Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

СУЧАСНИЙ ПІДХІД ДО ПРОФІЛАКТИКИ КАРІЄСУ

| Коментарі відсутні

карієс заставка2

Проблема карієсу зубів і захворювань тканин пародонту має багатовікову історію. Такий інтерес і постійна увага спеціалістів пов’язані з широкою поширеністю цих захворювань. Разом з тим, світова стоматологічна практика переконливо доводить, що зберегти здорові зуби, тканини пародонту і покращити ситуацію можна лише профілактичними заходами.

Стоматологічна захворюваність в нашій країні велика, і слід очікувати подальшого її росту – якщо не вдасться змінити умови, що впливають на розвиток захворювань.

Профілактика (гр. рrophylacticos – той, що вберігає, попереджує) – фундаментальна основа системи суспільної охорони здоров’я. Це – комплекс державних, соціальних, гігієнічних, медичних заходів, які можуть бути колективними, сімейними та індивідуальними і спрямовані на збереження здоров’я і попередження хвороби.

карієс картинка 5 правил

Основні завдання профілактики:

1) укріплення здоров’я шляхом формування здорового способу життя, який цьому сприяє;

2) попередження хвороб і травм на основі створення довкілля, що сприяє збереженню й укріпленню здоров’я;

3) попередження прогресування хвороб та їх ускладнень завдяки розвитку служб профілактики, лікування і догляду.

Профілактика складається із двох основних аспектів:

а) немедичний (соціальний, державний);

б) медичний (медичні та гігієнічні заходи).

Стоматологічна профілактика – це система заходів попередження виникнення і розвитку стоматологічних захворювань і є загальнодержавною справою. Експерти ВООЗ стверджують: «Якщо кожен з нас сповна використовував би вже відомі ефективні засоби, через одне – два покоління карієс був би ліквідований.

На даний час існує така класифікація стоматологічної профілактики:

Первинна профілактика – це система державних, соціальних, гігієнічних і медичних заходів, спрямованих на попередження стоматологічних захворювань через усунення причин і умов їх виникнення, а також підвищення стійкості організму до дії несприятливих факторів навколишнього природного, виробничого і побутового середовища.

Вторинна профілактика – комплекс заходів, спрямованих на раннє виявлення захворювання, попередження ускладнень, прогресування і рецидивів стоматологічних захворювань.

Третинна профілактика – це комплекс заходів, спрямованих на реабілітацію стоматологічного статусу, в основі якого – збереження функціональних можливостей органів і тканин щелепно-лицевої ділянки, методом заміщення. Ці заходи на практиці здійснюються, в основному, ортопедами і хірургами – стоматологами.

карієс картинка

Карієс зубів на сьогодні залишається найпоширенішим захворюванням людства. Результати наукових досліджень та клінічних спостережень показують, що лікування карієсу зубів проводять найчастіше оперативним методом, тому методи і засоби профілактики  карієсу і інших стоматологічних захворювань сприяють підвищенню рівня стоматологічного здоров’я населення. Тож будемо обізнані в даному глобальному  питанні сучасної  профілактики карієсу і проведемо роботу кожний на своєму рівні.

Ніна Срібна, завідувач стоматологічним відділенням «4-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»

Напишіть відгук