Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації (Головне управління)

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Регулярні обстеження дають змогу запобігти онкозахворюванням та виявити рак на ранній стадії

| Коментарі відсутні

До Всесвітнього дня боротьби з раком керівництво Департаменту охорони здоров’я та профільні фахівці під час брифінгу із представниками ЗМІ та Інтернет-видань розглянули актуальні питання профілактики, раннього виявлення та лікування онкологічних захворювань серед дитячого та дорослого населення Полтавщини.

Директор Департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак повідомив, що ситуація з постачанням препаратів для лікування онкологічних захворювань залишається не сприятливою. Наприкінці минулого року проведено поставки медичних препаратів для дитячої онкогематології на суму понад 8 млн. грн. по замовленню 2016 року, виділену з державного бюджету. Для дорослої онкології сума поставлених централізовано препаратів (також з заявки 2016 року) значно нижча –  понад 5,5 млн. грн. Постачання медикаментів по замовленню минулого року ще не розпочиналося і навряд чи почнеться найближчим часом. Це питання вирішується на рівні області. Так, з обласного бюджету було виділено близько 10 млн. грн. на закупівлю онкопрепаратів. Окремо міська рада м. Горішні Плавні прийняла програму дотацій для лікування онкохворих та виділила на ці потреби 200 тис. грн. Як зазначив Віктор Петрович, діє програма підтримки родин, в яких є онкохворі діти. З обласного бюджету для таких родин виділяють одноразову матеріальну допомогу в розмірі 25 тис. грн., із міського бюджету – близько 20 тис. грн. Також при Департаменті охорони здоров’я діє комісія, яка розглядає можливість виділити одноразову допомогу на лікування дорослих онкохворих у розмірі до 5 тис. грн.

Головний онколог області Орест Вовк відмітив, що кількість онкологічних хворих по Полтавській області в 2017 році сягнула позначки 39 тисяч пацієнтів. Спостерігається зростання порівняно з минулими роками, коли цифри трималися на рівні 35-36 тисяч осіб. Також зростає кількість занедбаності по певним нозологіям. У зв’язку з цим спільно з Департаментом охорони здоров’я була проведена робота по програмі скринінгу раку шийки матки. Це дало позитивні результати. У 2016 році відсоток занедбаності складав 18,5, а вже у 2017 році, завдяки такій роботі, – 14,5%. Це нібито невеликий відсоток, але в абсолютних цифрах виглядає доволі вагомо, адже збільшилась кількість вчасно встановлених діагнозів та успішно пролікованих пацієнток. Разом із цим спостерігається зростання захворюваності на рак молочної залози, а особливо занедбаності, серед сільського населення. З цього питання наступного тижня в Полтаві має відбутися спільна нарада з представниками Світового Банку, які допоможуть нашим фахівцям розробити ефективну систему профілактики онкопатологій і, в першу чергу, раку молочної залози.

Головний акушер-гінеколог Департаменту охорони здоров’я Людмила Іванова відмітила, що єдиної скринінгової програми для жінок в Україні немає. Але п’ять років тому Департаментом охорони здоров’я були розроблені «маршрут пацієнта» і чіткі завдання сімейного лікаря, лікаря-акушера-гінеколога в ЦРЛ  для попередження та профілактики раку шийки матки та раку молочної залози серед жіночого населення. Було відкрито кабінети патології шийки матки, в якому за допомогою кольпоскопа можна оглянути і побачити: чи нормально розвиваються клітини, чи є відхилення від норми. І коли виникають відповідні показники – жінку направляють вже до онкогінеколога. Ці кроки дозволяють виявити онкозахворювання на І-ІІ клінічній стадії проти ІІІ-IV, як було раніше. А прогноз виживання цієї категорії жінок досить позитивний – жінка далі може жити повноцінним життям, планувати та народжувати дитину.

Завідувач онкогематологічним відділенням Полтавської дитячої міської клінічної лікарні Світлана Шевченко розповіла, що наразі в області спостерігаються 219 дітей, які хворіють на онкопатології. Значно підвищилася кількість уперше виявлених онкохворих. За 2017 рік первинний діагноз  встановлено 42-ом дітям. Для порівняння, в попередні роки цей показник дорівнював 25-28. В структурі захворювань перше місце займають лімфопроліферативні захворювання (лейкемії та лімфоми) – таких 78 дітей. Уперше кількість хворих на лейкемії піднялася до 13 осіб. Щодо фінансового забезпечення, то дитяча онкологія фінансується з обласного та міського бюджетів. Є співпраця з різними фондами підтримки онкохворих дітей. За останні 3 роки велика кількість небайдужих полтавців допомагають – проводять благодійні ярмарки, концерти щодо збору коштів та підтримки відділення. Дитяче відділення розширили – додали 5 ліжок. Під розширення зробили блок хіміотерапії, де  на сьогодні 10 палат, одна з яких має окремий санвузол, а інші – один санвузол на дві палати. Це дає змогу не мати зайвих інфекційних ускладнень, які можуть бути під час перебування та лікування. Відділення також має сучасні кварцеві лампи.

Завідуюча гематологічним відділенням Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В.Скліфосовського Юлія Гусаченко розповіла, що гематологія не стоїть на місці. Строки життя пацієнтів стали набагато більше. Покращилось виявлення онкологічних захворювань крові. Останні декілька місяців гематологічне відділення працює інтенсивно. Майже в кожному районі встановлено гематологічні аналізатори, які допомагають швидко перевірити рівень лейкоцитів, тромбоцитів та еритроцитів у крові. І якщо є  відхилення від норми, пацієнта направляють до онкологічного диспансеру для подальшого обстеження. Юлія Гусаченко відмітила, що «на сьогоднішній день є можливість діагностувати захворювання на початкових стадіях. Раніше була висока смертність через пізнє виявлення хвороби. Тому, якщо людина відчуває погіршення самопочуття, то медики рекомендують звернутися одразу до сімейного лікаря та зробити аналіз крові».

На думку фахівців, повністю запобігти ризику появи онкопатології неможливо, але її можна максимально знизити. Для цього потрібно відмовитися від шкідливих звичок, раціонально харчуватися і відпочивати. А головне – не забувати про регулярні профілактичні обстеження (загальний та біохімічний аналіз крові, УЗД органів черевної порожнини та флюорографія). Тоді в онкозахворювання залишиться зовсім мало шансів.

Напишіть відгук