Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

26 червня – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками і їхнім незаконним обігом

| Коментарі відсутні

ЗА ХВИЛИНИ В ДУРМАНІ – СТРАШНІ НАСЛІДКИ

Наркозалежність – це пристрасть до вживання наркотиків, хворобливий потяг, що призводить до тяжких порушень психічних і фізичних функцій організму.

У сучасному суспільстві мало хто не знає про шкоду наркотиків, але все ж ці речовини, як і раніше, продовжують приваблювати деяких людей, стаючи згубними для багатьох. Наркотик – це отрута, що повільно руйнує мозок людини, її психіку та внутрішні органи. Всі наркозалежні люди довго не живуть, незалежно від виду вживаного наркотику. Вони втрачають інстинкт самозбереження, що призводить до того, що близько 60% наркозалежних, протягом перших двох років після залучення до наркотиків, роблять спробу самогубства. Багато з них реалізують ці спроби.

Матеріального забезпечення та батьківської любові недостатньо, щоб забезпечити своїм дітям безхмарне дитинство. Ми повинні знати, що нам протистоїть дуже жорстокий, витончений наркобізнес. А також винахідливість людей, які нав’язують наркотики, заробляючи на цьому гроші.

Що потрібно знати в першу чергу? Це те, що наркозалежність виникає не за кілька годин, не від першої викуреної цигарки з анашею або від вживання будь-яких пігулок. Вона розвивається протягом місяця або кількох місяців, ще до початку регулярного вживання наркотиків. І в цей час можна помітити зміни в поведінці людини. Продовження вживання наркотиків, так званий експериментальний період, дуже швидко завершується, перетворюючись на хворобу, на лікування якої необхідно багато місяців, або років.

Що ж таке наркозалежність? У медичному розумінні – це залежність від хімічної речовини, що викликає звикання та впливає на фізіологічний і психічний стани. Алегорично кажучи – це дорога на цвинтар, можливо з однією зупинкою за колючим дротом.

Вживання наркотиків значною мірою є кримінальною модою. Якась невідома сила тягне людину слідувати цій моді – і в одязі, і в поведінці, і в ідеологічних симпатіях. Молодим людям властиве переважання фізіологічних потреб над емоційно-вольовим контролем власної поведінки – і це одна з причин виникнення наркозалежності.

Захоплення наркотичними речовинами пов’язане також з соціальними умовами. Наркозалежною стає людина, яка не знайшла себе в особистому житті, позбавлена належної уваги, співчуття, дружби, ніжності, розуміння, любові. Людина, яка погано керує своїми емоціями, ладна під впливом несподіваної ситуації або розчарування впасти у відчай, паніку, тугу. Людина, яка є розумово, а головне, духовно, культурно, емоційно недостатньо розвиненою, яка не знайшла свого покликання, своєї справи. Людина, яка з дитинства живе лише для задоволення своїх суто егоцентричних бажань, яка не вміє робити правильний вибір навіть у дрібницях, постійно залежить від оточуючих, а звідси – постійно комусь наслідує. Людина зі слабкою волею, нездатна відмовитися від цигарки, випивки і від уколу.

Проте, лікувати наркозалежність дуже важко. Нелегко проводити й її профілактику, тим більше – в наш складний час. Потрібно пам’ятати, що ніхто з померлих наркозалежних людей не збирався продовжувати прийом наркотиків. Всі хотіли лише спробувати, задовольнити свою цікавість. Але у них кінець, як правило, трагічний: загублена людська доля, та й власне життя!

Основним мотивом, що штовхає молодь до наркотичного дурману, є цікавість і наслідування, а іноді до їх вживання привчають і примушують більш досвідчені «товариші», які затягують новачків до своїх тенет, «пригощаючи» дорогим зіллям. Серед молоді нерідко існує поширене уявлення: якщо прийняти для проби наркотик лише одного разу, в цьому ще немає нічого жахливого. Однак це помилка – дуже небезпечно! Бажання повторити випробувані відчуття одурманення призводять до рабської залежності від наркотику. Поступово, інтереси і захоплення, що були раніше у підлітка, зникають. З’являються слабкість, безсоння, втрата апетиту, схуднення.

Зовнішність людини, яка постійно приймає наркотичне зілля, є далекою від привабливості: гнилі зуби, передчасне облисіння, жовтянично-сіра шкіра, обличчя з ранніми зморшками – ось типовий портрет наркозалежного. Прийом наркотику обов’язково призводить до зміни у психіці людини, що проявляється в грубості, байдужості до оточуючих, жорстокості, складнощами в спілкуванні. Поведінка наркозалежного настільки залежить від цього відчуття миттєвого задоволення, що змусити його осмислити небезпеку, що загрожує, неможливо. Через певний час настає такий момент, коли наркотики потрібні йому зовсім не для веселого настрою, а для підтримки нормального самопочуття. Життя без них стає неможливим. Дуже часто молоді люди самі готують одурманюючі і наркотичні речовини (кустарним способом) і вводять їх всім членам «родини» – так вони називають свої групи. Звичаї такої «сім’ї» – нелюдські і жорстокі! Той, хто скотився вниз, але не може красти, стає піддослідним «кроликом», на ньому  випробовують невідомий препарат, не знаючи, яким буде його дія. Він приймає першим – або гине, або виживає. Це страшно, але все ж «задарма». Адже нещасні хворі люди, які звикли до наркотиків, готові віддати будь-які гроші за одну дозу. Болісна залежність від наркотику штовхає людину на все – обман, злодійство і навіть вбивство, аби тільки добути наркотик.

Серед наркозалежних часто зустрічаються випадки одного з найсерйозніших захворювань нашого часу – СНІДу (синдрому набутого імунодефіциту), що не піддається ніякому лікуванню. Наркозалежні гублять не тільки себе і своїх близьких, але і майбутнє потомство, оскільки їхні діти народжуються з глибокими психічними та фізичними каліцтвами.

Ті, хто вживають наркотики, найчастіше помирають молодими. Лікарі дуже рідко стикаються з наркозалежними-старими, так як навіть до середнього віку ці люди не доживають. Пов’язано це не тільки з виснаженням організму, який не в змозі витримати виснажливого «підбадьорення» стимуляторами, але і з частими спробами самогубства, з передозуванням наркотику, із зараженням крові брудним шприцом, з розвитком цілого ряду супутніх захворювань.

Юнаки та дівчата, пам’ятайте! Лише факт одноразового прийому наркотику або вдихання летких токсичних речовин може стати причиною вашої загибелі. Навіть одноразовий прийом наркотиків формує дуже тяжке захворювання і збільшує ризик зараження невиліковною хворобою – СНІДом. Ніколи не пробуйте наркотичні речовини! За хвилини в дурмані – страшні наслідки!

Лариса Таран, головний лікар Кременчуцького обласного наркологічного диспансеру

Напишіть відгук