Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ПРО КАРІЄС І ВСЕ ЩО З НИМ ПОВ’ЯЗАНО

| Коментарі відсутні

карієс заставка

Хворіють на карієс 98 відсотків населення нашої планети. Він вважається найпоширенішою хворобою зубів на землі. І, здавалося б, що тут такого: ну плямочка на зубі, ну дірочка. Але вчені Ізраїлю довели що карієс у складних його формах може призвести навіть до летального результату. При карієсі в роті людини розмножуватися величезна кількість шкідливих бактерій, які згубно впливають на органи травної і навіть на серцево-судинну системи. Тож не варто нехтувати цією проблемою, щоб не спровокувати розвиток більш серйозних захворювань.

Що таке карієс?

Слово походить із латинської мови і означає «гнилість» або «гниття». Воно відбувається в наших зубах. Такий процес в організмі не призводить ні до чого доброго. А продукти гниття з ротової порожнини потрапляють із нашою слиною та їжею у травний тракт і продовжують свій розвиток там.

Карієс - це складний, патологічний процес, що протікає у твердих тканинах зуба. Він виникає в результаті впливу зовнішнього і внутрішнього середовища. У початкових стадіях карієс виглядає як пігментна пляма, але в більш пізніх стадіях призводить до демінералізації зубної емалі і подальшого гниття зуба, зокрема пульпи, і запальних процесів періодонта.

Пульпа – це внутрішня частина зуба, в якій зосереджені зубні нерви і кровоносні судини. Ми відчуваємо гострий зубний біль саме при ураженні цієї частини зуба.

Причини виникнення карієсу

Вчені та лікарі виявили величезну кількість чинників, що впливають на розвиток карієсу. Цей список досить ємний і ми хочемо виділити основні причини, що можуть привести до розвитку карієсу.

Осередком розвитку карієсу може бути все, що призводить до демінералізації емалі. Це можуть бути шкідливі мікроорганізми, які розвиваються в роті через неправильне або недостатнє проведення гігієнічних процедур порожнини рота.

Режим харчування також може бути причиною розвитку карієсу – якщо організм не отримує достатньої кількості вітамінів і корисних мікроелементів для правильного функціонування.

Важливим фактором є кількість і якість слиновиділення. Слина – один із найважливіших елементів ротової порожнини. Своїм впливом на зуби вона вражає не тільки на емаль зубів, але й загальний стан організму. Її кількість і якість залежить від дуже багатьох чинників.

Загальний функціональний стан організму теж може вплинути на появу каріозних плям на зубах. Наприклад при наявності деяких хронічних захворювань, при авітамінозі, під час простудних або інших захворювань, коли весь організм ослаблений.

Фтор. А точніше кількість фтору, що потрапляє в організм. Фтор сприятливо впливає на зуби. Фториди (іони фтору) не дають розвиватися шкідливим бактеріям і не дають продуктам їх життєдіяльності роз’їдати емаль зубів.

Стадії розвитку карієсу

Розрізняють 4 стадії розвитку карієсу:

- карієс у стадії плями. При карієсі в стадії плями зуб залишається таким же гладким і немає больових відчуттів. На цьому етапі розвитку хвороби емаль зуба ще не почала розкладатися. Найкраще проводити лікування карієсу саме в цій стадії – процедура буде легша, дешевша і безболісніша;

- поверхневий карієс. На другій стадії розвитку карієсу зуб стає шорстким чого не спостерігається в першій стадії. Це відбувається через демінералізацію емалі. Так-же в більшості випадків на цій стадії підвищуэться чутливість зуба що призводить до неприємних і навіть больових відчуттів при контакті з холодною і гарячою їжею, а також з солодкими і кислими продуктами;

- середній карієс. Це стадія карієсу при якій хвороба прогресує і починає проникати всередину зуба, вражаючи емалево-дентинне з’єднання. На цій стадії больові відчуття стають гостріші і протікають довше, ніж при поверхневому карієсі;

- глибокий карієс. Це остання і найскладніша стадія розвитку карієсу. Глибокий карієс, руйнуючи зуб, доходить до пульпи і дентину. Якщо не вдаватися до лікування карієсу на цій стадії, результьтатом може бути періодонтит і навіть втрата зуба.

Профілактика карієсу

Заходи для профілактики карієсу досить очевидні. Вони майже не відрізняються від профілактики будь-яких інших захворювань ротової порожнини:

- регулярний догляд за ротовою порожниною. Чистка повинна проводиться як мінімум 2 рази на день по 2 хвилини;

- використовуйте електричні та звукові зубні щітки. Вони на багато краще очищають зуби ніж звичайна зубна щітка;

- зниження кількості вживаного в раціоні харчування цукру;

- правильна технологія чистки зубів;

- допоміжні засоби для чищення зубів, таких як зубна нитка та іригатор;

- спеціальні ополіскувачі для порожнини рота;

- регулярне обстеження у свого лікуючого стоматолога як мінімум 1 раз в півроку.

Дотримуючись всіх перерахованих пунктів, ви знизите ймовірність розвитку карієсу до мінімуму.

Лікування карієсу

Лікування карієсу проводиться тільки в спеціалізованих клініках. У домашніх умовах вилікувати карієс неможливо. Лікарі настійно не рекомендують займатися самолікуванням як карієсу, так і інших хвороб. Лікарі використовують спеціальні прилади і препарати для Вашого лікування. Самолікування без консультації у лікаря може не тільки не принести результатів а також нашкодити Вам. Лікування карієсу у стоматолога залежить від ступеня хвороби. Чим раніше почати лікування карієсу тим простіша і швидша буде сама процедура лікування. І навпаки запущений карієс може припускати тривале, не безболісне і дороге лікування.

Приділяйте достатньо уваги гігієні вашої ротової порожнини. Використовуйте для її проведення максимальну кількість засобів, таких як електрична зубна щітка, зубна нитка, щітки для міжзубних проміжків, ополіскувачі, жувальні гумки без цукру, а також іригатор. При правильній гігієні ротової порожнини ймовірність розвитку хвороб мінімалізується. І відвідуйте для профілактики стоматолога хоча б 1 раз на півроку для раннього діагностування розвитку хвороб зубів і вирішення цієї проблеми на самих ранніх етапах.

Анатолій Удовицький, лікар-стоматолог КП «1-А міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»

Напишіть відгук