Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Невже самогубство – це проблема?

| Коментарі відсутні

Так, проблема. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно понад 800 тисяч людей закінчують життя самогубством. Це одна людина кожні 40 секунд. Також суїцид має хвильовий ефект, під який потрапляють навіть родичі та друзі загиблих. Справжнім мотивом будь-якого самогубства є крик про допомогу. Саме послання «Зверніть, нарешті, увагу на те, як мені погано, допоможіть мені!» – лежить в основі суїциду.

14 вересня поточного року у Центрі психічного здоров’я Полтавської обласної клінічної психіатричної лікарні ім. О.Ф.Мальцева відбулось засідання круглого столу «Профілактика суїциду: посилення захисних факторів, що вселяють надію». У засіданні взяли участь представники Департаменту охорони здоров’я, обласного наркологічного диспансеру, лікарі-психіатри, практичні психологи, лікарі-інтерни та представники засобів масової інформації.

Під час засідання було обговорено питання щодо основних причин, факторів та мотивів, які спонукають людей до суїцидальної поведінки, а також шляхів запобігання суїциду, особливо серед дітей та підлітків.

В.о. головного лікаря Полтавського обласного Центру здоров’я Ніна Дурдикулиєва відмітила, що «тема суїциду надзвичайно актуальна, тож обговорення піднятих сьогодні питань повинно мати практичні наслідки для населення, щоб уберегти оточуючих, а особливо, дітей та підлітків від самогубств. Адже вчасно подана рука взаємодопомоги тим, хто цього потребує, може не лише відновити віру в себе, а й зберегти життя».

Про попередження суїциду як одного з головних стратегічних та пріоритетних напрямків реформування системи охорони психічного здоров’я розповів головний позаштатний психіатр Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віталій Закладний. Він зазначив, що проблема суїцидів у світі залишається досить актуальною проблемою. У радянські часи ця тема була повністю закрита. На початку 90-х років, коли Україна стала незалежною, ця інформація стала повністю відкритою. У середині 90-х років на Полтавщині кількість суїцидів за рік коливалась від 800 до 900 осіб, з яких 85% складали чоловіки. З цих чоловіків 90% – у найбільш активний період життя від 16 до 60 років. Це ті люди, які не попадали в полу зору психіатрії, тобто цілком психічно здорові. Ризик покінчити життя самогубством особливо високий у людей, які в минулому вже скоювали такі спроби, мають генетичну схильність до психічних захворювань, алкоголізму, наркозалежності або потрапили під вплив інших людей, схильних до скоєння суїциду. Якщо людина в минулому пережила фізичне або сексуальне насильство, якщо в її родині були випадки суїциду, ймовірність накласти на себе руки у неї також підвищена. За словами головного психіатра, в Україні цьогоріч ми маємо справу з новим масштабом проблеми суїциду, особливо серед молоді. Це пов’язано з тим, що на сайтах соціальних мереж з’явилися групи, в яких кваліфіковані психологи доводять підлітків до самогубств. Відомо, що фанати таких спільнот називають себе китами, ймовірно тому, що ці тварини асоціюються в них зі свободою. Найвідоміші з цих спільнот – «Море китов», «Синий кит», «Тихий дом». На думку фахівця, вирішенням питання щодо запобігання суїцидів повинні займатися і представники релігійних конфесій, а головне – повинна бути загальнодержавна програма профілактики суїцидів.

На питання, чи є вихід для людини, яка має схильність до самогубства, відповів лікар-психіатр, в. о. заступника головного лікаря з медичної частини Полтавської обласної клінічної психіатричної лікарні ім. О.Ф.Мальцева В’ячеслав Шиндер. Він зазначив, що вихід завжди є, його просто потрібно знайти, звернувшись до висококваліфікованих і досвідчених фахівців. Всесвітня організація охорони здоров`я виділяє понад 800 причин суїциду. Примітно, що про самогубство замислюються багато людей. Деякі знаходять в собі резерви жити далі, інші ж не можуть впоратися з душевними переживаннями або обставинами, що склалися. Лікар-психіатр наголосив, що важливо вчасно виявити проблему та звернутися за необхідною медичною допомогою. На сьогоднішній день обласна клінічна психіатрична лікарня ім. О.Ф.Мальцева за підтримки Департаменту охорони здоров’я надає висококваліфіковану комплексну медичну допомогу особам суїцидальної поведінки, а саме на етапах психофармакології, психотерапії та фахівцями новоствореного Центру психічного здоров’я на території лікувального закладу.

