Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ І ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

| Коментарі відсутні

samohubstva

10 вересня – Всесвітній день запобігання самогубствам або Всесвітній день запобігання суїциду  - міжнародна дата, яка відзначається по всій планеті щорічно, починаючи з 2003 року. За даними ВООЗ, загальна кількість смертей від суїциду зараз наближається до мільйона на рік. Це друга причина смерті серед молоді віком від 15 до 29 років.

Всесвітній день запобігання суїциду, за задумом представників Міжнародної асоціації по запобіганню самогубствам, покликаний привернути увагу влади та громадськості до проблем психічного здоров’я.

Основні складові психічного здоров’я

Кілька ознак ментального здоров’я людини:

 • уміння підтримувати позитивно теплі, довірчі стосунки з іншими;
 • автономність – це незалежність і здатність людини регулювати свою поведінку;
 • екологічна майстерність – здатність людини вибирати власне оточення;
 • усвідомлення мети і сенсу життя;
 • самовдосконаленість – здатність розвивати власний потенціал.

Здоров’я – це не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів, а й стан фізичного, духовного та соціального благополуччя.

Здоровий спосіб життя – це активна діяльність, спрямована передусім на збереження та покращення здоров’я людини.

Основні елементи зорового способу життя:

– розпорядок дня;

– раціональний режим праці та відпочинку;

– гігієна харчування;

– правильне дихання;

– повноцінний режим сну;

– викорінення шкідливих звичок;

– оптимальний руховий режим;

– масаж;

– фізичне загартування.

Розпорядок дня – певний час для роботи, відпочинку, прийому їжі.

Знизити рівень холестерину і захистити від атеросклерозу, уникнути дії на організм токсинів, підвищити імунітет, зменшити утворення шлаків і вільних радикалів, знизити вміст в їжі білка і зробити кров більш лужною допоможе переважно рослинна дієта. Це підвищує шанси на довголіття. Тваринні жири, крім інших негативних складових, нашаровуються на стінки судин і дають початок атеросклерозу. Зовсім інше – жири рослинні. За рахунок олеїнової кислоти, що міститься в них, рослинні жири розчиняють відкладення з тваринних жирів.

Відмова від шкідливих звичок.

Нікотин і алкоголь величають «культурними отрутами». Вони приносять безліч лих і страждань у родинах і є соціальним злом для суспільства. Більше того, у результаті шкідливих звичок скорочується тривалість життя, підвищується смертність населення, народжується неповноцінне потомство. Інтенсивний курець змушує своїх близьких за добу пасивно «викурювати» 10-12 сигарет. Пияцтво – це насамперед розбещеність, особистий порок людини: безвільність, небажання рахуватися з думкою лікарів, громадськості, з даними науки. Це егоїзм, бездушне відношення до родини, до дітей. Споживання наркотиків посідає перше місце серед причин передчасної смерті людей.

Отже, наркотики, алкоголь, нікотин шкодять всьому організму людини. Вони несуть у собі деградацію особистості, хронічні захворювання, смерть.

До сфери психічного здоровя відносять індивідуальні особливості психічних процесів і властивостей людини. Наприклад збудженість, емоційність, чутливість. Психічне здоров’я пов’язане з особливостями мислення, характеру, здібностей.

Психологічно здорова людина – це перш за все людина спонтанна і творча, життєрадісна і весела, відкрита й готова пізнавати себе та навколишній світ не лише розумом, але і відчуттями, інтуїцією. Вона повністю приймає саму себе і при цьому визнає цінність і унікальність людей, що оточують її. Така людина покладає відповідальність за своє життя перш за все на саму себе і отримує уроки з несприятливих ситуацій. Вона знаходиться в постійному розвитку, зазвичай сприяє розвитку інших людей.

Міжнародний стандарт психічного здоровя

До цього стандарту 10 ознак психічного здоров’я:

 • інтелект;
 • цілеспрямованість;
 • гнучкість;
 • логічність мислення;
 • моральні якості;
 • соціальна поведінка;
 • особливості харчування;
 • емоційність;
 • відношення до свого здоров’я;
 • сексуальність.

Для збереження психічного здоров’я важливо уникати скупості, мстивості, заздрощів, лицемірства, гордині, хворобливого самолюбства.

Михайло Бондар, лікар-психіатр поліклінічно-консультативно-лікувального відділення для дорослих КНП « ЛІЛ І рівня м. Горішні Плавні»

Напишіть відгук