Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЩО ТАКЕ РОЗСІЯНИЙ СКЛЕРОЗ

| Коментарі відсутні

bxxc8ri2ugUZ0xEutgYsl1Ie5zUixqu5

26 травня – Міжнародний день боротьби з розсіяним склерозом

Розсіяний склероз – хронічне, запальне захворювання центральної нервової системи з ураженням білої речовини головного та спинного мозку. Це хвороба, що вражає головний мозок, зорові нерви, спинний мозок і призводить до серйозних фізичних змін й інвалідності. Більше 2,5 мільйонів людей у світі мають розсіяний склероз. За останні роки поширеність цього захворювання зросла. Причинами можуть бути різні фактори, зокрема – більша тривалість життя пацієнтів, вчасна діагностика: зростає кількість випадків, виявлених на ранніх стадіях.

ПРИЧИНИ І СИМПТОМИ РОЗСІЯНОГО СКЛЕРОЗУ

Причини розвитку розсіяного склерозу поки невідомі. Вважається, що хвороба розвивається у людей, які генетично схильні до неї. У якийсь момент імунна система “неправильно” відповідає на певний зовнішній подразник (наприклад, вірус інфекційної хвороби) – замість того, щоб атакувати вірус, імунітет починає атакувати оболонки нервових волокон (мієлінові оболонки та клітини, що виробляють мієлін). Так виникає імуноопосередковане гостре, а пізніше – хронічне запалення.

Зазвичай, хоча і не завжди, симптоми розсіяного склерозу розвиваються у 20-40 років. Жінки хворіють в 2-3 рази частіше ніж чоловіки. Симптоми розсіяного склерозу часто залишаються непоміченими на перших стадіях. Тому обов’язково зверніться до свого лікаря, якщо помітили такі ранні ознаки розсіяного склерозу:

  • погіршення або втрата зору в одному оці, що супроводжується болем при русі очного яблука;
  • подвоєння в очах;
  • прогресуючі порушення чутливості та/або слабкість кінцівок;
  • проблеми з підтриманням рівноваги, нестійкість або незграбність;
  • патологічні відчуття, що поширюються по спині у напрямку зверху вниз, іноді з переходом на кінцівки, при нахилі голови вперед (симптом Лермітта).

ПЕРЕБІГ ТА ЛІКУВАННЯ РОЗСІЯНОГО СКЛЕРОЗУ

Немає єдиного “сценарію”, за яким розвивається розсіяний склероз.  Найбільш поширена форма хвороби  рецидивуючо-ремітучий розсіяний склероз (РРРС). У цьому випадку періоди стабільності (ремісії) чергуються з епізодами загострення симптоматики (рецидивами).

У двох з трьох пацієнтів, у яких хвороба починається з РРРС, з часом може розвинутися вторинно-прогресуючий розсіяний склероз. При цій формі хвороби поступово і не залежно від рецидивів зростає інвалідизація пацієнта. Рецидиви в такому трапляються все рідше або повністю зникають.

Приблизно кожен десятий пацієнт з розсіяним склерозом має первинно-прогресуючий розсіяний склероз, коли симптоми розвиваються поступово. Тобто рецидивів і ремісій у таких людей зовсім немає: стан погіршується плавно і невідступно.

Діагностика розсіяного склерозу нерідко буває складною. Водночас, якщо раніше виявити захворювання і вчасно розпочати лікування, то кращим є прогноз. Є клінічно обґрунтовані дані, що діагностування розсіяного склерозу на початкових стадіях і раннє призначення адекватного патогенетичного лікування дозволяє запобігти виникненню загострень і сповільнює прогресування та інвалідизацію хворих.

Сучасний підхід до терапії розсіяного склерозу включає симптоматичне лікування, лікування гострих рецидивів та прийом лікарських засобів, які модифікують перебіг захворювання. Симптоматичне лікування застосовується для зменшення вираженості симптомів та ускладнень, обумовлених захворюванням: підвищена втомлюваність, порушення ходи, ненормальне підвищення м’язового тонусу або скутість, що впливає на ходьбу, рівновагу та іноді на мову, слабкість тощо.

При рецидивах проводиться лікування кортикостероїдними препаратами у великих дозах. Ефективність такої пульс-терапії більш висока, якщо її розпочати впродовж перших двох тижнів після початку загострення.

Лікування, спрямоване на зміну перебігу захворювання, включає імуномодулятори.  Їх призначають, враховуючи особливості їхнього впливу на імунну систему, можливості розвитку побічних реакцій і зручність для тривалого використання. В Україні існує державна програма, за якою такі ліки закуповуються за державні кошти.

У багатьох областях створено спеціалізовані медичні центри для людей з розсіяним склерозом. Лікування в амбулаторних умовах проводиться під наглядом лікарів сімейної медицини і невропатологів поліклініки. Самолікування чи використання недоказових методів може призвести до погіршення стану і прогресування хвороби.

Оксана Яценко, лікар-невропатолог Центру розсіяного склерозу КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського ПОР»                                        

Напишіть відгук