дітей передбачати небезпечні ситуації.

Подаруйте дітям щасливе дитинство без травм!

лікар-ортопед-травматолог дитячий
Кременчуцької міської дитячої лікарні
Саліхов Анар Альфредович
тел. 0980104485

Напишіть відгук