Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ПРОФІЛАКТИКА ГРВІ ТА ГРИПУ

| Коментарі відсутні

грип заставка

Із настанням холодів та погіршенням погодних умов загострюється ситуація щодо захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип.

В зоні ризику є діти та особи старші 65-літнього віку. Гострі вірусні інфекції легко поширюються серед населення як повітряно-крапельним шляхом, так і контактно-побутовим. Захворювання, як правило, починається гостро: підвищенням температури, кашлем, болем в горлі, болями у м’язах, суглобах, головним болем, значно рідше – блюванням, нудотою, болем у животі.

Якщо у вас підвищилася температура або вам важко дихати, негайно звертайтеся до сімейного  лікаря та зробіть тест на COVID-19.

Грип є серйозною проблемою, оскільки викликає тяжкі ускладнення та навіть летальність у групах підвищеного ризику або при запізнілому зверненні до лікаря. Він часто ускладнюється пневмонією (вірусною чи вірусно-бактеріальною). При тяжкому перебігу хвороби швидко розвивається дихальна недостатність, що може призвести до летального наслідку.

Тому при першому підвищенні температури необхідно терміново звертатися до лікаря для поглибленого обстеження та призначення противірусної терапії в перший день захворювання, адже ефект від противірусної терапії найкращий в перші 48 годин захворювання. Раннє звернення за медичною допомогою в лікувальний заклад, детальне обстеження дозволить запобігти ускладнень грипу.

грип як не захворіти

Сезонний грип передається легко і швидко, поширюється в школах, дитячих садках, на підприємствах та в містах. Коли інфікована людина кашляє, маленькі краплі, що містять віруси грипу, потрапляють у повітря, їх вдихає інша людина і зазнає впливу вірусу. Вірус може також поширитися через інфіковані руки. Саме тому необхідно регулярно мити руки, а під час кашлю прикривати рота та носа хусткою чи серветкою.

 

Усяке захворювання краще попередити, ніж потім його лікувати. Існують неспецифічні та специфічні заходи профілактики грипу та ГРВІ. До неспецифічних заходів профілактики відноситься повноцінне харчування, уникнення місць скупчення людей під час підвищення захворюваності на ці інфекції, заходи респіраторного етикету, регулярне провітрювання приміщень, дотримання маскового режиму. Профілактично призначаються також адаптогени (протифлазид, імунофлазид, екстракт ехінацеї), індуктори інтерфероногенезу (амізон, мефенамінова кислота) противірусні препарати (арбідол, аміксин, кагоцел, оксолінова мазь), народні засоби (цибуля, часник, сік каланхое, чорноплідна горобина).

Специфічна профілактика грипу передбачає проведення вакцинації.

грип щеплення

Вакцинація залишається найефективнішим засобом профілактики грипу та уникнення його тяжких ускладнень. У боротьбі з грипом на сучасному етапі вакцинопрофілактика набуває вирішального значення. Її не замінює прийом противірусних лікарських засобів із профілактичною метою.

Вакцинації потребує кожна людина, яка турбується про своє здоров’я і здоров’я оточуючих. Ефективність вакцин сягає 90%. Своєчасна вакцинація знижує захворюваність на грип у кілька разів, пом’якшує перебіг хвороби, скорочує її тривалість і запобігає ускладненням, зменшує ризик виникнення і загострення хронічних захворювань.

Оптимальний період проведення вакцинації жовтень – листопад, коли епідемія ще не почалась. Під час спалаху захворювання вакцинація також є ефективною, однак протягом 7-15 днів після вакцинації необхідно проводити неспецифічну медикаментозну профілактику, оскільки у цей період організм стає найбільш вразливим. Імунітет після щеплення розвивається через 14 днів, тримається протягом 6-12 місяців, та є специфічним проти тих вірусів, що входять до складу вакцини.

Щеплення проти грипу з метою індивідуального захисту, за рекомендацією лікаря, за відсутності протипоказань може проводитися будь якій особі з 6 місячного віку. Але існують категорії осіб, яким за станом здоров’я, професії та інших умов вакцинація показана в першу чергу.

До таких категорій належать:

  • усі особи старші 65 річного віку;
  • вагітні жінки. У вагітних різко зростає ризик ускладнень після грипу, що може призвести до передчасного зриву вагітності та мертвонародження. Інактивована вакцина проти грипу є безпечною і не несе жодних негативних наслідків для дитини. Вакцинація не проводиться протягом І триместру вагітності. Вакцина проти грипу безпечна для матерів, що годують груддю. Антитіла, що утворюються в організмі жінки у відповідь на щеплення, проникають до грудного молока і утворюють додатковий захист для дитини;
  • люди з хронічними хворобами легень, серцево судинної системи; із порушенням обміну речовин (ожиріння, цукровий діабет);
  • медичні працівники та особи, які працюють у місцях масового перебування людей, робітники сфери обслуговування;
  • особи з імунною недостатністю, в тому числі ВІЛ інфіковані.

Вакцинації підлягають також діти, підлітки та студенти. Усі бажаючі можуть зробити щеплення, але обов’язково в лікувально-профілактичному закладі за місцем проживання після обов’язкового медичного огляду

Отже, робити щеплення необхідно, тому що вакцина дозволяє створити імунітет та підготувати організм до боротьби з грипом.

Андрій Бебех, лікар інфекціоніст КНП «Чутівська ЦЛ»

Напишіть відгук