Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ – ЦЕ ПРОСТІШЕ ,НІЖ ЗДАЄТЬСЯ

| Коментарі відсутні

здор харчув заставка2

29 травня – Всесвітній день здорового травлення

Здорове харчування – це спосіб життя, правильні звички і шанобливе ставлення до свого тіла і здоров’я. Прийнявши для себе необхідність змін у звичному укладі життя, люди починають шукати відповіді на запитання: як перейти на правильне харчування, з чого почати.

За статистикою, людині, для того, щоб виробити якусь звичку, потрібен тільки двадцять один день. Так, якщо ви хочете почати харчуватися правильно, то для вас головне витримати ці три тижні, а далі організм звикне, і підтримка цього режиму не буде для вас складною.

1. Раз і назавжди привчіть себе їсти невеликими порціями приблизно п’ять разів на день – через кожні три години. Щоб для вас це було простіше, можете замінити звичний посуд і столові прилади аналогічними виробами меншого розміру: ви не будете почувати себе обділеними, бачачи великий посуд практично порожнім.

2. Правильне харчування в обов’язковому порядку передбачає сніданок. Складатися він повинен зі складних вуглеводів – найкращими вважаються наші улюблені гречка і вівсянка, а також кисломолочних продуктів і фруктів. Останні краще їсти як мінімум хвилин через двадцять після основного прийому їжі, що допоможе уникнути неприємних процесів бродіння.

Коли йдеться про здорове харчування і дієти, що продовжують життя, завжди дотримуються загальних принципів – овочі, фрукти, риба, мінімум червоного м’яса, солодкого і перероблених продуктів.

Якщо ви – сучасна та цілеспрямована людина, то турбота про власне здоров’я має бути для вас у пріоритеті. Для того щоб бути у гарній фізичній формі, недостатньо просто робити зарядку чи час від часу займатися спортом. 80% успіху залежить від режиму харчування та сну.

Проте ввести у свій розпорядок кілька корисних звичок можна, і насправді це навіть легше, ніж здається.

Щодня починайте свій ранок зі склянки негазованої води з лимоном. Цей пункт є обов’язковим та найголовнішим. Саме так ми очистимо шлунок, запустимо його роботу та додамо собі бадьорості на весь день. У цитрусових міститься велика кількість лимонної кислоти, яка необхідна нашому організму, аби тримати себе в тонусі. Окрім того, вода з лимоном чудово тамує спрагу, навіть якщо температура “за бортом” +35. Варто лише спробувати, і це легко переросте у звичку.

Випивайте натщесерце столову ложку лляної олії. Лляна олія нормалізує роботу шлунка та сприяє легшому перетравленню надмірно тяжкої їжі, якою ми так часто балуємо себе на сніданок. Окрім того, у такий спосіб досить легко контролювати необхідний баланс ненасичених жирів Омега-3 в організмі. Як виявилось, лляна олія – ледь не єдине джерело цих корисних жирів. Проте мусимо пам’ятати, що вона має бути нерафінована, а зберігати її варто лише в холодильнику і не більше місяця. Вже за пару тижнів ви помітите, як стала чистішою шкіра, нігті міцніші, а волосся – більш блискуче. І не потрібні ніякі вітамінні комплекси, що продаються в аптеках за шалені гроші. Достатньо просто витратитись на пляшечку олії ціною в 30-40 гривень.

Снідайте вівсяною кашею. За всіма критеріями саме ця крупа просто ідеальна для ранку. Вона надасть достатньо енергії та не перевантажить шлунок. За бажанням туди можна додати все, що завгодно: мед, горіхи, корицю, масло, варення, фрукти, сир і багато іншого. При цьому не варто шукати порятунку у кукурудзяних пластівцях з молоком на сніданок чи мюслях з цукром. У цих стравах повно трансжирів та цукру, що з часом призводять до закупорення судин, зайвої ваги та, як наслідок, проблем із серцем.

Щодня вживайте жменьку горіхів чи будь-якого насіння. Бажано їсти їх сирими, адже при термічній обробці зникають всі корисні властивості. Працює це так само, як і з вживанням лляної олії: ми насичуємо організм жирними кислотами, при цьому у складі горіхів зовсім немає шкідливого холестерину, який закупорює судини.

Звикаємо пити більше рідини. Навіть якщо ви не відчуваєте спраги, варто всюди носити з собою пляшечку води і ставити її на видне місце. Вдома, в офісі, на прогулянці вода завжди має бути з вами. Таким чином, ви постійно нагадуватимете собі про те, що треба пити. Для дорослої людини добова потреба у воді становить 2,5-3 літри залежно від фізичної активності протягом дня. До речі, чай та кава не враховуються, адже ці напої, навпаки, виводять рідину з організму.

Чому потрібно так багато пити? Відповідь проста – саме вода виводить продукти розпаду з нашого організму. Окрім того, якщо організм не отримує достатньої кількості рідини, то він починає працювати в режимі економії. У першу чергу він намагається забезпечити рідиною найважливіші органи: нирки і печінку, серце, легені і мозок. І для цього необхідну рідину він “витягує” зі шкіри, кишечника, суглобів, тим самим позбавляючи їх можливості нормально функціонувати.

Щодня вживайте не менше як півкілограма свіжих овочів та фруктів. Адже саме в них є велика кількість клітковини, що чистить наш кишечник та сприяє травленню. Окрім того, в овочах та фруктах міститься багато корисних елементів, у кожному з них – унікальний набір вітамінів. Аби взимку не страждати від авітамінозу та не купувати в аптеках дорогі імунні препарати, про свій організм потрібно попіклуватися ще влітку.

Тож не варто витрачати гроші на чіпси та шоколад, а краще поїсти яблук чи абрикосів, помідорів чи огірків. Ваш організм неодмінно буде вдячний.

Ви можете вибрати фізичні вправи або здорове харчування, але ваше тіло буде вимагати якісного сну. Гарна новина в тому, що кількість і якість сну знаходиться під вашим контролем.

Залежно від віку, люди повинні спати від 7 до 10 годин на ніч. Зниження артеріального тиску, ослаблення імунної системи, збільшення ваги, перепади настрою, тривогу, депресію та підвищений ризик діабету, інсульту, серцево-судинних захворювань, деменції та деяких видів раку пов’язують із дефіцитом сну.

Якщо регулярно спати менше рекомендованої кількості годин на ніч, ризик передчасної смерті може подвоїтися. У дослідженні, в якому взяли участь 10308 британських державних службовців, вчені виявили, що ті, хто скорочує сон із семи до п’яти годин або менше на ніч, мали майже вдвічі більше шансів померти передчасно, особливо від серцево-судинних захворювань.

Під час сну тіло буквально відновлюється. Ви можете натренувати свій мозок і силу волі, щоб отримати якісний сон, виконавши кілька основних кроків.

Також експерти радять не пити каву або чай після 15:00 та уникати жирної їжі перед сном.

Встановіть режим перед сном, якого ви зможете дотримуватися щовечора. Прийняття теплої ванни або душу, читання книги, прослуховування заспокійливої музики, медитація – все це хороші варіанти.

Такі кроки відкривають шлях до щасливішого і здоровішого життя. Вони також допоможуть знизити стрес та покращити настрій.

Ігор Задорожній,завідуючий, лікар-хірург КНП «Кобеляцька міська лікарня»

Напишіть відгук