Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ПОЛІОВАКЦИНАЦІЯ: НАДОЛУЖУЄМО ЗГАЯНЕ

| Коментарі відсутні

Нац календар

На Полтавщині продовжується кампанія з вакцинації проти поліомієліту дітей віком до 6 років – у відповідь на спалах цієї інфекції у Закарпатській та Рівненській областях. Там з осені минулого року виявлено більше двох десятків випадків поліомієліту у дітей. Двоє малюків захворіли на поліомієліт і отримали невиліковні паралічі кінцівок. МОЗ України терміново  затвердило «План заходів із реагування на спалах циркулюючого вакциноспорідненого поліовірусу типу 2». Про темпи цієї кампанії на Полтавщині говоримо з фахівцем.

Як повідомив лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Андрій Байбарза, станом на початок цієї кампанії на Полтавщині було виявлено 1904 дитини віком до 6 років, які не отримали передбачених Національним календарем профілактичних щеплень доз вакцини проти поліомієліту. У ході цієї кампанії протягом січня-лютого (станом на 19 лютого) із них вакциновано лише 405 малюків. На запитання, чому так складно просувається обов’язкова вакцинація, Андрій Андрійович відповів:

А.А.Байбарза 2

«В області показники зі щеплень проти поліомієліту були традиційно кращими, ніж по Україні, й значно кращими, ніж у багатьох інших регіонах. Це дещо заспокоювало. Але до обов’язкової вакцинації проти небезпечних інфекцій потрібно вчасно залучати всіх малюків, працювати з усіма родинами, а не лише зі свідомими батьками, які зазвичай активно і вчасно, без зайвих умовлянь вакцинують своїх дітей. А тепер, коли виникла потреба «наздоганяти» передбачені Національним календарем щеплення у відповідь на спалах поліомієліту, переважно доводиться переконувати або родини активних «відмовників», або інші проблемні сім’ї. Свого часу їм приділили недостатньо уваги, тому цей етап кампанії з вакцинації малюків проти поліомієліту в області просувається повільніше, ніж потрібно», –пояснив Андрій Байбарза.

Як повідомили у ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб», в Україні і світі проти поліомієліту використовують два види вакцин. Інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ), що містить вбитий вірус, вводиться ін’єкційно два рази – у віці 2 і 4 місяці. Вона захищає від першого, другого і третього типів поліовірусу. Далі вакцинація проти поліовірусу другого типу вже не проводилося, оскільки вважалося, що його майже ліквідовано. У віці 6 та 18 місяців, у 6 та 14 років дітей в Україні щеплювали оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ), що захищає лише від вірусів першого і третього типів. У всіх випадках, виявлених на території Рівненщини та Закарпаття, діти різного віку були інфіковані поліомієлітом другого типу. Тому виникла потреба додаткового захисту саме від нього. Таку вакцину треба виготовити, привезти в Україну, розподілити по регіонах і швидко вакцинувати додатковою дозою всіх малюків віком до 6 років. Це потрібно для їх захисту від можливого інфікування та зупинення циркуляції вірусу.

Всього в області підлягає цьому додатковому оральному щепленню (крапельки в рот) 57 тисяч 180 дітей. Але додатковий етап вакцинації у відповідь на спалах поліомієліту розпочнеться лише після того, як усі регіони України, і Полтавська область також, максимально надолужать свої недопрацювання та ліквідують пропуски відповідно до вимог Національного календаря щеплень. На Полтавщині таких малюків на цей час залишається півтори тисячі.

«Сьогодні треба «дійти» до кожної територіальної громади, до кожної амбулаторії. Негайно звернутися до кожної родини, де малюки не отримали всіх щеплень, передбачених Національним календарем, щоб терміново «наздогнати» пропущені етапи вакцинації проти поліомієліту. Адже від нього дитину може захистити тільки щеплення. Ліків проти цієї дуже небезпечної інфекції не існує. Старші покоління знають, якими каліцтвами на все життя загрожує поліомієліт. Щеплення можна отримати за місцем проживання, звернувшись до сімейного лікаря чи педіатра», – наголошує Андрій Байбарза.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради»

 

Напишіть відгук