Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЯК ДОПОМОГТИ СОБІ ТА БЛИЗЬКИМ ПІД ЧАС СЕРЦЕВОГО НАПАДУ

| Коментарі відсутні

Як розпізнати інфаркт і що робити, поки не приїхала бригада екстреної медичної допомоги, розповів Дмитро Баклицький, завідувач відділенням інтервенційної радіології Полтавського обласного клінічного кардіологічного диспансеру

–        Абсолютно всі знають про інсульт та інфаркт, навколо них багато балачок, але розрізняють їх не всі. Інсульт – патологія неврологічна, інфаркт міокарда – кардіологічна, про нього і поговоримо. По-перше слід пам’ятати, що інфаркту міокарда можна запобігти! Щоб попередити розвиток хвороби, необхідно своєчасно проходити обстеження серцево-судинної системи та спостерігатися у лікаря-кардіолога, – наголошує Дмитро Дмитрович. – Але не зважаючи на всі зусилля сучасної медицини населення все ж таки хворіє на інфаркт міокарда.  Найчастіше серцевий напад проявляється такими симптомами: гострий біль за грудиною, у лівій лопатці, у лівому плечі та руці, інколи болять обидві руки, болісні відчуття можуть розповсюджуватись на шию, зуби, щелепу і навіть живіт. Разом з тим можуть бути запаморочення, озноб, слабкість, холодний піт, відчуття нестачі повітря. Від того як швидко Ви зорієнтуєтесь, як швидко до хворого приїде лікар невідкладної допомоги, залежить подальший прогноз.

Що ж робити коли трапився серцевий напад?

  1. Найперше треба зателефонувати 103, та повідомити диспетчеру скарги, розповісти як потрапити до Вашого житла та лишити відчиненими вхідні двері (на випадок втрати свідомості, лікарі все одно зможуть потрапити до житла і надати допомогу, навіть якщо зустріти їх буде нікому).
  2. Якщо серцевий напад стався у Вас, а поруч немає нікого – не панікуйте!
  3. Відчиніть кватирку, увімкніть кондиціонер, щоб забезпечити помешкання свіжим повітрям. Покладіть під язик таблетку/капсулу нітрогліцерину або використайте нітрогліцериновий спрій – так препарат найшвидше потрапить у кров та почне розширювати судини. Якщо пацієнт раніше вживав нітрогліцерин, а зараз не відмічає ефекту то можна повторно (з інтервалом 5-10 хвилин) прийняти нітрати 2-3 рази, залежно від ефективності. Ще один лікарський засіб, таблетку якого слід розжувати в перші хвилини інфаркту – аспірин, приблизна доза – 300 мг.
  4. Якщо є можливість виміряти артеріальний тиск та він виявиться низьким, спостерігається блідість шкіри, слабкий чи уповільнений пульс, слід лягти з піднятим головним краєм та зігнутими ногами, або сісти, якщо в положенні лежачи ускладнюється дихання (все залежить від ситуації). Далі лишається тільки чекати медиків.

У випадку коли стан хворого різко погіршується, потрібно надати невідкладну допомогу. У разі втрати свідомості та відсутності дихання (хворий може характерно хрипіти) в межах першої медичної допомоги терміново виконуйте серцево-легеневу реанімацію. Для того щоб врятувати людину у Вас є 3-5 хвилин.

Запам’ятайте алгоритм дій:

В ідеалі, перш за все, треба виконати дефібриляцію (але в наших реаліях дефібрилятора практично ніколи немає поруч, навіть в місцях великого скупчення людей – аеропорти, вокзали і т.д.), тому необхідно виконати прекардіальний удар (що має ефективність у близько 6% випадків).

Техніка виконання прекардіального удару елементарно проста: потрібно нанести сильний удар кулаком з висоти 30-40 см в нижню третину грудини хворого, що лежить без свідомості на спині.

Після цього слід розпочати непрямий масаж серця (30-60 секунд) та оцінити стан хворого (наявність пульсу, самостійне дихання). Якщо хворий не подає ознак життя, треба продовжити реанімаційні заходи (непрямий масаж серця, штучне дихання). Важливо натискати на грудину з достатньою глибиною та частотою (не менше 100 натискань на хвилину), періодично оцінюючи стан хворого, та, в разі відсутності ознак життя, продовжувати надавати допомогу до самого приїзду медиків. Можливо Вам доведеться надавати допомогу досить тривалий час, будуть боліти руки та спина, але не зупиняйтесь та продовжуйте підтримувати циркуляцію крові в організмі постраждалого, адже на кону найдорожче – життя людини.

Напишіть відгук