Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

РОБОТА ГАЛУЗІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ПОЛТАВЩИНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

| Коментарі відсутні

Лисак і ЗМІ

У Медіа-центрі Полтавської обласної військової адміністрації відбувся брифінг директора Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОВА В.ЛИСАКА.

Віктор Петрович поетапно ґрунтовно висвітлив основні вектори розвитку медичної галузі області в умовах воєнного стану

 

Трансформація медичної галузі області

Директор Департаменту охорони здоров’я Віктор ЛИСАК акцентував увагу, що значний вплив на трансформацію медичної галузі мало проведення адміністративної реформи. Війна внесла свої корективи, ряд важливих нововведень у діяльності закладів охорони здоров’я, за якими працюватиме й Полтавщина, визначено у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги» .

Оновлені напрямки діяльності медичних закладів, що запроваджуються цим законом, будуть мати безпосередній вплив на організацію медичного обслуговування і торкнуться кожного громадянина безпосередньо. Однією з основних змін є закріплення на законодавчому рівні принципів формування спроможної мережі медичних закладів, встановлення їхнього статусу та ролі.

Визначено діяльність госпітальних округів – територій, у межах яких забезпечується надання якісної, комплексної, безперервної і орієнтованої на пацієнтів медичної та реабілітаційної допомоги шляхом організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я.

Спроможна мережа складатиметься з 3-ох типів лікарень, а саме: загальний, кластерний та надкластерний заклад охорони здоров’я. Загальний заклад охорони здоров’я передбачає діяльність багатопрофільного лікарняного закладу, що надає медичну та реабілітаційну допомогу населенню територіальної громади або декількох громад та забезпечує базові напрями стаціонарної медичної допомоги, стабілізацію стану пацієнта та його маршрутизацію до кластерних та надкластерних закладів охорони здоров’я. Кластерний заклад охорони здоров’я – багатопрофільний лікарняний заклад, спроможний забезпечити на території госпітального кластера потребу населення в медичній та реабілітаційній допомозі при найбільш поширених захворюваннях і станах за напрямами стаціонарної медичної допомоги. Надкластерний заклад охорони здоров’я – багатопрофільний лікарняний заклад, у якого наявні ресурси та технології, орієнтовані на надання медичної допомоги у найбільш складних та/або рідкісних випадках захворювань населенню всього госпітального округу за напрямами стаціонарної медичної допомоги. 

Розроблено проєкт спроможної мережі закладів охорони здоров’я області

Постановою КМУ від 28 лютого 2023 р. № 174 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я» затверджено принципи формування спроможної мережі закладів охорони здоров’я нашої держави.  Основні: доступність, безпека та якість медичної допомоги; децентралізація менш складних медичних послуг та концентрація більш спеціалізованої медичної допомоги; диференція послуг в залежності від складності випадків і управління ризиками.

До спроможної госпітальної мережі входять заклади первинної медичної допомоги, центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф із пунктами постійного базування бригад та заклади спеціалізованої медичної допомоги (надкластерні, кластерні та загальні).

На Полтавщині на виконання Постанови КМУ від 28.02.2023 № 174 проведено певну ґрунтовну роботу. Обласною військовою адміністрацією видане розпорядження від 28.02.20203 р. № 185 «Про створення робочої групи щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров’я Полтавського госпітального округу». Проведено наради з керівниками закладів охорони здоров’я в медичних кластерах. Кожний заклад охорони здоров’я окремо розробив свій план розвитку.

У квітні поточного року відбулося засідання робочої групи Полтавського госпітального округу. На виконання пункту 4 Постанови, обласна військова адміністрація подала на погодження Міністерству охорони здоров’я України пропозиції щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров’я та проєкт плану розвитку Полтавського госпітального округу на 2023-2025 роки.

Розроблено новий адміністративно-територіальний устрій та історичний контекст госпітального округу Полтавської області. До нього входять 60 територіальних  громад, з них: 16 – міські ТГ,  20 – селищні, 24 – сільські.

