Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

РЕФОРМА ДИТЯЧОГО ХАРЧУВАННЯ: СМАЧНО, АЛЕ ІНАКШЕ, БЕЗ ЦУКРУ І МАЙЖЕ БЕЗ СОЛІ

| Коментарі відсутні

процес_edited

Змінювати харчові звички дуже важко, але вкрай потрібно. Це підтвердили майже три десятки шкільних кухарів з Полтавщини та Дніпропетровщини, які 23-24 листопада прибули на майстер-класи із впровадження реформи шкільного харчування у Полтаві. Захід організований україно-швейцарським проеєктом «Діємо для здоров’я» та командою Євгена Клопотенка проєкту Cult Food.

  1. 1.    Враження

За словами регіональних журналістів, щось подібне вони бачили хіба що в телевізорі під час кулінарних шоу. Наскільки задовольнив майстер-клас очікування учасників, запитуємо у команди кухарів із Лубенської школи та Засульського ліцею Лубенської територіальної громади.

Людмила Міщенко із Засулля: «Такого досвіду ми не отримували дуже давно. Це – як свіжого повітря ковтнули. Дізналися багато нового, щось забуте поновили у пам’яті. Шеф – супер! 12 балів йому! Сьогоднішній день видався надзвичайно корисним і цікавим. Спасибі проєкту, спасибі всім організаторам за можливість поспілкуватися з колегами, перейняти найсучасніший досвід».

Кухарі з Лубенської ТГ працюють

На жаль, поки не всі страви із запропонованих можна приготувати в наявних умовах шкільної їдальні. «Люля кебаб, який ми сьогодні готували, – говорять дівчата, – у нашій звичайній духовці засохне і смачним не буде. Для його приготування потрібен пароконвектор. Або овочева паелья: сьогодні вдалася, бо у сковорідці готувалося лише 4 порції. А в нас – 600 дітей. На величезній пательні все буде інакше. Потрібно і обладнання оновлювати, і набір продуктів розширювати, вводити замість звичних солі й цукру нові для багатьох дітей спеції. Але після цього майстер-класу упевнені, все – вийде. Нам би в громаду на всі наші школи хоч одного такого шефа!» – жартують кухарі.

  1. 2.    Теоретична частина: вимоги часто неспівмірні з можливостями

На початку тренінгу його учасників привітали господар заходу, ректор Полтавського університету економіки і торгівлі Олексій Нестуля, головний спеціаліст Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОВА Ігор Перогов, начальник відділу Департаменту освіти і науки Валентина Франчук, координатор програми навчання для кухарів проєкту Сulture of Food  Ярослав Малий.

1. Вітальне слова О.Нестуля, І.Перогов, Н.Дурдикулиєва, Я_edited

Регіональний координатор проєкту «Діємо для здоров’я» Ніна Дурдикулиєва розповіла, що до участі в проєкті в області залучені 5 пілотних громад, а це – 19 шкіл, яким проєкт допомагає не лише такими тренінгами, а й холодильним і кухарським обладнанням.  Попереду ще два роки співпраці, тож є шанс на відчутну підтримку. Проте на цей тренінг за бажанням могли зареєструватися всі кухарі шкільних та дошкільних закладів області.

4_Теоретична частина

Дві «теоретичних» години на запитання кухарів та організаторів шкільного харчування відповідала Аліна Ткаченко, директор інституту денної освіти Полтавського університету економіки і торгівлі, керівник «Школи НАССР».  НАССР у навчальних закладах –  це організація процесів так, щоб обладнання працювало правильно, а приміщення не становило загрози безпечності харчових продуктів. Представниця Департаменту освіти і науки Наталя Заєць отримала величезну кількість запитань щодо організації харчування, дотримання норм, формування меню тощо. Обговорювали «Методичні настанови», Постанову Кабінету Міністрів України № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», уніфіковані перевірки, спілкування з аудиторами. Дотриматися вимог вищезгаданої постанови дуже важко, іноді – неможливо, зокрема, її фінансової складової. Організатори тренінгу радять виконавцям постійно штурмувати вищі інстанції, письмово повідомляти про те, що затверджені вимоги поки що неспівмірні з можливостями. Наприклад, два кухарі фізично неспроможні забезпечити теплим харчуванням 600 дітей.

Як складати технологічні картки та меню?

Що робити у разі неякісного продукту від постачальника?

Як підготуватися до перевірки?

Як зонувати маленький харчоблок?

Як документувати генеральні прибирання чи боротьбу з шкідниками?

Запитань більше, ніж відповідей, оскільки й перевірки іноді доходять до курйозів, наприклад: як правильно утилізувати спійманого гризуна? Через нестачу часу фахівцям довелося залишати свої контакти для подальших консультацій.

  1. 3.    Майстер-клас

Шеф-кухаря В’ячеслава Шульгіна досі полтавці бачили лише в телевізорі. Тим цікавішим виявилося особисте спілкування. Майже три десятки кухарів переважно із сільських навчально-виховних закладів пройшли чотиригодинний «Майстер Шеф» із величезним задоволенням. Готували салат із моркви з карі та соусом венігрет, мінестроне, овочеву паелью з куркумою, китайську печеню зі свининою, кебаб із сиром, чай масала. Усе – за розробленими шефом технологічними картками, в яких нові назви, нові методи приготування, правильна подача напіврідких чи пюреподібних страв, принципи застосування спецій, молоко та спеції у гарячих напоях. Незвичні для шкільної їдальні спеції мають замінити смакову «нестачу» солі.

Майстер-клас від шефа_edited

–             У кого горить?

–             Пательня, кому потрібна пательня!

–             Шеф, дайте сковорідку!

–             Щас помию!

Майстер-клас з люля кебаб

На запитання, наскільки важко «на місцях» втілювати реформу шкільного харчування, лунає відповідь: «От якраз по-Клопотенку діти їли чудово, бо страви у нього прекрасні! Нові назви і продукти дітям подобалися. Але тепер, коли за 305-ю Постановою Кабміну 1 грам солі дозволяється на увесь сніданок чи обід,  усе змінилося. Хтось не хоче їсти, хтось навіть досолює «із кишені».

Робота за технологічною картою_edited

«Якщо будемо наполегливі, – говорить шеф В’ячеслав Шульгін, – поступово все вдасться. Робимо свою справу далі, бо від неї залежить здоров’я дітей».

Шеф пояснює_edited

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

Напишіть відгук