Про організацію роботи Центру психічного здоров’я Полтавської обласної клінічної психіатричної лікарні ім. О.Ф. Мальцева розповіла практичний психолог, керівник психологічної служби Наталія Супруненко. Вона відмітила, що в самій назві Центру є позитив і надія, адже психічне здоров’я, як і фізичне, створюється людиною. Працюючи в Центрі з людьми, які знаходяться у стані психічного порушення, елемент підтримки є великою потребою на сьогоднішній день. Тут проводяться індивідуальні та групові заняття, фахівцями здійснюється супровід пацієнтів під час лікування. Для цього потрібно його бажання та усвідомлена згода. За словами Наталії Володимирівни, «якщо у людини виникає стан ненависті до життя, небажання жити, то вихід є в тому, щоб побачити себе у майбутньому та сформувати перспективні цілі. Життя дається лише раз. Складнощі минуть, а в житті буде ще багато доброго і цікавого. Про це треба пам’ятати».

Практичний психолог Полтавського обласного психоневрологічного диспансеру Оксана Карась ознайомила з одним із засобів профілактики суїцидальної поведінки – кризовою інтервенцією. Вона відмітила, що кризова інтервенція є основним засобом впливу на людину, яка знаходиться у кризовому стані і схильна до суїциду. Цей метод полягає у встановленні з людиною підтримуючого контакту і наданні їй психологічної підтримки з метою зняття емоційної напруги. Кризова інтервенція не передбачає спроби негайного вирішення проблеми. Основним засобом впливу є емпатійне вислуховування, підтримка через співчуття. Кризова інтервенція створює основи для подальшої психокорекції. На жаль, при суїцидальних думках людина рідко коли звертається за допомогою до психолога або психотерапевта. У таких випадках ситуація здається настільки безвихідною, що людина просто не вірить у вирішення своєї проблеми. У зв`язку з цим вкрай важливо бути уважними до своїх близьких. Адже саме родичі, як правило, простягають руку допомоги і змушують звернутися за консультацією до фахівця.

Лікар-психіатр дитячого відділення Полтавської обласної клінічної психіатричної лікарні ім. О.Ф. Мальцева Влада Тещенко підкреслила, що підлітки завжди попереджають про суїцид поведінкою або говорять прямо. Дитячий або підлітковий суїцид – це крик про допомогу, спроба знайти розуміння оточуючих, соціалізуватися, а не бажання піти з життя. Якщо дитина, стала багато часу проводити за комп’ютером, сильно нервувати, гірше вчитися – це привід стати уважнішими до неї. Не варто пускати на самоплив будь-які зміни в поведінці дитини. Кожній дитині потрібні співчуття і підтримка близьких. Життєві перешкоди дитина повинна долати разом з батьками. Підлітки повинні розуміти, що батьки їх люблять такими, які вони є, розуміють і підтримують їх. І профілактика підліткового суїциду полягає саме в увазі й турботі про дітей.

В обговоренні піднятих питань взяли участь заступник головного лікаря Полтавського обласного наркологічного диспансеру Стелла Галіновська та психолог закладу Дмитро Храмов.

За підсумками «круглого столу» його учасники виробили пропозиції, спрямовані на активізацію спільної діяльності щодо попередження явищ суїцидальних тенденцій серед дитячого та дорослого населення, підвищення психологічної безпеки сучасного інформаційного простору для дітей і підлітків, виокремлено зони відповідальності та налагодження співпраці Полтавського обласного Центру здоров’я та Центру психічного здоров’я. На сьогоднішній день населення Полтавщини має можливість отримати безкоштовну кваліфіковану психологічну допомогу у Центрі психічного здоров’я Полтавської обласної клінічної психіатричної лікарні ім. О.Ф.Мальцева (умова проходження стаціонарного лікування не є обов’язковою). Запис до спеціалістів здійснюється за телефоном 067-737-52-25.

Напишіть відгук