Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Реалізація субпроекту Світового Банку допоможе змінити ставлення мешканців Полтавщини до свого здоров’я

| Коментарі відсутні

Нещодавно для заступників головних лікарів Центрів первинної медико-санітарної допомоги з медичного обслуговування населення міст та районів області, лікарів-кардіологів вторинного рівня надання медичної допомоги відбувся семінар-тренінг у рамках реалізації субпроекту «Запровадження інноваційної моделі системи надання послуг хворим на гіпертонію у Полтавській області» проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», що фінансується Міжнародним банком реконструкції та розвитку.

Під час заходу було розглянуто поточні питання по запровадженню пілотного проекту Світового Банку в частині надання медичної допомоги хворим на артеріальну гіпертензію у віці 40-60 років та проведено навчання по доведенню медичними працівниками друкованих матеріалів до пацієнтів.

Директор Департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак відмітив, що субпроектом буде охоплено понад півмільйона жителів Полтавщини – саме стільки людей у віці від 40 до 60 років потребують контролю за артеріальним тиском і зміні звичного способу життя на більш активний та здоровий. За словами Віктора Петровича, «у рамках субпроекту ми дотримуємось чітко розписаних термінів відповідно до міжнародних правил. Саме головне, що передбачається у цьому субпроекті – це змінити філософію мислення лікарів і відношення людей до свого здоров’я. Тобто необхідно розпочати працювати з факторами ризику, сформувати групи, провести дослідження, призначити відповідне лікування і досягти певних індикаторів». Очільник медичної галузі відмітив, що субпроектом передбачено оснащення первинної і вторинної ланок надання медичної допомоги необхідним оновленим сертифікованим медичним обладнанням та інформаційними технологіями. Медичних працівників навчатимуть методикам проведення посиленої профілактичної роботи з населенням. Також буде введено спеціальний єдиний електронний реєстр пацієнтів, де вся інформація буде захищена. Всі комплексні заходи націлені, перш за все, на профілактику. Для цього на кожній території буде функціонувати навчально-практичний клас, де в дистанційному режимі проводитимуться навчання не лише для медичних працівників, а й для тих людей, які мають проблеми з підвищеним артеріальним тиском, що є першопричиною багатьох тяжких захворювань системи кровообігу.

Головний спеціаліст Департаменту охорони здоров’я, позаштатний обласний фахівець зі спеціальності «Сімейна медицина» Іван Шумейко відмітив, що сьогодні зроблено перший реальний практичний крок. У рамках субпроекту Світового Банку Центри ПМСД отримали першу партію «Щоденників самоконтролю пацієнтів з артеріальною гіпертензією» у кількості 20 тисяч примірників. Реальна їх потреба – до 150 тисяч. Документ розроблений фахівцями обласного Центру здоров’я, лікарями-кардіологами та дієтологами за кошти Світового Банку. З метою мінімізації та уникнення проблем серцево-судинних захворювань він буде видаватись хворим на артеріальну гіпертензію у віці від 40 до 60 років. Завдяки «Щоденнику» у пацієнтів з’явиться мобілізаційний стимул для контролю стану свого здоров’я. Основа з основ не тільки хвороб системи кровообігу, але й неінфекційних захворювань, – це профілактичні технології, над якими повинен працювати саме сімейний лікар.

Про те, як не попасти у полон артеріальної гіпертензії та що повинен знати пацієнт, хворий на цю недугу, розповів голова Полтавського обласного відділення Асоціації кардіологів України та Асоціації аритмологів України, завкафедрою внутрішніх хвороб з професійними хворобами ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія», д.м.н., професор Іван Катеринчук. Науковець відмітив, що однією з найпоширеніших медичних бід, які переслідують людину, є артеріальна гіпертензія. Вона є основним чинником ризику раптової смерті, розвитку інсульту, серцевої недостатності, тобто патологій, що визначають високу смертність, інвалідизацію, втрату працездатності дорослого населення. За статистичними даними, від підвищеного тиску страждає третина українців, а хвороби системи кровообігу становлять 63% причин смертності в Україні. Проблема артеріальної гіпертензії, як визначила Всесвітня організація охорони здоров’я, знаходиться за межами медицини, вона визнана соціальною, яка впливає на здоров’я суспільства та тривалість життя громадян. Тому первинна профілактика, корекція способу життя – надзвичайно важливі складові в попередженні й лікуванні гіпертонічної хвороби.

Про інформаційно-комунікаційне забезпечення ходу реалізації субпроекту Світового Банку розповіла в.о. головного лікаря обласного Центру здоров’я Ніна Дурдикулиєва. Вона звернула увагу на необхідності донесення медичними працівниками до населення міст та районів області про хід реалізації субпроекту Світового Банку, створення сприятливого середовища для його підтримки місцевими інститутами громадянського суспільства, у доступній і зрозумілій формі переконувати людей вести здоровий спосіб життя, який буде сприяти збереженню і зміцненню їх здоров’я. Залучати до цієї інформаційної роботи потрібно не тільки медичних працівників, а й самих пацієнтів, які завдяки участі у субпроекті досягли стабілізації або покращення стану здоров’я, позбавилися ризику виникнення захворювання. Для цього необхідно на місцях налагодити партнерську взаємодію «лікар–пацієнт–засоби масової інформації». Використовувати системи медійних комунікацій – телебачення, радіо, преса, Інтернет-видання та соцмережі. За словами Ніни Іванівни, «чим більше ми будемо роз’яснювати, тим більше вони будуть нашими партнерами у підвищенні рівня обізнаності з факторів ризику та формуванні відповідального ставлення до власного здоров’я».

Напишіть відгук