Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

КУРІННЯ НЕГАТИВНО ВПЛИВАЄ НА ПРОГНОЗ ХРОНІЧНОГО ОБСТРУКТИВНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ ЛЕГЕНЬ

| Коментарі відсутні

ХОЗЛ заставка

17 листопада – Всесвітній день боротьби проти хронічної обструктивної хвороби легень. Міжнародний день відмови від куріння.

Хронічне обстуктивне захворювання легень (ХОЗЛ) – це прогресуюче захворювання, спричинене тютюновим димом або промисловим пилом. У середньому 8-22 % дорослих віком від 40 років страждають на цю патологію. ХОЗЛ є найчастішою причиною інвалідизації і летальності серед усіх захворювань респіраторної системи. За даними ВООЗ, у 2021 році ХОЗЛ є третьою провідною причиною смерті у світі.

Ця хвороба підступна тим, що вона довгий час не дає клінічних проявів і може протікати безсимптомно. Проте, за відсутності лікування непомітно прогресує обструкція дихальних шляхів, яка стає незворотною і веде до ранньої втрати працездатності та підвищеного ризику смерті в цілому. Загострення хвороби супроводжується кашлем, задишкою і виділенням мокротиння. Це є однією з основних причин погіршення функції легень та якості життя пацієнтів, що зазвичай потребують термінової медичної допомоги або навіть госпіталізації.

Визначення та зменшення впливу факторів ризику

Виявлення та зменшення впливу факторів ризику є важливим у лікуванні та профілактиці ХОЗЛ.  Паління є найпоширенішим і легко ідентифікованим фактором ризику розвитку захворювання, тому слід постійно заохочувати для всіх осіб, які палять, до відмови від тютюну.  Необхідно звернути увагу на зменшення загального особистого впливу професійного пилу, диму та газів, а також забруднювачів повітря в приміщенні та на вулиці.

Значна частка пацієнтів із ХОЗЛ продовжує палити, незважаючи на існуюий діагноз (приблизно 40% хворих на ХОЗЛ є курцями), і така поведінка негативно впливає на прогноз і прогресування захворювання.

Відмова від тютюну має найбільший вплив на природний перебіг ХОЗЛ, адже за умови ефективних ресурсів і часу, спрямованих на це, можна досягти вірогідності тривалої відмови від тютюну 25%.

ХОЗЛ картинка

Лікування тютюнової залежності:

Клінічна практична настанова GOLD-2022 – основні висновки та рекомендації

 • Тютюнова залежність є хронічним станом, що потребує повторного лікування, доки не буде досягнуто тривалого або постійного утримання.
 • Існують ефективні методи лікування тютюнової залежності, і всім споживачам тютюну слід запропонувати ці методи лікування.
 • Клініцисти та системи надання медичної допомоги повинні запровадити послідовну ідентифікацію, документування та лікування кожного споживача тютюну під час кожного візиту.
 • Короткі консультації щодо припинення куріння є ефективними, і кожен споживач тютюну повинен отримувати такі поради під час кожного контакту з медичними працівниками.
 • Між інтенсивністю консультування щодо тютюнової залежності та його ефективністю існує сильний зв’язок доза-реакція.
 • Три типи консультування виявилися особливо ефективними: практичне консультування, соціальний супровід родини та друзів як частина лікування та соціальний супровід, організований поза лікуванням.
 • Програми фінансового стимулювання відмови від паління можуть сприяти відмові від тютюну.
 • Лікування залежності від паління є економічно обґрунтованим.

Крім індивідуальних підходів, законодавча заборона є ефективною для підвищення рівня припинення куріння та зменшення шкоди пасивного паління. За можливості, пацієнта слід направити на комплексну програму відмови від куріння, яка включає методи зміни поведінки, які підвищують мотивацію та впевненість пацієнта, навчання, а також фармакологічні та немедикаментозні втручання.

Фармакотерапія для відмови від куріння

Нікотинзамісна терапія (нікотинові гумки, інгалятор, назальний спрей, трансдермальний

пластир, сублінгвальні таблетки або льодяники) достовірно підвищує показники тривалої відмови від куріння і значно ефективніша, ніж плацебо. Медичні протипоказання замінників нікотину включають недавній міокард інфаркт або інсульт.

