Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

В УКРАЇНІ ВІД ІНСУЛЬТУ ПОМИРАЄ ВДВІЧІ БІЛЬШЕ ЛЮДЕЙ, ПОРІВНЯНО ІЗ ЗАХІДНОЮ ЄВРОПОЮ

| Коментарі відсутні

інсульт3 заставка

Що таке інсульт?

Інсульт – мозково-судинна катастрофа, захворювання, що виникає внаслідок порушення кровопостачання головного мозку. Порушення мозкового кровообігу призводить до ушкодження тканини мозку і розладу його функцій.

  • За статикою МОЗ, в Україні цереброваскулярні захворювання займають друге місце серед причин смертності (близько 14% усіх померлих). Щороку стається 100-115 тис. інсультів (понад третина з них – у людей працездатного віку). Кожні 4 хв. в Україні фіксують інсульт.
  • Інсульт – це вже не хвороба людей старшого віку. Це реальна загроза для життя та здоров’я працездатного молодого населення. Через неправильний спосіб життя, ожиріння, шкідливі звички, які ми зустрічаємо навіть у школярів, захворювання серцево-судинної системи розвиваються вже у молодому віці.
  • Щороку в світі у 17 мільйонів осіб стається інсульт. 6 мільйонів з них помирає і 5 отримує інвалідність на все життя. В Україні порівняно із Західною Європою від інсульту помирає вдвічі більше людей, і лише 20% працездатних громадян після перенесеного інсульту повертається до роботи.

Розрізняють 2 типи інсульту:

  1. Ішемічний, що виникає внаслідок зниження прохідної здатності судин з причини атеросклерозу, утворення тромбів, механічного здавлювання судин тощо. Цей тип становить близько 80% всіх випадків інсульту.
  2. Геморагічний, що виникає через розрив судини, що призводить до крововиливу. Причиною крововиливу в мозок найчастіше стає підвищений артеріальний тиск (гіпертонічна хвороба) – у 80-85 % випадків. Також причиною геморагічного інсульту може стати атеросклероз, аномалія розвитку судин, захворювання крові, інтоксикація, запальні процеси в мозку та ін.

Хвороба вражає всіх, але найвищий ризик у віці від 55 до 85 років. Інсульт розбиває раптово. Людина займається буденними справами, жартує, а за 10 хвилин може їхати у “швидкій”. Без кровопостачання мозок гине. Щохвилини при гострому мозковому інсульті відмирають 2 млн. нейронів. Залежно від того, в якій частині мозку відбулась загибель клітин, у хворого можуть виникати порушення мови, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті та ін. Термінове розпізнавання ознак інсульту і звернення за кваліфікованою медичною допомогою протягом перших 3-4,5 годин (терапевтичне вікно) від його початку дозволяє зберегти життя хворого і попередити розвиток важких наслідків.

Що впливає на розвиток інсульту.

У більш ніж 80% випадків гостре порушення мозкового кровообігу можна успішно попередити. Для цього необхідно знати про фактори ризику, модифікувати ті з них, які піддаються контролю та слідкувати за показниками, що свідчать про початок чи наявність захворювань, які можуть спровокувати інсульт в майбутньому.

Як було зазначено вище, інсульт відноситься до станів, яких можна запобігти у більшості випадків. Усі напрямки профілактичної роботи орієнтовані на те, щоб визначати та зменшувати вплив факторів ризику, які можуть стати причиною інсульту.

До факторів ризику відносять:

  • Артеріальна гіпертензія (підвищений тиск)
  • Цукровий діабет
  • Захворювання серця (аритмія тощо)
  • Малорухливий спосіб життя
  • Зайва вага
  • Високий вміст холестерину і ЛПНЩ (ліпопротеїни низької щільності) в крові, атеросклероз судин
  • Шкідливі звички: куріння, споживання наркотиків та алкоголю
  • Деякі захворювання, як то: порушення згортання крові, транзиторні ішемічні атаки (попередники інсульту), хвороби сонних артерій та периферичних судин, генетичні захворювання тощо.
  • Хропіння (апное) уві сні.

1. Рівень артеріального тиску (АТ)

Артеріальна гіпертензія є основним фактором ризику та причиною більш, ніж половини інсультів. Ми вважаємо гіпертензією показники більше 140/90 мм. рт. ст. Тому ціллю є утримання АТ на рівні нижчому за вказані цифри. АТ оптимальний діапазон вважається 120-130 мм. рт. ст. для систолічного АТ та 70-80 мм. рт. ст. для діастолічного АТ. Стійка гіпертензія потребує пошуку причини та відповідного терапевтичного втручання.

2. Рівень глюкози в крові

Рівень глюкози в крові повинен утримуватись у межах нижчих, від 5,6 ммоль/л (дані ВООЗ). Рівень у діапазоні 5,6 – 6,9 потребує моніторингу та змін способу життя, а вище 7,0 ммоль/л звернення до спеціаліста, адже стійке підвищення цукру в крові може сигналізувати про цукровий діабет, який підвищує ризик інсульту в майбутньому в 2-4 рази.

