Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЗАХВОРЮВАННЯ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ

| Коментарі відсутні

Всесв щитовидка

25 травня - Всесвітній день  щитовидної залози

Хвороби щитовидної залози – друге за поширеністю ендокринне порушення у світі. Загальна кількість людей, які мають ті чи інші проблеми з щитовидною, перевищує 665 мільйонів осіб (вже зареєстрованих).

Функції щитовидної залози в організмі

Щитовидна залоза – це залоза внутрішньої секреції гормонів.

У латинській мові щитовидка має назву thyreoidea. Тому, гормони, які вона виробляє, отримали назву “тиреоїдні”.

Ці гормони виконують ряд важливих функцій у нашому організмі, зокрема:

-   регулюють енергообмін та метаболізм для важливих органічних процесів. В тому числі — для підтримання нормальної температури тіла;

-   контролюють ріст та розвиток майже усіх тканин, органів;

-   регулюють частоту серцевих скорочень та дихання, споживання клітинами тіла кисню;

-   забезпечують адекватні психічні процеси та нормальну нервову збудливість;

-   стимулюють окисно-відновні процеси на клітинному рівні;

-   нейтралізують вільні радикали — речовини, які впливають на швидкість старіння.

Важлива роль гормонів щитоподібної залози у формуванні головного мозку дитини в утробі матері, а також в перші роки життя.

Найпоширеніші захворювання щитовидної залози:

-   аутоімунний тиреоїдит;

-   нетоксичний вузловий зоб;

-   гіпотиреоз;

-   гіпертиреоз.

Протягом останніх років спостерігається тенденція до збільшення відсотку онкологічних (ракових) захворювань щитовидки. Основними видами злоякісних новоутворень є:

-   папілярна карцинома (до 80% усіх випадків);

-   фолікулярна карцинома (10-15%);

-   медулярна карцинома (до 5%);

-   низькодиференційований рак (до 5%);

-   анапластичний рак (1-2%).

Головна небезпека таких хвороб полягає в тому, що на ранніх стадіях вони можуть бути абсолютно непомітними та протікати безсимптомно. У разі виявлення новоутворень (вузлів) щитовидної залози, варто звернутися до ендокринолога та хірурга-ендокринолога (в т.ч. онколога за потребою).

Щитовидна залоза та жіноче здоров’я

Захворювання щитоподібної залози можуть виникати у чоловіків, жінок, дітей, підлітків та людей похилого віку. Проте особливо пильними потрібно бути саме жінкам: за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, у жінок проблеми із тиреоїдними гормонами виникають у 10 разів частіше, ніж у чоловіків.

Підвищується ймовірність захворювань ЩЗ і в період менопаузи: у віці 50+ років понад 50% жінок мають проблеми зі щитовидкою. Саме тому Американська тиреоїдна асоціація (ATA) рекомендує провести скринінг захворювань щитоподібної залози у 35 років та в подальшому перевіряти функцію щитоподібної залози кожні 5 років.

Захворювання щитоподібної залози та вагітність

Надзвичайно важливо перевіряти рівень гормонів щитоподібної залози, якщо жінка планує вагітність. Порушення функції щитоподібної залози може призвести до втрати фертильності або ж до проблем під час вагітності чи порушень здоров’я дитини.

Зокрема, наслідки нелікованого гіпертиреоїдиту:

-   викидень;

-   передчасні пологи;

-   низька вага при народженні;

-   прееклампсія – небезпечне підвищення артеріального тиску на пізніх термінах вагітності;

-   застійна серцева недостатність.

Нелікований гіпотиреоз під час вагітності може призвести до:

-   прееклампсії;

-   анемії;

-   викидня;

-   низької ваги при народженні;

-   мертвонародження;

-   зрідка – до застійної серцевої недостатності.

Якщо ви плануєте вагітність і у вас є підозри на порушення функції щитоподібної залози, рекомендуємо обов’язково проконсультуватись з лікарем-ендокринологом.