Ефективність електронних сигарет (в т.ч. вейпів) залишається суперечливою. Електронні сигарети забезпечують дозоване вдихання нікотину, що випаровується, і збільшується використання як альтернативи сигаретам для тих, хто бажає кинути палити, але також як зростаюча тенденція для молодих людей, які попередньо ніколи не палили.  Електронні сигарети доступні вже більше 15 років і можуть містити не тільки нікотин, але й інші хімічні речовини (такі як рослинний гліцин, пропіленгліколь, різні ароматизатори, леткі карбоніли, діацетил, реактивні форми кисню і метали), наслідки для здоров’я яких майже невідомі.

Існують окремі або серії звітів про вплив електронних сигарет, “вейп-асоційоване ураження легень”(EVALI) : важке гостре ураження легень, еозинофільна пневмонія, альвеолярний крововилив, респіраторний бронхіоліт та інші форми легеневих аномалій, як повідомляється, пов’язані з використанням електронних сигарет, і зрідка є причиною смерті.

Центри США з контролю над захворюваннями та інші партнери з клінічної та громадської охорони здоров’я дослідили спалах EVALI. Станом на 18 лютого 2020 року зафіксовано 2807 випадків захворювань легень та 68 летальних випадків, пов’язаних із використанням продуктів для електронних сигарет (пристроїв, рідин, контейнерів для заправки та/або картриджів). Захворювання схоже за своїм перебігом на атипову пневмонію, проте не піддається лікуванню антибіотиками. Пацієнти відмічали клінічне покращення при системній терапії глюкокортикоїдами, і більшість отримували тривалу терапію. Лабораторні дані показали, що ацетат вітаміну Е та ТГК (добавки в деяких електронних сигаретах) тісно пов’язані зі спалахом EVALI.

Фармакологічні продукти.  Доведено, що вареніклін, бупропіон і нортриптилін збільшують тривалість термінів відмови від паління, але завжди повинні використовуватися як компонент підтримуючої програми втручання, а не єдиний вид втручання для відмови від куріння.  Ефективність антигіпертензивного препарату клонідину обмежена побічними ефектами.

Консультації, що надаються лікарями та іншими медичними працівниками, значно підвищують рівень припинення паління порівняно з самоініціативою. Навіть короткі (3-хвилинні) консультації, що закликають курця кинути палити, покращують показники відмови від тютюну.

Способи інтенсифікації лікування включають збільшення тривалості сеансу лікування, кількості сеансів лікування та кількості тижнів, протягом яких проводиться лікування.  Стійкі показники відмови від куріння становили 10,9% через 6 місяців.

Вакцинація

Вакцинація проти грипу може зменшити ризик виникнення серйозних захворювань (наприклад, інфекції нижніх дихальних шляхів, що потребують госпіталізації) і смертності у пацієнтів з ХОЗЛ. Лише кілька досліджень оцінювали загострення, і вони показали значущість зменшення загальної кількості загострень на вакцинованого пацієнта порівняно з тими, хто отримував плацебо.

Рекомендуються вакцини, що містять убиті або живі інактивовані віруси. Результати популяційного дослідження показали, що пацієнти з ХОЗЛ, особливо літні люди, мали знижений ризик ішемічної хвороби серця, за умови щеплення вакциною проти грипу протягом багатьох років.

Виникнення побічних реакцій, як правило, незначне та тимчасове.

Вакцинація при ХОЗЛ у стадії ремісії

• Вакцинація проти грипу зменшує захворюваність та смертність у пацієнтів із ХОЗЛ.

• ВООЗ і CDC рекомендують вакцинацію проти SARS-Cov-2 (COVID-19) людям із ХОЗЛ згідно з національними рекомендаціями.

 • 23-валентна пневмококова полісахаридна вакцина (PPSV23) була використана для зниження захворюваності на позалікарняну пневмонію у пацієнтів з ХОЗЛ віком < 65 років з ОФВ1 <40% від належних і тих, хто має супутні захворювання.
 • У загальній популяції дорослих віком ≥65 років 13-валентна кон’югована пневмококова вакцина (PCV13) продемонструвала значну ефективність у профілактиці позагоспітальної пневмонії (45,6%) та інвазійного пневмококового захворювання (75%). Ефективність зберігалася щонайменше 4 роки.
 • CDC рекомендує вакцинацію АКДП для захисту від кашлюку (коклюшу) для дорослих із ХОЗЛ, які не були щеплені в підлітковому віці, і вакцину проти герпесу для дорослих із ХОЗЛ віком ≥ 50 років.

