Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ВПЛИВ АЛКОГОЛЮ НА ТРАВНУ СИСТЕМУ ЛЮДИНИ

| Коментарі відсутні

алкоголь

29 травня – Всесвітній день здорового травлення

Негативний вплив спиртовмісної продукції на всі системи організму очевидний. Але якщо печінка і серце не дають знати про себе відразу, то шлунок моментально реагує на етил. Багато людей знайомі з нудотою, порушенням випорожнення, блювотою та іншими проявами перепою. Причому не потрібно бути хронічним алкоголіком, щоб випробувати всі «принади» похмілля. Органи травлення першими стикаються з токсичним продуктом і дають моментальну реакцію. Етил призводить до дисфункції травної системи, через що знижується вироблення певних ферментів і порушується процес перетравлення їжі. Через неполадки в роботі шлунково-кишкового тракту мають місце збої і в інших системах організму людини. Відбувається різка втрата ваги, знижуються функції печінки, спостерігається вітамінно-білкова недостатність.

Чи варто пити алкоголь при хворобах травної системи

Спиртне протипоказано при будь-яких, навіть, на перший погляд, незначних порушеннях роботи шлунка і кишечника. Особливу небезпеку викликають наявність виразкових процесів, кровотеч, гострого запалення.

Слід пам’ятати, що вся алкогольна продукція провокує виразково-ерозивні процеси.

Коли у людини є в анамнезі проблеми з органами шлунково-кишкового тракту, категорично протипоказані шампанське, молоді домашні вина, напої, до складу яких входять барвники та ароматизатори. У невеликих обсягах (до 100-120 мл) можливе вживання горілки або коньяків високої якості. Вкрай небажано пити натщесерце. Слід попередньо прийняти їжу, виключаючи гострі, жирні та копчені продукти. Коли в процесі застілля виникають різкі болі в шлунку, не можна одночасно використовувати лікарські препарати. Необхідне першочергове промивання з метою позбутися від залишків алкоголю і їжі.

Методи відновлення травної системи

Однією з умов відновлення здоров’я є повна відмова від спиртного.

Необхідна комплексна дезінтоксикаційна терапія, застосування медикаментозних засобів для стимуляції регенерації слизової оболонки шлунка і кишечника.

Ураження печінки алкоголем

При алкоголізмі спостерігається виснаження ферментних систем, що відповідають за розщеплення алкоголю в печінці. Дефіцит алкогольдегідрогенази (АДГ) має різні наслідки:

*зменшується доза алкоголю, тому що питущого тепер «вирубує» відносно невелика кількість спиртного;

*збільшується частота вживання алкоголю, тому що залежність змушує постійно підтримувати певну концентрацію етилового спирту в крові;

*прогресують всі запальні процеси слизових, оскільки дратівливий чинник тепер діє безперервно. Паренхіматозна тканина самої печінки починає деградувати після цього з набагато більшою швидкістю. Частішають епізоди гострого алкогольного гепатиту, потім починається цироз печінки. Це, як правило, і призводить алкоголіка до летального результату. На тлі токсичних процесів нерідко розвивається рак печінки.

Гепатит виявляє себе спочатку вагою, а потім – і болем в правому підребер’ї.

Жовчний міхур від алкоголізму страждає менше. Збільшується ймовірність розвитку дискінезії жовчовивідних шляхів, а також ризик утворення каменів в жовчному міхурі. Камені утворюються при вживанні солодких вин і лікерів.

Алкогольне ураження підшлункової залози

Супроводжується постійним поносом, випорожнення має характерний запах. Підшлункова залоза – «військовий склад» для травної системи. У ній синтезується і зберігається величезна кількість ферментів. При алкогольному ураженні може відбуватися наступне:

*розвивається гострий або хронічний панкреатит. Запалення в такому органі може призвести фактично до «самоз’їдання» підшлункової залози. Процес супроводжується важким болем і нерідко стає причиною смерті хворого;

*при ураженні острівцевих клітин починається цукровий діабет 1 типу, тобто інсулінозалежний. Дане захворювання в поєднанні з алкоголізмом призводить до повного фіаско, оскільки судини від коливань рівня інсуліну і цукрів швидко приходять в непридатність.

Приступ панкреатиту лікують у стаціонарі. У деяких випадках – використовують хірургічні методи лікування. Сенс полягає в тому, що можна врятувати більшу частину органа, не дозволяючи йому самознищитися. Проводиться резекція запаленої частки. Відмовлятися від цієї маніпуляції – смертельно небезпечно.

Вплив алкоголю на товстий кишечник

Алкоголізм призводить до відчутних дефектів дефекації – нерідко формується постійний рідкий стілець. Крім того, часто порушений баланс кислої і лужної складової, а також зворотне захоплення рідини в термінальних відділах кишечника, що призводить до запорів. Запори можуть бути настільки жорсткими, що формують калові камені. У важких випадках – проблема вирішується хірургічним шляхом.

Захворювання шлунково-кишкового тракту від алкоголю

Фахівці вважають алкогольну залежність найчастішою причиною розвитку виразкових процесів в кишкових і шлункових структурах.

Спочатку відбувається розвиток гастриту, який знижує секреторну діяльність шлунка і викликає порушення травних процесів; якщо лікування відсутнє, то зростає ймовірність виникнення виразкової диспепсії, що викликає труднощі травлення і хворобливу симптоматику в шлунку, діяльність якого серйозно порушується.

Метаболіти етанолу, всмоктуючись у кишкові стінки, подразнюють слизові тканини, викликаючи послаблення, спазми, виразкові процеси. Все це при відсутності терапії та продовженні зловживання спиртним може привести до розвитку раку кишечника.

Вплив алкоголю на кишечник величезний. При зловживанні спиртним нерідко розвиваються виразкові процеси 12-палої кишки, для яких характерна досить важка симптоматика.

Алкогольна залежність викликає патології підшлункової залози. Уже після 530 мл горілки починаються процеси функціональних порушень в органі, а при хронічній алкозалежності підшлункова перестає повноцінно виробляти травні ферменти.

Від алкоголю відбувається жевчозастій в печінкових структурах. Це викликає поступовий розвиток алкогольного панкреатиту, а при важкому стані – і панкреонекрозу.

Отже, непомірне вживання алкоголю досить передбачувано руйнує стравохід, шлунок, підшлункову залозу, печінку і порушує роботу кишечника.

Олена Якимчук, лікар-гастроентеролог КП «Перша міська клінічна лікарня Полтавськоїміської ради»

Напишіть відгук