Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Триває Європейський тиждень громадського здоров’я Ніна Дурдикулиєва, в. о. директора КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»:

| Коментарі відсутні

«ГРОМАДСЬКЕ ЗДОРОВ’Я В СВІТІ ТА УКРАЇНІ»

 

 

ОКРЕМІ ФАКТИ З ІСТОРІЇ

Громадське здоров’я сягає корінням в сиву давнину. Від витоків людської цивілізації, було визнано, що через забруднену воду і відсутність належної утилізації відходів поширюються інфекційні захворювання. Ранні релігії намагалися регулювати поведінку, особливо ту, що пов’язана зі здоров’ям: від типу спожитої їжі до регулювання певних елементів, наприклад, вживання алкоголю або сексуальних відносин. Лідери несли відповідальність за здоров’я своїх підданих для забезпечення соціальної стабільності, процвітання і підтримки порядку. З римських часів було зрозуміло, що відповідна система управління відходами була запорукою громадського здоров’я у місті. У стародавньому Китаї лікарі розробили практику варіоляції після епідемії натуральної віспи близько 1000 років до нашої ери. У 1485 у Венеціанській республіці було організовано Магістрат Здоров’я – постійний суд інспекторів здоров’я з особливою увагою щодо попередження поширення епідемій із-за кордону на її території. У XVIII столітті у Англії спостерігалось швидке зростання кількості лікарень. У кінці цього століття було закладено підґрунтя основних поліпшень у сфері громадського здоров’я: соціальне зло було визначено, приватні філантропи звернули на це увагу, зміна громадської думки призвела до активних дій влади. Практика вакцинації стала поширеною у 1800-х після основоположної роботи Едварда Дженнера з профілактики натуральної віспи.1

Офіційним документом, у якому було зафіксовано значимість здоров’я як соціального явища, був статут «Охорона народного здоров’я», прийнятий в Англії в ХІХ ст. Саме в ньому вперше згадано термін «громадське здоров’я» (public health).

 

СВІТ

Останніми роками все більшого значення та розуміння в світі набуває розвиток системи громадського здоров’я. Адже здоров’я населення кожної країни – найважливіший ресурс суспільства та основа його процвітання. Громадське здоров’я, через місцеві системи охорони здоров’я та недержавні організацій відіграє нині важливу роль у зусиллях з профілактики хвороб у країнах, що розвиваються і вже розвинених країнах. ВООЗ – міжнародне агентство, яке координує і працює з глобальними питаннями громадського здоров’я. Європейська Асоціація громадського здоров’я (EUPHA) – об’єднана організація для інституцій сфери охорони здоров’я у Європі. EUPHA була заснована в 1992 році. Зараз EUPHA має 86 членів з 47 країн. Це багатопрофільна наукова організація, яка об’єднує близько 19000 експертів з питань охорони здоров’я для професійного обміну та співпраці по всій Європі. Вони декларують мультидисциплінарний підхід до охорони здоров’я.

EUPHA визначає працівників сфери охорони здоров’я як усіх професіоналів, які контролюють та діагностують проблеми охорони здоров’я цілих громад та пропагують здорові практики та поведінку, щоб забезпечити здорове населення.

 

УКРАЇНА

У нашій країні триває розбудова системи громадського здоров’я як основи профілактичної медицини, вона спрямована на збереження та зміцнення здоров’я населення і продовження тривалості якісного життя.

У центрі уваги втручань сучасної системи громадського здоров’я України – запобігання і управління захворюваннями, травмами та іншими станами, пов’язаними зі здоров’ям, шляхом нагляду і пропагування здорового способу життя, формування здорових громад та збереження навколишнього середовища. Багато захворювань можуть бути попереджені за допомогою простих і немедичних методів. Наприклад, дослідження показали, що простий акт миття рук з милом може попередити розвиток багатьох інфекційних хвороб. У інших випадках, лікування хвороби або контроль патогену може мати життєво важливе значення для запобігання його поширення на інших, наприклад, під час спалаху інфекційного захворювання або зараження продуктів харчування чи системи водопостачання. Прикладами звичайних заходів громадського здоров’я є комунікаційні програми громадського здоров’я, програми вакцинації та роздавання презервативів. Такі та подібні заходи вносять значний вклад в здоров’я населення і збільшення тривалості життя. Це є особливо актуальним під час пандемії COVID-19 у світі.

Стан громадського здоров’я в нашій країні, за даними індикаторів ВООЗ, викликає занепокоєння. За певним показником ймовірна середня тривалість життя при народженні у чоловіків – 52,3 роки, у жінок – 61,3 роки ( у Швейцарії – 70,4 і 73,7 відповідно), що говорить про соціальну катастрофу. Основні причини такого погіршення – відсутність пріоритетів громадського здоров’я, недостатня відповідальність більшої частини населення за стан власного здоров’я, своєї родини та оточуючих. В Україні функціонує Директорат Громадського здоров’я в Міністерстві охорони здоров’я, а також Державна установа «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Вони здійснюють стратегічне управління у сфері громадського здоров’я. Центр громадського здоров’я виконує лікувально-профілактичні, науково-практичні та організаційно-методичні функції у сфері охорони здоров’я з метою забезпечення якості лікування хворих на cоціально небезпечні захворювання, зокрема ВІЛ/СНІД, туберкульоз, наркозалежність, вірусні гепатити тощо, попередження захворювань у контексті розбудови системи громадського здоров’я. У листопаді 2016 р. Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію розвитку системи громадського здоров’я. З 2018 році в Україні запроваджено принцип здоров’я в усіх політиках.

Створення ефективної мережі регіональних центрів громадського здоров’я по всій Україні – одна із пріоритетних цілей. Сьогодні вже діють 13 регіональних центрів громадського здоров’я: у м. Київ, Кіровоградській, Житомирській, Львівській, Рівненській, Волинській, Сумській, Тернопільській, Херсонській, Київській, Хмельницькій, Черкаській та Полтавській областях. Також розпочато утворення ще п’яти центрів – у Запорізькій, Луганській, Вінницькій, Чернівецькій і Закарпатській областях. А до кінця 2020 р. центри громадського здоров’я будуть функціонувати у кожному регіоні України.

 

ПОЛТАВЩИНА

Реалізацію основних функцій громадського здоров’я на території Полтавської області здійснюють, окрім КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР», понад сорок структур, установ та організацій області, заклади медичної галузі та неурядові організації, такі як, БО «Світло надії», ГО «Інститут аналітики та адвокації», Полтавський обласний БФ «Громадське здоров’я», ГО «У гармонії з життям», ГО «Спорт для всіх» та ін.

Спільними для всіх установ та організацій є системні складові, такі, як збір та аналіз певної інформації, що стосується громадського здоров’я. Безпосереднє

надання послуг із зміцнення здоров’я населення, профілактики та протидії захворюванням практично здійснюється установами та структурами медичної галузі. Зусилля інституцій громадського здоров’я спрямовані на поліпшення несприятливої демографічної ситуації в регіоні, зниження показників захворюваності та смертності населення внаслідок як інфекційних, так і неінфекційних захворювань, зокрема, – серцево-судинної та онкологічної патології, підвищення рівня охоплення вакцинацією населення тощ

Напишіть відгук