Які ознаки інсульту?

Самі перші секунди інсульту зазвичай проходить безсимптомно. Але через кілька хвилин клітини мозку, позбавлені кровопостачання (тобто позбавлені кисню та поживних речовин), починають гинути, і наслідки інсульту стають помітними.

Дуже важливо відразу розпізнати симптоми інсульту, щоб якомога швидше викликати бригаду швидкої допомоги. Адже чим раніше розпочати лікування, тим більше у людини шансів на відновлення після інсульту.

Пам’ятайте! Час, за який можна встигнути відновити кровотік в артерії після ішемічного інсульту і зупинити загибель клітин головного мозку – 4,5 години. Чим раніше Ви звернетеся за медичною допомогою, тим ефективнішим буде лікування.

Аби визначити тип інсульту, хворого необхідно терміново відвезти до лікарні (спеціалізованої), де буде проведено нейровізуалізацію (КТ або МРТ головного мозку). Під час порятунку значення має кожна хвилина. Що швидше людині нададуть медичну допомогу, то вищі її шанси на одужання. Насамперед треба викликати “швидку” й чітко описати всі симптоми, які виникли. Зафіксувати час від початку погіршення стану. Забезпечити хворому спокій. Не давати нічого їсти й пити, бо людина може похлинутися. Не варто використовувати препарати для зниження тиску. Це може погіршити самопочуття постраждалого. Медики мають допомогти в перші 4,5 год. Що раніше, то більше шансів на відновлення.

А от попередньо діагностувати інсульт чи, принаймні, запідозрити і вчасно перевірити діагноз можна завдяки простому правилу, яке закодоване у слові «МОЗОК».

Отож, першими симптомами інсульту є:

М – мовлення: воно стає незв’язним, заплітається язик, думки плутаються, важко зрозуміти, що людина хоче сказати;

О – обличчя перекошується, стає асиметричним, людина не може навіть усміхнутися;

З – запаморочення, у хворого може крутитися голова, людина ходить, як п’яна;

О – очі втрачають здатність чітко бачити, в очах двоїться або темніє;

К – кінцівки німіють, не слухаються, стають важкими, на прохання підняти обидві руки хворий може підняти лише одну, хоча йому здається, що він піднімає дві кінцівки.

Проте бувають випадки, що про інсульт сигналізує нестерпний раптовий головний біль, від якого аж темніє в очах.

Що робити до приїзду швидкої?

Під час порятунку значення має кожна хвилина. Що швидше людині нададуть медичну допомогу, то вищі її шанси на одужання. Насамперед треба викликати “швидку” й чітко описати всі симптоми, які виникли. Не варто використовувати препарати для зниження тиску. Це може погіршити стан хворого. Не залишайте постраждалого до приїзду лікарів. Покладіть його зручніше, забезпечте доступ свіжого повітря.

Потрібно покласти людину на бік, в горизонтальне положення – на той випадок, якщо у неї виникне блювота або вона не зможе проковтнути слину, щоб не похлинулася. Розслабити комірець, щоб вона могла вільно дихати. Найголовніше -не давати ніяких ліків, воду або напої через рот, тому що при інсульті часто страждає ковтання, і це все може потрапити у дихальні шляхи і викликати ускладнення. Крім того, що людина може захлинутися при спробі “нагодувати” її ліками, таблетки, швидше за все, лише погіршать ситуацію. До приїзду швидкої не давайте постраждалому ніяких ліків. Будь яке зволікання з госпіталізацією призводить до непоправного: до уражених ділянок мозку не надходить кров, а, отже, – й кисень, клітини мозку через це відмирають, а разом із ними втрачається котрась із життєво важливих функцій людини: мовлення, ходьба тощо.

Що швидше звернутися до лікарів, то більше шансів одужати

При всіх перелічених ознаках треба бити на сполох і якнайшвидше викликати лікарів. Адже що раніше надати необхідну допомогу, то легше буде запобігти відмиранню клітин головного мозку, а відтак – зупинити незворотні наслідки. Оптимальний час для звернення – не пізніше  чотирьох годин після появи перших симптомів інсульту.

Як не допустити критичного стану? Профілактика інсульту:

  • регулярно відвідувати сімейного лікаря і контролювати тиск;
  • стежити за вагою, рівнем холестерину і рівнем цукру в крові;
  • не пити і не палити;
  • правильно харчуватися (зокрема, середземноморська дієта);
  • вживати менше солі;
  • уникати стресів і недосипів.

Це стосується всіх. Краще бути попередженим і озброєним проти основного ворога, який може позбавити вас життя і здоров’я.

Оксана Яценко, завідуюча  відділення гострої цереброваскулярної патології КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М. В. Скліфосовського ПОР»

Напишіть відгук