Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

КУРІННЯ – ПРИЧИНА БАГАТЬОХ ХВОРОБ

| Коментарі відсутні

Тютюн заставка

31 травня – Всесвітній день без тютюну

Починаючи з 1988 року в Україні 31 травня щорічно відзначається Всесвітній день без тютюну. Його метою є запобігання поширенню тютюнової залежності. Цього досягти можливо активною боротьбою з тютюнопалінням у всіх прошарках суспільства, постійним інформуванням суспільства про шкідливий і згубний вплив тютюну на здоров’я курця і людей, що його оточують. Лише наполеглива робота в цьому напрямку здатна позитивно вплинути на самосвідомість безлічі курців.

Куріння тютюну є однією з найсерйозніших проблем сучасної охорони здоров’я й основною причиною передчасної смерті, якої можна уникнути.

Продукти куріння, і в першу чергу нікотин, вражаючи нервову, серцево-судинну системи, порушуючи роботу органів дихання, травлення, залоз внутрішньої секреції, призводять до розвитку різних захворювань. Серед них – тяжкі бронхіти, емфізема, туберкульоз, рак легенів, атеросклероз, гіпертонія, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарду, рак шлунка, сечового міхура, шийки матки та багато інших небезпечних недуг.

Проблема тютюнокуріння в Україні залишається вкрай напруженою. Палить майже половина чоловіків працездатного віку в міській і 60% – у сільській місцевості. За розрахунками ВООЗ очікується, що в 2020 році в Україні вживання тютюну спричинить більше 22% смертей.

Вражаюча тенденція збільшення тютюнозалежних примушує медиків знову звернутись до населення із нагадуванням про шкідливі наслідки паління. Примусити громадян України сьогодні кинути палити не можуть ні закони, ні залякування. А між тим, у тютюновому диму близько чотирьох тисяч різних хімічних сполук, зокрема більше сорока канцерогенів. Спробувавши декілька разів, людина опиняється у полоні тютюнової залежності, вибратися з якої дуже важко. У людському організмі немає жодного органа, на який згубно б не вплинуло паління. Так, 98% раку гортані – у курців, рак легенів у більш як 90 % випадків також спричинює паління. 15-20 % інших онкологічних захворювань також виникають через паління.

Особливо небезпечне куріння для вагітних жінок. При активному чи пасивному курінні шкідливі речовини тютюнового диму проникають через плаценту в кров плоду, отруюючи його і порушуючи нормальний розвиток. Звідси – передчасні пологи, викидні, народження мертвих дітей, різні аномалії розвитку. Куріння матері – причина гальмування фізичного і розумового розвитку новонародженої дитини.

Велика організована боротьба з курінням у багатьох країнах призвела до зменшення кількості курців. Але, незважаючи на це, відсоток курців в Україні серед молоді продовжує збільшуватись. Через нерозуміння, сліпе наслідування моди, дорослих, ровесників, підліток починає курити – спочатку робить одну затяжку, викурює одну сигарету, а потім тягнеться до лиховісної пачки знов і знов. Таким чином куріння стає звичкою.

Куріння є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє всього людства.

Досвід країн, які успішно проводять боротьбу з курінням, доводить, що основний внесок у відмову від куріння вносять медичні працівники первинних структур охорони здоров’я. Самостійно кинути курити досить важко, саме тому висока інформованість лікарів та середніх медичних працівників про проблему куріння та усвідомлення ними свого значення в боротьбі з цим фактором ризику є передумовою для успішного втручання, спрямованого на припинення куріння. Медичні працівники мають надавати практичні поради і консультації особам, які бажають позбутися залежності від тютюнових виробів та відповідну лікувальну-профілактичну допомогу.

З огляду на, безперечно, катастрофічну ситуацію, що склалася в Україні щодо збільшення кількості курців, вагомою є профілактична складова в процесі пропаганди здорового способу життя серед населення.

Не палити – стає у світі й в Україні ознакою гарного тону. Кожен, хто кине палити, може подати добрий приклад оточенню, мати здорових дітей, не турбуватись, що завдає шкоди здоров’ю членам сім’ї й почувати себе краще фізично. Якщо Ваші найближчі люди палять – допоможіть їм здолати шкідливу звичку, переконайте, що їхнє життя – це найцінніше.

Таміла КУЛІШ, лікар-нарколог КНП «Чутівська ЦЛ»

Напишіть відгук