Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЯК ЕФЕКТИВНІШЕ ПРОТИСТОЯТИ СОЦІАЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНИМ ХВОРОБАМ

| Коментарі відсутні

Ці та інші актуальні питання представники державних та неурядових організацій обговорили 10 вересня на черговому засіданні Полтавської обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності (надалі – Рада з координації дій)

Засідання відбулось у Департаменті охорони здоров’я під головуванням т.в.о. голови Полтавської облдержадміністрації Олега Пругла.

Розпочинаючи засідання, Олег Євгенович повідомив, що «відповідно до рекомендацій Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІДу, назву Координаційної ради змінено на Полтавська обласна рада з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності». Членами Ради з координації дій було затверджено нове її Положення.

Про результати візитів моніторингових груп до міст та районів області розповів головний лікар Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру, координатор з напрямку «Туберкульоз» Володимир Печериця. Адже фахівці фтизіатричної служби та обласного Центру СНІДу тісно співпрацюють, розробляють стратегічні заходи у плані профілактики та контролю туберкульозу та ВІЛ-асоційованого туберкульозу. Володимир Георгійович відмітив, що «для клініко-діагностичних лабораторій госпітальних округів Полтавська область отримала 4 системи Gene-Xpert для швидкого виявлення туберкульозу. Сучасна апаратура є в мм. Полтаві, Кременчуці, Лубнах та Миргороді. За кошти Глобального фонду закуплено 1100 ультрачутливих картриджів для проведення діагностики туберкульозу, з них використано лише 860. Цей скринінг вартісний, але ефективний, і його треба використовувати на повну». Але, за словами головного фтизіатра, «є деякі проблеми з доставки біоматеріалу з віддалених районів, забезпеченості одноразовими контейнерами та проведення профілактичної роботи серед населення». Володимир Георгійович звернувся до керівників неурядових організацій, які працюють із ключовими групами ризику, щоб вони теж направляли на скринінг осіб, у яких є перші симптоми туберкульозу. Система Gene-Xpert здатна виявляти навіть стійкі форми цього захворювання.

Поліклініки та сімейні лікарі міст та районів області проводять анкетування хворих зі змінами в бронхолегеневій системі. У трьох госпітальних округах за цей рік опитано 30 тисяч людей, із них у 1500 осіб виявлено підозру на туберкульоз. Але тільки 150 пройшли подальше дослідження. «Необхідно активізувати профілактичну роботу, флюорографічне дослідження, анкетування. Деякі райони та ОТГ Полтавщини дуже мало здають анкет. Зокрема, Пирятинський, Оржицький, Чорнухинський райони», – зауважив Володимир Печериця.

Т.в.о. голови Полтавської облдержадміністрації Олег Пругло запропонував винести це питання на апаратну нараду. Він підкреслив, що «слід підготувати цифри, і в режимі конференц-зв’язку поговорити з регіонами, а

найгірші райони та ОТГ, які не допрацьовують у питаннях профілактики туберкульозу, запросити на наступне засідання Ради з координації дій».

Про результати візитів моніторингових груп до мм. Г.Плавні та Кременчука, Глобинського, Кобеляцького, Кременчуцького, Шишацького та Семенівського районів з питань обстеження на ВІЛ розповіла голова комісії з реорганізації, в.о. головного лікаря Полтавського обласного Центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом, координатор з напрямку «ВІЛ/СНІД» Світлана Нестеренко. Вона відмітила, що «під час візитів проведено робочі зустрічі з представниками влади міст та районів області, керівниками закладів охорони здоров’я з метою обговорення питань надання медичних послуг щодо інфікування ВІЛ та людей, які живуть з ВІЛ, стану надання послуг з консультування та тестування на ВІЛ на місцевому рівні. Під час візитів надано рекомендації щодо ведення пацієнтів на АРТ, дотримання термінів досліджень пацієнтів згідно когорт, залучення пацієнтів диспансерної групи, які не відвідують кабінети «Довіри», до медичного нагляду та отримання АРТ, розширення АРТ за рахунок виявлення нових пацієнтів. Фахівцями обласного Центру СНІДу проведено навчальні семінари-тренінги для медичних працівників первинної, вторинної ланок та вузьких спеціалістів, де розглядалися питання обстеження на ВІЛ за допомогою швидких тестів, супроводу ВІЛ-інфікованих, профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини».

Представники громадських організацій БО «Світло надії», БО «Меридіан» і громадських організацій «Позитивні жінки» та «Сім доріг», які долучились до роботи Ради з координації дій, розповіли про право-просвітницькі заходи із зниження випадків порушення прав та існуючих бар’єрів у процесі лікування ВІЛ-інфекції та туберкульозу ключових груп ризику, а також про роботу з ними.

Секретар Ради з координації дій, в.о. головного лікаря Полтавського обласного Центру здоров’я Ніна Дурдикулиєва проаналізувала виконання попередніх протокольних рішень. Було затверджено оновлений склад міжсекторальної робочої групи, Моніторингу і Оцінки та створено Полтавську обласну групу з питань АКСМ відповідно до пропозиції Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІДу.

Всі рішення Ради з координації дій внесено до Протоколу засідання та будуть оприлюднені на сайті Полтавської ОДА у рубриці «Полтавська обласна рада з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежність».

Прес-центр ДОЗ ОДА
1-min2 (1)-min3 (1)-min4 (1)-min5-min

 

Напишіть відгук