Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЯК ЗАПОБІГТИ СИНДРОМУ ДІАБЕТИЧНОЇ СТОПИ

| Коментарі відсутні

діаб стопа заставка

Цукровий діабет (ЦД) часто призводить до таких небезпечних ускладнень, як захворювання серцево-судинної системи, порушення зору і функції нирок. Нижні кінцівки входять до числа органів – мішеней цукрового діабету. Про те, як запобігти розвитку синдрому діабетичної стопи (СДС) і яким засобам допоможуть в його лікуванні, можна дізнатися у цій статті.

Основні механізми ураження ніг при ЦД – це діабетична нейропатія (ураження нервових закінчень в кінцівках, що призводить до зниження усіх видів чутливості) і діабетична ангіопатия (порушення прохідності судин). Нейропатія зустрічається в 2-3 рази частіше, ніж ангиопатия, тому широко поширена думка, що всі проблеми при діабеті обумовлені патологією судин, невірна.

Через нейропатію чутливість порушується, і пацієнт може поранити ногу і не відчути цього. Будь-яка рана при діабеті може довго не гоїтися через підвищений рівень глюкози у крові. Виникнення трофічних виразок при СДС (85-90% випадків) зрештою може привести до інвалідизації: більше половини усіх ампутацій (не пов’язаних з травмами) припадають на частку пацієнтів з діабетом.

діаб стопа картинка

Що робити, щоб цього не сталося?

По-перше – лікувати діабет, підтримуючи рівень глюкози в крові у допустимих межах (до 5,5-6,0 ммоль/л натщесерце і до 8-9 ммоль/л після їжи).

Без нормалізації рівня цукру лікування виразок  нижніх кінцівок ніколи не буде ефективним!

По-друге – дотримуватися спеціальних правил догляду за ногами. Необхідно виключити будь-які ушкодження стоп: не ходити без взуття по підлозі, перевіряти стан взуття (вона не має бути тісною або натирати). Слід щодня оглядати ноги з метою своєчасного виявлення ушкоджень, які через порушеної чутливості можуть не проявлятися больовими відчуттями.

По-третє – своєчасно проводити фармакотерапію діабетичної нейропатії і ангиопатиї. Лікарські препарати повинні призначатися фахівцями кабінетів “Діабетична стопа”, а також ендокринологами, неврологами та ін.

По-четверте – усувати так звані “малі проблеми стоп” (сухість шкіри, вологість шкіри міжпальцевих проміжків, мозолі), які є чинниками ризику СДС.

Сухості, у першу чергу, схильна шкіра області п’яти, де можуть утворюватися тріщини, що на тлі цукрового діабету перетворюються на трофічні виразки. Для усунення сухості слід наносити пом’якшувальний крем і обробляти потовщену шкіру пемзою. При вираженому огрубінні шкіри, що погано усувається за допомогою крему, пацієнтові рекомендують носити домашні тапочки із задником (у них ударне навантаження на п’яту при ходьбі мінімальне). При вираженій сухості крем повинен наноситися 2-3 рази в день. Для пом’якшення шкіри використовують креми, бальзами, спреї, що містять рослинні олії або віск. Але найбільш ефективні в усуненні сухості засоби, що містять сечовину, яка підвищує вміст води в роговому шарі шкіри (Бальзамед-інтенсив, Каллюзан-екстра, Heel – cream та ін.).

Жирні креми протипоказані при мікозі підошви через ризик посилювання явищ мікозу під кремом, що утворює на шкірі жирну плівку.

Для цієї мети існують креми з протигрибковими компонентами, проте краще починати їх застосування після відвідування дерматолога і призначення відповідної терапії.

Вологість шкіри міжпальцевих проміжків призводить до утворення попрілостей і тріщин шкіри цієї зони. Причиною може бути мікоз або неправильний догляд за ногами (нанесення крему між пальцями, надмірна вологість усередині взуття). Між пальцями не повинні наноситися ніякі креми!

За відсутності достовірних ознак мікозу досить зменшення вологості (тимчасово – марлеве прокладення, далі – тальк або шкарпетки з відділеннями для пальців).

При грибковому ураженні призначаються протигрибкові препарати, прийнятніше – в розчинах, а не кремах (спрей Ламізил, розчин Клотримазолу 1 % або Нітрофунгин).

Якщо є мікоз нігтьових пластинок, лікування повинен призначити дерматолог! Видалення нігтьової пластинки не практикується останніми роками у зв’язку з низькою ефективністю і травматичністю.

Вилікувати оніхомікоз дозволяють лише протигрибкові засоби для вживання внутрішньо. Для цього є різні препарати без виражених побічних ефектів. Протигрибкові лаки або креми чинять при оніхомікозі лише профілактичну або допоміжну (по відношенню до основного лікування) дію. При протипоказаннях або побоюваннях пацієнта відносно системної антимикотичної терапії найбільш ефективними із засобів місцевого застосування є препарати, що наносяться на нігтьову пластинку, наприклад Микоспор (крем + пластир) впродовж 2-3 тижнів. Після цього, впродовж декількох місяців, на ніготь повинен наноситися протигрибковий крем (Микоспор і т. п.).

Гіперкератози (мозолі) утворюються в результаті надмірного тиску, призводять до крововиливу з подальшим нагноєнням і формуванням діабетичної виразки. Перевантаження відбувається через ортопедичні проблеми, деформації стоп, неправильного підбору взуття. Пацієнти з ЦД повинні своєчасно видаляти мозолі пемзою (чи спеціальним апаратом в кабінеті “Діабетична стопа” або салоні педикюру).

Спеціальні пластири і рідини для видалення мозолів протипоказані при цукровому діабеті, так як їх застосування часто призводить до діабетичних виразок.

Якщо перевантаження ділянки шкіри зберігається, мозоль неминуче утворюється знову. Зменшити навантаження дозволяє носіння спеціального профілактичного або ортопедичного взуття, застосування засобів “малої ортопедії” (гелеві прокладки, устілки-супінатори та ін.). Проте призначати такі засоби повинні лікар-ортопед або фахівець кабінету “Діабетична стопа”. Пацієнт має бути навчений правильному їх застосуванню і запобіжним (через ризик ушкодження шкіри на тлі порушеної чутливості) заходам.

Масажні магнітні устілки протипоказані при цукровому діабеті, оскільки  існує високий ризик ушкодження шкіри і розвитку діабетичної виразки.

Як лікувати виниклі ушкодження стоп? Першу допомогу пацієнт може надати собі сам. Йому слід спочатку промити рану розчином перекису водню, мірамістину,  хлоргексидину або ацербіну.

Ацербін – універсальний препарат і має не лише антисептичну дію, але й знімає запалення, стимулює регенерацію пошкоджених тканин, тому його можна застосовувати на всіх стадіях раневого процесу (лікування і профілактика діабетичної стопи і побутових травм).

Потім накласти на рану стерильну пов’язку або спеціальну серветку (але не пластир!) і зафіксувати її бинтом.

Якщо ранка не гоїться 2-3 дні, необхідно терміново звернутися до ендокринолога або відвідати кабінет” Діабетична стопа”. Більшість ампутацій відбуваються у пацієнтів, які вчасно не звернулися по допомогу до фахівців. Пам’ятайте, що більше 90% людей з СДС виліковуються без ампутацій, якщо вчасно  були вжиті необхідні заходи. Будьте здорові!

Віталій Гавриленко, лікар-хірург хірургічного відділення КП «3-я міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» 

Напишіть відгук