Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ПРО ЗДОРОВ`Я ЖІНКИ

| Коментарі відсутні

 

hinekoll-zdorovia10 вересня –Міжнародний день гінекологічного здоров’я

Здоров`я жінки – це не просто відсутність хвороб або вад, а стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя. Хоча іноді жіноче здоров’я трактують як здоров`я репродуктивне, що характеризує здатність жінки до зачаття і народження дітей; можливості сексуальних стосунків без загрози захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ); безпечної вагітності, пологів і народження здорової дитини; благополуччя матері; можливості планування наступних вагітностей, зокрема попередження небажаної вагітності.

Ризики для репродуктивного здоров’я

 1. Спосіб життя. Хронічний стрес, низька фізична активність, невпорядковані статеві зв’язки, незбалансоване харчування, відсутність режиму навчання й відпочинку тощо.
 2. Вживання тютюну, алкоголю, наркотиків.
 3. Екологія. Забруднення навколишнього середовища, високий рівень радіації тощо.
 4. Соціальне середовище. Низький рівень життя, безробіття тощо.
 5. Спадковість.
 6. Недоступність або низька якість медичних послуг.
 7. Недоступність послуг із консультування та інформування.

Основними проблемами репродуктивного здоров’я є:

 • материнська і дитяча смертність;
 • інвалідність серед дітей;
 • високий рівень абортів;
 • невиношування вагітності;
 • високий рівень ускладнень вагітності та пологів;
 • збільшення кількості жіночого та чоловічого непліддя;
 • значна поширеність захворювань, що передаються статевим шляхом.

Штучне переривання вагітності шкодить репродуктивному здоров’ю. В Україні штучний аборт все ще вважають одним із методів регулювання народжуваності у випадках недостатності або неефективності контрацепції. Аборт не є методом планування сім’ї, але, у випадку прийняття жінкою рішення перервати вагітність у терміні, дозволеному законодавством, послуги мають бути надані з використанням безпечних методів і збереженням репродуктивного здоров`я жінки.

Контрацепція є важливим методом планування сім’ї та збереження репродуктивного потенціалу населення шляхом попередження абортів і пов’язаних з ними ускладнень. Зниження кількості абортів можна досягти за умови охоплення сучасними методами контрацепції 70–75% жінок фертильного віку.

Одним із основних поведінкових чинників розладу репродуктивного здоров’я є захворювання, що передаються статевим шляхом. Вони нерідко стають причиною непліддя, невиношування вагітності, а також внутрішньоутробного інфікування плоду з можливими важкими наслідками і навіть вадами розвитку плоду. Тривалий перебіг цієї групи хвороб часто призводить до непліддя, адже наслідком нездорового способу життя є запальні хвороби статевих органів.

Упродовж останніх років в Україні щорічно виявляють понад 15 000 жінок із локалізацією злоякісних новоутворень у жіночих статевих органах.

Злоякісні новоутворення посідають друге місце серед причин смерті жінок працездатного віку. Незважаючи на функціонування достатньої мережі жіночих консультацій, гінекологічних відділень та кабінетів онкопрофілактичних оглядів,  рівень онкогінекологічної захворюваності залишається високим.

У жінок, які палять, вживають наркотичні речовини та алкоголь спостерігають непліддя, порушення менструального циклу, хронічні запальні захворювання статевих органів та невиношування вагітності.

Рекомендації щодо збереження репродуктивного здоров’я:

– вибір оптимального віку для народження дитини. Відкладення народження первістка до 20-річного віку матері корисне як для неї, так і для дитини;

– дотримання інтервалів між народженням дітей, необхідних для відновлення здоров’я матері. Після вагітності й пологів, для повного відновлення організму жінки, необхідно близько трьох років. Перерва між вагітностями менше двох років підвищує ризик передчасних пологів, народження дітей із малою вагою та інших ускладнень;

– уникнення небажаної вагітності та абортів, зокрема шляхом використання сучасних засобів контрацепції. Аборт як метод регулювання народжуваності є небажаним і може призводити до негативних наслідків для репродуктивного здоров’я жінки в майбутньому. Лікар допоможе із вибором безпечного та ефективного контрацептива з урахуванням індивідуальних потреб і стану здоров’я жінки;

– попередження інфекцій, що передаються статевим шляхом. Очевидно, що наслідки таких захворювань можуть негативно впливати на репродуктивну функцію. Зараження під час вагітності ускладнює перебіг вагітності та може спричинити тяжкиі  вади розвитку плоду.

– відмова від шкідливих звичок. Куріння, вживання алкогольних напоїв, наркотичних речовин може серйозно зашкодити репродуктивній функції, загрожує нормальному перебігу вагітності формуванням тяжких вад розвитку та інших ризиків для здоров’я майбутньої дитини.

Знання факторів, що впливають на репродуктивне здоров’я, є першим кроком на шляху до його збереження. Інформованість та грамотне використання контрацепції попередить небажану вагітність та зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. Своєчасна діагностика і лікування цих захворювань допоможуть звести до мінімуму негативний вплив інфекційно-запальних процесів на репродуктивну функцію.

Планування та ретельна підготовка майбутніх батьків до вагітності, здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок сприяють нормальному перебігу вагітності й пологів, народженню здорових дітей.

Турбота про своє здоров’я, зокрема й репродуктивне, має стати нормою і культурою поведінки кожної людини та суспільства загалом.

Наталія Покотило, лікар акушер-гінеколог жіночої консультації КП’’Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради’’

Напишіть відгук