Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ДІАБЕТ. ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ХВОРОБУ?

| Коментарі відсутні

diab-zastavka

Цукровий діабет – ендокринно-обмінне захворювання, причиною якого є дефіцит і\чи неефективність інсуліну, що проявляється станом хронічної гіперглікемії і порушенням усіх видів обміну в організмі, поліорганним ураженням.

Із цукровим діабетом людство стикається з найдавніших часів. Статистика говорить, що зараз цукровий діабет набув характеру «неінфекційної епідемії» і, на жаль, за даними експертів ВООЗ, кількість хворих продовжує зростати.

Цукровий діабет досі залишається однією з найбільш актуальних медико-соціальних проблем суспільства, є однією з провідних причин передчасної захворюваності і смертності. Він часто призводить до ампутації кінцівок, втрати зору, ниркової недостатності і провокує серцево-судинні захворювання. Сьогодні цукровий діабет нарівні з атеросклерозом та раком входить до трійки хвороб, що найчастіше спричиняють інвалідність та смерть.


Оксана Куляба, лікар-ендокринолог

Типи діабету

Розрізняють кілька типів діабету.

Діабет І типу (або ж інсулінозалежний) характеризується недостатнім виробленням інсуліну підшлунковою залозою. Виникає внаслідок руйнування імунною системою людини власних бета-клітин підшлункової залози, завдання яких – виробляти інсулін (гормон, що регулює рівень глюкози крові), при збереженій чутливості до них. Найгірше саме те, що безповоротно зникають єдині постачальники інсуліну.  Діабет першого типу виникає переважно в ранньому віці. Правильно підібрана й виконувана інсулінотерапія у вигляді підшкірних щоденних ін’єкцій – єдине на сьогоднішній день лікування цукрового діабету 1 типу.

Саме з діабетом першого типу пов’язана історія заснування Всесвітнього дня боротьби з цією хворобою. Вчений Фредерік Бантінг у 1922 році вперше в історії людства врятував життя хлопчику, який страждав на важку форму цукрового діабету, зробивши йому ін’єкцію інсуліну.

Відкриття Бантінга і його колеги Чарльза Беста врятувало й рятує життя мільйонів людей.

Діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) виникає через неефективне використання інсуліну організмом. При цьому гормону виробляється достатня кількість, буває навіть більше норми. Але інсулін виявляється практично не потрібен, бо тканини організму втрачають до нього чутливість. Більшість випадків діабету цього типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності.

Гестаційний діабет – характеризується підвищенням рівня цукру у венозній крові вище 5.1 ммоль\л , що розвивається у жінок під час вагітності. При цьому типі діабету виникає висока ймовірність ускладнень під час вагітності та пологів.

Фактори ризику розвитку цукрового діабету

Фактори ризику виникнення діабету І типу досі до кінця не відомі. У 90% випадків ключову роль грає спадковість. Довкілля та вплив деяких вірусних інфекцій також пов’язують із розвитком діабету І типу.

А ось фактори ризику виникнення діабету ІІ типу визначені. Безпосередньою причиною є надмірна жирова тканина, рецептори якої менш чутливі до інсуліну. Крім надлишкової ваги та ожиріння до факторів ризику відносять наявність інших захворювань (панкреатит, грижа, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції), різні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит тощо), стреси (особливо це стосується осіб у яких вже є ожиріння), спадковість, нездорове харчування, відсутність фізичної активності, вік, серцево-судинні захворювання.

Симптоми цукрового діабету

Запідозрити у себе високий ризик розвитку цукрового діабету або саму хворобу можна до того, як буде проведено аналіз крові на рівень цукру. Досить прислухатися до свого організму.

Насторожити повинні такі ознаки:

  • відчуття невгамовної спраги,сухість у роті;
  • часте сечовипускання, особливо в нічний час;
  • свербіж та сухість шкіри та слизових;
  • зниження ваги при хорошому апетиті;
  • швидка стомлюваність, сонливість, кволість, запаморочення, слабкість у нижніх кінцівках;
  • зниження зору, пелена перед очима;
  • гнійничкові висипи на шкірі і рани, які тривалий час не загоюються;
  • судоми у верхніх та нижніх кінцівках;
  • нудота,блювота;
  • запах ацетону з рота.

У важких випадках можливі втрата свідомості, кома.

Діагностика цукрового діабету

Нормальний рівень глюкози в крові – від 3,3 до 5,5 ммоль/л.

При отриманні двічі рівня глікемії натще в капілярній крові > 6,1 ммоль/л  або у венозній  крові > 7,1 ммоль/л, або ж вибірково > 11,1 ммоль/л, або рівень гліколізованого гемоглобіну вище 6,5% –  діагноз ЦД не викликає сумнівів.

Що робити, якщо у Вас виявлено діабет?

Як тільки лікар-ендокринолог поставив Вам діагноз цукровий діабет, відразу приступайте до лікування та контролю захворювання. Це дуже важливо для підтримки організму в нормальному стані. Якісний контроль цукрового діабету передбачає нормальні або близькі до нормальних показники обміну речовин, а також добре самопочуття.

Крім підтримки нормальних показників обміну речовин, необхідно також:

– кинути палити;

– підтримувати артеріальний тиск у межах норми;контролювати рівень холестерину;

– нормалізувати і підтримувати свою вагу в межах норми;

– лікувати супутні захворювання.

Найефективніший спосіб самоконтролю – це регулярне визначення рівня глюкози в крові за допомогою глюкометра або тест-смужок для візуального контролю.

Цукровий діабет вимагає довічного лікування за допомогою інсуліну або таблеток. Невід’ємною частиною в лікуванні цукрового діабету є особливості харчування, його якість, кількість, регулярність і частота, що становлять основу правильного харчування. Навіть найефективніші цукрознижуючі препарати будуть не здатні нормалізувати показники глікемії у хворого, який не дотримується дієти.

Їжте 5-6 разів на день невеликими порціями, намагайтеся відмовитись від смаженого,повністю відмовитись від солодкого та жирного,мучного.

Приймайте вчасно цукрознижуючі препарати, призначені вам лікарем, і не робіть перерву між ними навіть при близьких до норми показниках. Адже гіперглікемія – це головна причина розвитку хронічних ускладнень.

Діабет є хронічним прогресуючим захворюванням, але завдяки вчасно розпочатому лікуванню люди з діабетом можуть прожити довге активне життя. Людям із діабетом потрібен доступ до регулярної та організованої медичної допомоги, що надається командою кваліфікованих медичних працівників.

При діабеті І типу пацієнтам потрібна щоденна інсулінотерапія, регулярний моніторинг глюкози у крові, здорова дієта та здоровий спосіб життя, щоб ефективно управляти своїм станом й уникнути або затримати початок розвитку багатьох ускладнень, зумовлених діабетом.

Наріжним каменем діабету ІІ типу є здорова дієта, збільшення фізичної активності та підтримка здорової ваги тіла. Для контролю рівня глюкози у крові також часто призначають пероральні препарати й інсулін.

Питання боротьби з цукровим діабетом для населення України було і залишається актуальним. Людям важливо знати якомога більше про методи профілактики і відстрочки захворювання. Це насамперед контроль свого фізичного й ментального здоров’я, рівня цукру в крові, здоровий спосіб життя та корисні звички.

Оксана Куляба, лікар-ендокринолог терапевтичного відділення №2 КНМП Кременчуцька міська лікарня ім. О.Т.Богаєвського, міський позаштатний ендокринолог УОЗ.

Напишіть відгук