Передбачається, що деякі заклади потребуватимуть розвитку та розширення амбулаторної допомоги зі збереженням терапевтичних стаціонарних послуг, частина поступово змінить свої функції виключно на хоспіси, будинки сестринського догляду.

У межах Полтавського госпітального округу сформовано «маршрути пацієнтів», шляхи транспортування бригадами екстреної медичної допомоги пацієнтів за пріоритетними напрямками: із гострим коронарним синдромом, із гострим мозковим інсультом, при пологах, із гострою хірургічною патологією, із травматичними ушкодженнями, із гострою гінекологічною патологією, з інфекційною патологією, із гострими психічними розладами та пацієнтів дитячого віку. Ураховано візуалізацію зон доїзду – 60 хвилин.

У 2023 році до Програми державних гарантій медичного обслуговування населення внесено нові пакети 

Попри війну та обмежені ресурси обсяги гарантованих медичних послуг для українців не зменшено. Програма державних гарантій медичного обслуговування охоплює всі основні види медичної допомоги: первинна, спеціалізована, високоспеціалізована, екстрена, паліативна, медична реабілітація, меддопомога дітям віком до 16-ти років, допомога при вагітності та пологах).  Програма не лише зберігає стійкість, а й розвивається та відповідає на виклики війни.

Так, постановою КМУ від 27 грудня 2022 р. № 1464 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році» затверджено Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році. До пакетів послуг включено нові: супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги, реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних та амбулаторних умовах.

Віктор ЛИСК розповів, що на Полтавщині наразі серед надавачів медичних послуг 87 заклади первинної медичної допомоги (понад 40 із них – приватної форми власності) та 98 закладів спеціалізованої медичної допомоги. Мережа закладів охорони здоров’я, що мають у складі стаціонарні відділення, складається з 51 лікарні. Загальна потужність ліжкового фонду у минулому році складала 9130.

За програмою державних гарантій медичного обслуговування населення у 2022 році в області надано послуг на загальну суму 5,3 млрд грн. Регіон посідає 10 місце за обсягами укладених договорів та проведених виплат.

В області в 2023 році укладено 229 договорів із 140-ма надавачами медичних послуг на загальну суму понад 5 млрд грн.

З початку повномасштабного російського вторгнення понад 235 тисяч внутрішньо переміщених осіб отримало медичні послуги в закладах охорони здоров’я області. 

Про реалізацію в області урядової програми «Доступні ліки»

Віктор Петрович нагадав, що «Доступні ліки» – урядова програма, що забезпечує повну або часткову оплату вартості деяких лікарських засобів з бюджетних коштів. Програма містить 435 торгових назв лікарських засобів на лікування серцево-судинних хвороб, нецукрового діабету та цукрового діабету І типу (інсулін) та діабету ІІ типу, розладів психіки та поведінки, епілепсії, хронічних обструктивних хвороб нижніх дихальних шляхів та бронхіальної астми, хвороби Паркінсона.

На Полтавщині за програмою реімбурсації укладено договори з 66-ма аптечними закладами (591 місце відпуску лікарських закладів за е-рецептами) за напрямками: «Доступні ліки», на інсулін безоплатний або з доплатою/нецукровий діабет, для лікування розладів психіки та поведінки, хвороби Паркінсона та на імуносупресивні препарати.

На сьогодні комунальні некомерційні медичні підприємства всіх рівнів надання медичної допомоги області впроваджують Програму.

У 2023 році до програми «Доступні ліки» включено нові напрямки: з січня – на відшкодування за імуносупресивні препарати, з липня – за тест-смужки для інсулінозалежних та з вересня – за знеболювальні препарати для паліативних хворих.

Лисак

Також на брифінгу йшлося про розвиток трансплантології в області, заходи зі збереження ментального здоров’я мешканців Полтавщини та внутрішньо переміщених осіб, які проживають на території області тощо.

Директор Департаменту В. Лисак відповів на запитання журналістів.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

Напишіть відгук