Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

НАВІЩО СЕБЕ ПРИРІКАТИ?

| Коментарі відсутні

нарко1 заставка

Щорічно 26 червня в світі відзначається Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом. Цей День був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в 1987 році і націлений на посилення діяльності та співпраці для створення вільного від наркоманії суспільства.

Поширення наркотиків розглядається як лихо, що тягне за собою різноманітні шкідливі наслідки – від демографічної катастрофи до криміналізації економіки, соціального та політичного середовища.

Наркотик – це отрута, що повільно руйнує мозок людини, її психіку та внутрішні органи. Наркозалежність – це пристрасть до вживання наркотиків, хворобливий потяг, що призводить до тяжких порушень психічних і фізичних функцій організму.

Наркоманія – тотальне ураження особистості, що супроводжується в переважній більшості випадків ускладненнями з боку фізичного здоров’я. Людина, яка приймає наркотики, поступово втрачає самоповагу; знищує свої кращі моральні якості; втрачає друзів, потім сім’ю; не може набути професію або забуває ту, якою раніше володіла; втягується в злочинне середовище; приносить безодню нещасть собі і оточуючим; повільно і вірно руйнує своє тіло.

Ще одна особливість наркоманії полягає в тому, що вона, як патологічний стан, певною мірою незворотня, і частина негативних змін, що відбулися в організмі, залишаються назавжди. Тому фахівці намагаються не говорити про «наркоманів, які видужали», а вважають за краще термін «неактивні наркомани» (тобто не вживають наркотики в даний момент, а «момент» буває довгим, навіть довжиною в життя).

Наркомани (часто також їхні рідні) занадто пізно розуміють, що це не просто «пустощі», а вже справжня залежність. Іноді залежність розвивається через півроку, частіше – через 2-3 місяці, але нерідко людина стає залежною після першої ж ін’єкції наркотичної речовини.

Пристрасть до наркотиків перетворюється в трагедію і для самої молодої людини, і для всієї родини. Вживання наркотиків у будь-якому віці може призвести до залежності, але чим раніше людина спробувала наркотики, тим більшою є ймовірність розвитку залежності. Найбільше це стосується підлітків – вони особливо схильні до вживання наркотиків.

При дотриманні певних профілактичних заходів можна уберегти дитину, підлітка від вживання психоактивних речовин.

У сучасному світі широкий розвиток інформаційних технологій має відповідний вплив на усі сфери життєдіяльності людей. Зокрема це стосується і сфери незаконного наркообігу, коли для збуту наркотиків використовуються телекомунікаційні мережі, інтернет. Найбільш вразливою категорією потенційних покупців і споживачів є підлітки. Вони добре орієнтуються в сучасних комп’ютерних технологіях, тому їх активно залучають до процесу збуту наркотиків.

Наслідками вживання наркотиків є втрата працездатності і здоров’я в молодому віці, смерть внаслідок передозування або ускладнень, поширення ВІЛ/СНІДу, вірусних гепатитів, соціальна дезадаптація, зростання злочинності.

Імовірність розвитку наркоманії визначається двома якісно різними обставинами: ризиком спробувати наркотик і ризиком стати наркоманом. Ризик спробувати наркотик визначається перш за все соціальним оточенням людини, а також її вихованням, тобто зовнішніми чинниками. А ось ризик стати наркоманом після такої спроби визначається переважно спадковістю.

Сьогодні в Україні середній вік, в якому діти  пробують наркотики, – 14 років. Значить до цього віку підлітки повинні мати чітку позицію відмови від наркотиків, і профілактика наркоманії повинна починатися набагато раніше.Схильність до вживання наркотиків може виявитися приблизно у віці 10-12 років. У більшості випадків вживання наркотиків вперше в житті відбувається з цікавості та бажання пережити щось надзвичайне. Дорослі повинні пам’ятати про небезпеку і бути уважними до дітей та підлітків.

Фактори ризику, що впливають на формування залежності:

– біологічні: має значення генотип, стать, етнічна приналежність, наявність супутніх психічних захворювань;

– соціальні: збільшують ймовірність початку вживання наркотиків фізичне, сексуальне і психологічне насильство, постійний стрес, погані стосунки в родині, негативний вплив друзів, економічні та соціальні труднощі;

– еволюційні: генетичні чинники і фактори навколишнього середовища взаємодіють з критичними етапами розвитку в житті людини та впливають на ризик появи наркозалежності.

Ознаки вживання наркотиків:

– надмірно звужені або розширені зіниці незалежно від освітлення;

– стан незрозумілої збудженості або млявості;

– мова швидка, невиразна, невпевнена хитка хода;

– майже повна відсутність, або, навпаки, надмірність міміки;

– різка зміна настрою, спалаху ворожості, дратівливості без будь-якої причини;

– провали в пам’яті, нездатність мислити логічно, пояснювати свої вчинки;

– безсоння і швидка стомлюваність, що змінюються незрозумілою енергійністю;

– землистий колір обличчя, кола або мішки під очима;

– сліди уколів, частий нежить, специфічний запах від одягу та волосся.

Зміни поведінки наркозалежних:

байдужість, втрата інтересів до колишніх захоплень, до навчання, прогули занять в школі;

– відхід від колишніх друзів, поява нових (дивних з точки зору батьків);

– наростаюча прихованість, прагнення до усамітнення, поява брехливості;

– поява в розмові жаргонних слів і позитивних висловлювань щодо вживання наркотиків;

– постійний пошук грошей;

– зміна апетиту. Якщо ви помітили якісь із цих однак у своїх дітей-підлітків, зверніться до психолога або нарколога.

Профілактика наркоманії вкрай важлива, і ця делікатна справа повинна починатися з сім’ї. Батьки повинні розуміти, що підґрунтям профілактики може бути повага до дитини, відкрите спілкування і довірливі відносини у родині.

Профілактика наркоманії в школах та інших навчальних закладах повинна бути обов’язковою і мати систематичний, масовий характер. Інформація, яка надається в доступній для дітей формі з урахуванням вікових особливостей, спрямована на формування однозначної позиції відмови від наркотиків.

Проблеми боротьби з незаконним обігом наркотиків є надто актуальними як для багатьох країн світової спільноти, так і для України.Боротьба з наркоманією ведеться, в першу чергу, на законодавчому рівні. Практично в усіх країнах передбачені жорсткі кримінальні санкції  за виробництво, транспортування та розповсюдження наркотичних засобів. Велике значення має популяризація та утвердження здорового і безпечного способу життя, життя без наркотиків. Дуже важливо усвідомлювати, що наркоманія – скоріше за все, захворювання суспільства, ніж особистості.

Боротьба з наркоманією наразі не втрачає своєї  актуальності.   Реальна ціна вживання наркотиків – втрата власного здоров’я, здоров’я дітей, щастя близьких, шкода оточуючим і всьому суспільству.

Наркоманія – це виклик усьому людству і кожній сім’ї окремо. І від того, як ми на нього відповімо, залежить наше майбутнє.

Ольга Няйко, лікар – нарколог КНП « Кобеляцька міська ліка

Напишіть відгук