Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

У 2021 РОЦІ РІВЕНЬ ОХОПЛЕННЯ ЩЕПЛЕННЯМИ ДІТЕЙ ПРОТИ ПОЛІОМІЄЛІТУ В УКРАЇНІ СКЛАДАВ 80%

| Коментарі відсутні

обсяги щеплень1

Такого рівня недостатньо для формування колективного імунітету. Підсумувати рік можна черговим спалахом захворювання.

Найнижчий рівень в Одеській (70%), Закарпатській (69,8%), Львівській (64,8%) областях. Найвищий – у Сумській (92%), Миколаївській (91,9%) областях, місті Києві (96%).

Через те, що в останні роки рівень охоплення щепленнями проти поліомієліту не перевищував загалом 80%, у країні накопичилась критична маса дітей без імунної відповіді до поліовірусу, яку можна набути лише завдяки вакцинації.

Відтак, у жовтні 2021 року в Україні зафіксували перший випадок поліомієліту в Рівенській області. За результатами досліджень у Регіональній референс-лабораторії м. Гельсінкі, півторарічна дівчинка інфікувалася дериватом вакцинного поліовірусу типу 2 (VDPV2). А вже в січні цього року ми повідомили про другий випадок гострого в’ялого паралічу в дитини з Закарпаття, спричинений тим самим типом поліовірусу.

обсяги 2

обсяги3

За рекомендаціями ВООЗ, розповсюдження вірусу припиниться, якщо в країні буде вакциновано проти поліо понад 95% дітей. Наразі лише 7 областей наблизились до цього результату. За десять місяців 2021 року фактичний рівень по країні був лише 53%. Після оголошення спалаху прикордонним областям вдалося підвищити рівень, але попри це маємо невтішні показники.

Ще в березні 2021 року Центр громадського здоров’я попереджав про високі ризики поширення поліомієліту в Україні на основі даних ВООЗ про циркуляцію дериватів вакцинного поліовірусу типу 2 (cVDPV2) між Афганістаном і Пакистаном. А у квітні 2021 випадок гострого в’ялого паралічу зафіксували в Таджикистані, дитина інфікувалася дериватом вакцинного поліовірусу типу 2 (cVDPV2).

З огляду на ці обставини в Україні діти до 6 років, які не отримали або пропустили щеплення проти поліомієліту перебувають у небезпеці. Аби надати кожній дитині індивідуальний захист від інфікування поліовірусом, від 1 лютого 2022 року розпочинається кампанія імунізації проти поліомієліту.

На першому етапі вакцинують дітей, котрі пропустили одне з перших щеплень (у 2 та 4 місяці) або не отримали їх зовсім. Вакцинація проводиться інактивованою вакциною ІПВ (ін’єкціями).

Просимо батьків звернутися до свого сімейного лікаря та перевірити статус щеплень вашої дитини згідно з Календарем. Заплануйте якнайшвидше надолужити пропущені щеплення в разі потреби.

Державним коштом закуплено вакцину виробництва «Імовак Поліо» (виробництва Санофі Пастер, Франція). Вона безпечна, ефективна, прекваліфікована ВООЗ і захищає від усіх типів поліовірусу. Вакцина, потрібна для цього етапу, вже розподілена по регіонах. Відповідний наказ МОЗ був затверджений 26 січня 2022 року. Ви можете безоплатно щепити нею дитину в державних закладах охорони здоров’я.

Пам’ятайте, причиною спалаху поліомієліту є виключно низький відсоток охоплення щепленнями. Альтернативи щепленню немає, адже ліків від поліо не існує.

Довідково:

Поліомієліт (поліо) – це небезпечне інфекційне захворювання. Його спричиняє поліовірус, що вражає нервову систему та може призвести до невиліковного паралічу. У важких випадках – до смерті.

Якщо вірус потрапить на побутові предмети чи іграшки, нещеплена дитина може інфікуватися. Як правило, інфікування починається з брудних рук, через них вірус потрапляє до рота. Розмножується він у кишківнику. Вірус може жити в слині або калі інфікованої дитини протягом багатьох тижнів. Із випорожненням інфікованого малюка вірус заражає воду та поширюється далі.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я» за матеріалами МОЗ України

 

Напишіть відгук