Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ВАЖЛИВІСТЬ СВОЄЧАСНОГО ВИЯВЛЕННЯ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ЕПІЛЕПСІЇ

| Коментарі відсутні

епілепсія заставка

Епілепсія – це розлад мозкової діяльності, що характеризується стійкою схильністю до виникнення епілептичних нападів, а також нейробіологічними, когнітивними, психологічними і соціальними наслідками цього стану. Визначення (діагноз) епілепсії вимагає появи щонайменше одного епілептичного нападу.

Епілептичний синдром – окрема форма епілепсії, яка характеризується типовим віком дебюту (залежність від віку), типовою комбінацією варіантів епілептичних нападів, типовими перебігом та відповіддю на терапію.

Поняття «епілепсії» (загально прийнятний термін у країнах СНД – епілепсія) містить у собі гетерогенну групу різних синдромів і захворювань, що мають різний прогноз і вимагають різного лікування, як терапевтичного так і нейрохірургічного, тому діагностика правильного розладу потребує визначення форми захворювання й типу епілептичних нападів.

Медична допомога при епілепсії надається в спеціалізованих медичних закладах (неврологічних, нейрохірургічних).

епілепсія пози картинка

Лікування епілепсії (призначення протиепілептичних препаратів) проводиться тільки за призначенням спеціаліста або в спеціалізованих закладах охорони здоров’я. Тривалість нападу (серії нападів) понад 10 хвилин є показанням для невідкладної госпіталізації пацієнта в неврологічний стаціонар. Лікарські засоби, які застосовуються в лікуванні даного захворювання: протиепілептичні препарати першої та другої лінії, антипсихотичні засоби, антидепресанти, анксіолітики, засоби для лікування деменцій та когнітивних розладів, препарати для десенсибілізації, засоби для дезінтоксикації, осмотичні діуретики, гепатопротектори, протинабрякові препарати, снодійні.

Епілепсія є хронічним захворюванням, що потребує тривалого безперервного лікування, наступності та взаємодії лікарів всіх ланок медичної допомоги.

Пацієнти з епілепсією потребують диспансерного спостереження за стандартами, викладеними нижче:

− консультація фахівця, що спостерігає, 1 раз на 3 міс.;

− ЕЕГ обстеження не рідше 1 раз на 6 міс.;

− МРТ головного мозку 1 раз на 1-3 роки;

− консультація невролога і/або психіатра1 раз на рік залежно від спеціальності лікаря, що спостерігає пацієнта;

− лабораторна діагностика 1 раз на 6-12 міс: аналіз крові клінічний – гемоглобін, гематокрит, лейкоцитарна формула, кількість тромбоцитів; аналіз сечі клінічний; біохімічний аналіз крові – електроліти, білок, сечовина, трансамінази, лужна фосфатаза, креатинін;

− контроль з боку пацієнта або опікуна за частотою нападів, у разі неможливості повної ремісії – ведення щоденника нападів;

− контроль з боку пацієнта або опікуна за регулярністю прийому ПЕП;

− можливість швидкого звернення за медичною допомогою у разі погіршення стану здоров’я.

Як запобігти виникненню епілепсії

1. Уникайте травматичного ураження голови. Саме пошкодження головного мозку, які також називають травмами головного мозку, є частою причиною епілепсії. Ймовірність епілепсії висока за важких травм. Своєчасно звертайтеся по медичну допомогу.

2. Знижуйте фактори ризику виникнення інсульту і серцево-судинних захворювань. Здорове харчування, достатня фізична активність допоможуть запобігти виникненню епілепсії у більш зрілому віці.

3. Отримайте усі обов’язкові щеплення. Захищайте себе і свою сім’ю від захворювань. Імунізація знижує шанси на інфекцію, що може призвести до епілепсії. Прочитайте рекомендації МОЗ України щодо імунізації.

4. Мийте руки і безпечно харчуйтеся. Поширеною причиною епілепсії в усьому світі є цистицеркоз – гельмінтоз, який зумовлює паразитування у тканинах і органах людини личинкової стадії свинячого ціп’яка – цистицерків (Cysticercus cellulosae). Найчастіше цистицерки уражають ЦНС, очі та м’язи. Отож необхідно дотримуватися правил особистої гігієни і належним чином готувати їжу. Скринінг здоров’я і раннє лікування цистицеркозу допоможуть запобігти епілепсії.

5. Деякі проблеми під час вагітності та пологів можуть призвести до епілепсії. Дотримуйтеся рекомендацій вашого лікаря під час вагітності та після пологів. Належна перинатальна допомога убезпечить від розвитку епілепсії, зумовленої пологовими травмами.

Людмила Суббота, лікар неврологічного відділення КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.Скліфосовського»

 

Напишіть відгук