Вакцини проти пневмококової інфекції PCV13 і PPSV23 рекомендовані всім пацієнтам віком ≥ 65 років, а також молодшим пацієнтам із ХОЗЛ із серйозними супутніми захворюваннями, включаючи хронічну серцеву або легеневу патологію.

Забруднення повітря у приміщеннях і на вулиці

Зменшення впливу забруднення повітря в приміщеннях і на вулиці вимагає поєднання державної політики, місцевих і національних ресурсів, культурних змін і захисних заходів, вжитих окремими пацієнтами.  Зменшення впливу диму від палива з біомаси є важливою метою для зниження поширеності ХОЗЛ у всьому світі.  Ефективна вентиляція, кухонні плити, що не забруднюють довкілля, і подібні заходи є здійсненними та повинні бути рекомендовані.

Професійний вплив

Немає досліджень, які підтверджують, що втручання, які зменшують професійний вплив, також впливають на тяжкість перебігу ХОЗЛ, але є логічним порадити пацієнтам уникати постійного впливу потенційних подразників, якщо це можливо.

Загальні ключові моменти профіклактики ХОЗЛ:

• Відмова від паління є вирішальною. Фармакотерапія та заміна нікотину надійно підвищують показники перспективи довгострокової відмови від куріння. Законодавча заборона куріння та консультації, що надаються медичними закладами професіоналів, покращити рівень відмови від паління.

• Ефективність і безпека електронних сигарет як засобу, що допомагає кинути палити, на даний момент невідома.

• Фармакотерапія першої лінії для тютюнової залежності – вареніклін, бупропіон, нікотинова гумка, нікотиновий інгалятор, нікотиновий назальний спрей і нікотиновий пластир ефективні, і їх слід призначати за відсутності протипоказань. Це може зменшити симптоми ХОЗЛ, зменшити частоту та тяжкість загострень, покращити стан здоров’я та переносимість фізичних навантажень.  Дані свідчать про позитивні ефекти на показники функції легень і смертності.

•  Кожну схему фармакологічного лікування слід підбирати індивідуально та керуватись ступенем тяжкості симптомів, ризиками загострень, побічними ефектами, супутніми захворюваннями, доступністю та вартістю ліків, а також відповідь пацієнта, переваги та здатність використовувати різні пристрої для доставки ліків.

• Потрібно регулярно перевіряти техніку інгаляції.

• Вакцини проти COVID-19 дуже ефективні та люди з ХОЗЛ повинні пройти вакцинацію проти COVID-19 відповідно до національних рекомендацій.

• Вакцинація проти грипу знижує захворюваність інфекції дихальних шляхів.

• Пневмококова вакцинація знижується AL інфекції дихальних шляхів.

• Центри США з контролю над захворюваннями (CDC) рекомендують вакцинацію АКДП у пацієнтів з ХОЗЛ для захисту від коклюша, правця і дифтерії тим, хто не був щеплений у підлітковому віці і вакцину проти герпесу для дорослих із ХОЗЛ віком ≥ 50 років.

• Легенева реабілітація з його основними компонентами, включаючи вправи дихальної гімнастики в поєднанні зі спеціалізована на хворобу освіта, покращує фізичну здатність, симптоми та якість життя в усіх ступеня тяжкості ХОЗЛ.

• У пацієнтів із важкою хронічною гіпоксемією в стані спокою тривала киснева терапія покращує виживання.

• У пацієнтів зі стабільним ХОЗЛ і помірною десатурацією в стані спокою або фізичним навантаженням, довгостроково лікування киснем не слід призначати в плановому порядку.  Однак індивідуальні фактори пацієнта слід враховувати при оцінці потреби пацієнта в додатковоій оксигенотерапії.

• У хворих з тяжкою хронічною гіперкапнією та госпіталізацією в анамнезі з приводу ГРВІ

довготривала неінвазивна вентиляція може знизити смертність і запобігти повторній госпіталізації.

• В окремих пацієнтів із прогресуючою емфіземою, резистентною до оптимізованої медичної допомоги, хірургічне або бронхоскопічне інтервенційне лікування може бути корисним.

• Паліативні підходи ефективні для контролю симптомів ХОЗЛ на пізніх стадіях.

Неля Моторна, завідувач пульмонологічного відділення КП «ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР»

 

Напишіть відгук