Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

БОРОТЬБА З МЕЛАНОМОЮ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ТЕБЕ!

| Коментарі відсутні

меланома заставка 2

9 травня – Всесвітній день меланоми

Меланома – одне з найбільш небезпечних онкологічних захворювань, що розповсюджується через лімфу та кров майже у всі органи. В онкології меланома вважається справжньою «раковою царицею», нещадною і підступною. Одного разу виникнувши в поверхневому шарі шкіри, потім зміцнившись, пухлина починає проростати вглиб.

Ця підступна хвороба поширюється стрімко. Жертвами стають люди різного віку. Причиною виникнення меланоми вчені вважають надмірну засмагу, наявність множинних пігментованих плям – невусів (локальних скупчень пігментних клітин) та спадковий чинник.

Особливість меланоми – це слабкий зв’язок злоякісних клітин між собою, вони легко відриваються від основної маси пухлини, і «розлітаючись» по кровоносних і лімфатичних судинах організму, дають швидко (протягом кількох місяців) множинні метастази в життєво важливі органи (легені, печінку, мозок, серце, кістки). Після виявлення метастаз меланому вважають практично невиліковною. Будь-яка родимка може стати плацдармом для виникнення меланоми шкіри.

меланома картинка

Розвивається меланома з меланоцитів – клітин, що виробляють пігмент меланін. Тому меланома в більшості випадків має темне забарвлення, але іноді може бути безпігментною. Найчастіше локалізується в шкірі (90%), рідко – в оболонках ока, слизовій носа, порожнині рота, вагіни, прямої кишки. Фоном для її розвитку нерідко є вроджені пігментні плями – невуси, особливо ті, які повторно травмуються, розташовані на спині, руках, стопах, відкритих ділянках тіла. Ще більш агресивні меланоми, що розвиваються з набутих пігментних плям, які виявляють у хворих зрілого віку. Серед факторів ризику – значні дози ультрафіолетового опромінення, сімейна схильність до меланоми.

Ніколи не перероджуються на злоякісну меланому волосяні невуси: якщо на пігментній пухлині видно ріст волосся, її не потрібно відносити до злоякісних.

Найчастіше зустрічається на шкірі голови, шиї, кінцівок. Часто розташовується у чоловіків – на спині, грудях, верхніх кінцівках; у жінок – на грудях, нижніх кінцівках. Незважаючи на це, потрібно перевіряти всі ділянки шкіри, в тому числі шкіру волосистої частини голови, а також нігтьові ложа (меланома може мати вигляд чорної плями під нігтем).

Що може спровокувати виникнення цієї хвороби?

Насамперед – це чинники-подразники (ультрафіолетове опромінення, травма), а також генетичні та ендокринні фактори. Найсильнішим із них є, безумовно, надмірне перебування на сонці. Ультрафіолетове опромінення у великих дозах викликає незворотні зміни в клітинах шкіри, багаторазово збільшуючи ризик їх переродження. Найбільш схильні до мутагенного впливу сонячних променів світлошкірі, світловолосі та рудоволосі люди з блакитними і сірими очима. До групи ризику належать і ті, у кого багато на шкірі веснянок, пігментних плям і родимок, а також майбутні мами, літні люди, діти, працівники на відкритому сонячному світлі.

Як же виглядає пухлина?  Меланома виглядає як щільний пухлинний вузлик насиченого чорного, іноді з блакитним відтінком, кольору. Рідше зустрічаються так звані «безпігментні» меланоми рожевого кольору, тобто вузлики, які не мають забарвлення. Розмір пухлин (вузликів) від 0,5 до 2 – 3 см в діаметрі.

За якими ознаками можна розрізнити меланому?

Швидке зростання нової родимки або початок швидкого зростання старої родимки, яка досі залишалася незмінною.

Зміна контурної лінії старої родимки (нерівні, переривчасті краї) або поява нової родимки з нечіткими краями.

Нерівномірне забарвлення (різні відтінки коричневого, чорні вкраплення, безбарвні ділянки) нової швидкозростаючої родимки, або поява цих ознак у старої родимки.

Нерідко пухлини мають ерозовану, кровоточиву поверхню та щільну основу.

Додаткові ознаки для діагностики меланоми це:

-         збільшення розмірів родимки більше 7 мм;

-         поява зони запалення по краях пігментного утворення;

-         кровоточивість і свербіж пігментного утворення.

При виявленні цих ознак потрібно негайно звернутися до лікаря-онколога або до лікаря-дерматовенеролога.

Як захистити себе від меланоми шкіри?

Постарайтеся максимально обмежити час перебування на сонці, особливо в обідні години.Якщо перебування на сонці неминуче, захистіть відкриті ділянки шкіри від дії прямих сонячних променів: надіньте сорочку з довгими рукавами, крислатий капелюх, штани.

Перебуваючи під прямими сонячними променями, обов’язково використовуйте сонцезахисний крем з фактором захисту не менше 15. Регулярно оглядайте всю поверхню шкіри.

Зверніться до лікаря при виявленні будь-якого елементу шкіри, що викликає підозру.

Меланома є агресивною і підступною хворобою, яка важко піддається лікуванню і швидко прогресує. Найкращим засобом у боротьбі з раком шкіри є профілактика, самообстеження та вчасне виявлення хвороби.

Тетяна Вільхова, лікар-онколог КНП «Кобеляцька міська лікарня»

Напишіть відгук