Ознаками хвороб щитовидної залози є:

-   різка зміна ваги. Якщо гормони виробляються підвищено, людина худне, якщо знижено – набирає зайві кілограми. Під час проблем зі щитовидною залозою отримати бажану фігуру не допоможуть ні дієти, ні тренажерний зал: необхідне лікування в ендокринолога.

-   нестабільність психічного стану, настрою. Людина може мати безпричинні напади апатії, тривожності, агресії. Бути надмірно збудливою або плаксивою. Такі симптоми часто залишаються без реакції, оскільки списуються на звичайний повсякденний стрес.

-   зміна температури тіла підвищення або зниження відносно норми. Важливо розуміти, що температура тіла може незначно змінюватися і у здорових людей, тому непокоїти повинне тривале зниження/підвищення від особистої норми.

-   дискомфорт в області шиї. Важко дихати, ковтати, набрякає горло, хрипне голос, з’явилися невеликі кулясті ущільнення у запалених лімфовузлах. Інші ознаки – сліди зубів на язику, набряклість кінцівок та обличчя.

-   суха, подразнена шкіра. В людей, які мають проблеми зі щитовидною залозою, шкіра на ліктях та колінах надмірно суха, лущиться. Присутні подразнення та висипи, підвищена чутливість.

-   розлади ШКТ, які супроводжуються зниженням ваги. Оскільки щитовидка контролює обмін речовин та роботу шлунково-кишкового тракту, проблеми з її функцією провокують дискомфорт у шлунку, діарею, тривалі закрепи.

-   зміна серцевого ритму. Прискорене серцебиття та задишка під час фізичної активності – одна з ознак ендокринних захворювань.

-   підвищена сонливість. Важко прокидатися зранку, сонливість та втома турбують навіть після повноцінного нічного сну.

-   зниження лібідо. Щитовидна залоза впливає на сексуальний потяг. Якщо без видимої причини виникають проблеми з лібідо, варто звернутися до ендокринолога.

-   погіршення пам’яті. Багато людей сприймають забудькуватість як рису характеру. Але часто погіршення пам’яті, проблема з концентрацією уваги та розумовою працездатністю можуть свідчити про хворобу ЩЗ, особливо, – у людей похилого віку.

-   ламкі нігті та волосся. Ці проблеми можуть залежати від гормонів, які виробляє щитоподібна залоза, а також, від дефіциту мікроелементів.

-   біль у м’язах, судоми та оніміння часто спровоковані низьким рівнем гормонів щитовидної залози.

Помітили хоча б одну з перелічених ознак? Не відкладайте візит до лікаря-ендокринолога на потім. Зокрема, це дуже важливо для жінок старше 40 років, оскільки симптоми захворювань щитоподібної залози є дуже схожими з симптомами менопаузи.

Коли варто обстежувати щитовидку?

Безперечно, функцію щитоподібної залози необхідно перевіряти при наявності вищевказаних симптомів чи факторів ризику.

Регулярна перевірка потрібна усім людям після 35 років не рідше, ніж 1 раз на 5 років. Якщо ж ви перебуваєте у групі ризику захворювань щитовидної залози або ж вам встановлено відповідний діагноз, перевіряти щитовидку варто щороку або з періодичністю, яку рекомендує ваш лікуючий лікар.

У КНП «Чутівська ЦЛ» можна пройти такі обстеження:

-   УЗД щитовидної залози;

-   ТТГ, Т3;

-   консультація ендокринолога.

Обстеження безкоштовні за наявності електронного направлення від сімейного лікаря, тож варто відшукати вільний час, аби подбати про здоров’я щитоподібної залози. Лікар-ендокринолог проаналізує результати обстежень, проконсультує та надасть свої рекомендації. Години праці: 9:00-15:00 у консультативній поліклініці КНП «Чутівська ЦЛ».

Ольга ІВАНЧЕНКО, лікар-ендокринолог КНП «Чутівська ЦЛ»

Напишіть відгук