Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ТУРБОТА ПРО СЕБЕ ДОПОМОЖЕ ПРОТИСТОЯТИ ХВОРОБІ АЛЬЦГЕЙМЕРА

| Коментарі відсутні

Альцг3

1 вересня – Всесвітній місяць обізнаності про хворобу Альцгеймера

За останні 30-40 років одночасно з підвищенням тривалості життя в усьому світі, в суспільстві зростає тягар нейродегенеративних захворювань мозку, які зачіпають перш за все літніх людей. Серед цих хвороб найбільш поширена і найбільш широко відома хвороба Альцгеймера. Вона вражає як інтелект, так і емоційне благополуччя своїх жертв,  має потенційно руйнівний вплив на їхнє життя і життя їхніх родин. Прогресує у осіб старше 80 років. У 15% випадків захворювання носить сімейний характер. Розвивається протягом 10-15 років.

Це захворювання є найбільш поширеною формою деменції або втрати пам’яті. Зазвичай хворобу Альцгеймера діагностують у людей старше 65-ти років, однак вона може з’явитися і в більш ранньому віці. На жаль, останнім часом спостерігається все більш широке поширення і «омолодження» хвороби Альцгеймера, яку діагностують у осіб у віці 45-65 років. Крім тих, чиї родичі страждають на цю хворобу, в групу ризику потрапляють люди, життя яких не було пов’язане з інтелектуальною працею та інтелектуальною активністю, особи, які страждають на цукровий діабет, які мають хронічну гіпоксію, надмірну масу тіла, атеросклероз магістральних артерій голови і деякі інші захворювання.

Як починається хвороба Альцгеймера?

Перші симптоми виникають за кілька років до постановки остаточного діагнозу. Ця стадія захворювання називається предеменція. Що ж вказує на початок хвороби? Перш за все – це розлад короткостроковій пам’яті і труднощі з засвоєнням нової інформації. Також тривожними сигналами можуть бути неможливість зосередитися, розпланувати свою діяльність, поява проблем з абстрактним і логічним мисленням, забування значень деяких слів. Вже на стадії предеменціі може виникнути апатія, яка в подальшому супроводжує захворювання. Цей період фахівці нерідко називають м’яким когнітивним зниженням.

Як протікає хвороба Альцгеймера: симптоматика захворювання на різних стадіях?

На зміну предеменціі приходить наступна стадія хвороби Альцгеймера –рання деменція. Зниження пам’яті прогресує, починає з’являтися агнозія – порушення різних видів сприйняття (тактильного, зорового, слухового). Однак при цьому зберігається чутливість свідомості. Часто відзначається порушення мови, сприйняття, виконавчих і рухових функцій. Що стосується подій далекого минулого, очевидних давно сприйнятих фактів, добре завчених рухових повсякденних функцій, то все це в меншій мірі піддається забуттю в порівнянні з новою інформацією. Словниковий запас на ранній стадії деменції скорочується, знижується швидкість мови, може порушитися координація рухів, ускладнюючи виконання повсякденних побутових дій.

Потім настає помірна деменція, при якій перераховані вище симптоми посилюються, все більше порушується координація рухів, втрачаються навички читання і письма. Пацієнт може виконувати елементарні побутові функції (одягатися, виконувати гігієнічні процедури і т.д.), але з часом йому і в цьому буде потрібна допомога. Починає порушуватися довгострокова пам’ять, з’являються поведінкові відхилення, які зазвичай загострюються ввечері: плаксивість, дратівливість, агресія, може навіть з’явитися тяга до бродяжництва.

Останньою стадією хвороби є тяжка деменція. У цей період пацієнт вже повністю залежить від сторонньої допомоги, його мова складається з уривчастих фраз, словниковий запас зводиться до мінімуму. Хворого зазвичай не залишає апатія, його м’язова маса виснажується, і всі необхідні дії він вже не може виконувати без сторонньої допомоги, аж до прийому їжі. Нерухомість в більшості випадків викликає пневмонію і пролежневих виразки, що і стає причиною смерті.

При перших ознаках хвороби Альцгеймера слід негайно звернутися до лікаря і кардинально переглянути свій спосіб життя!

Відсутність рухової активності, інтелектуальної діяльності, спілкування, нестача вітамінів, згубні звички (алкоголь, куріння) можуть загострити хворобу і дати поштовх до її стрімкого розвитку.

На початку захворювання людина часто сама помічає свої проблеми. Протягом цього періоду вона може зрозуміти свій стан, самостійно шукати допомогу і справлятися з більшою частиною своєї повсякденної діяльності. Цей період повинен бути кращим часом для діагностики хвороби.

 • Коли розлад пам’яті і забудькуватість поглиблюються, людина може повторювати одну і ту ж історію, задавати одні і ті ж питання, забувати відповіді на них, забувати дати, свої обіцянки і зобов’язання (наприклад, оплату рахунків). При поході в магазин забувається покупка необхідних речей.
 • Може трапитися так, що людина починає недбало поводитися з грошима і купує непотрібні речі замість необхідних.
 • Навички ведення домашнього господарства забуваються і на їх виконання потрібно більше часу (наприклад, все важче впоратися з прибиранням, ремонтом і будівництвом, пранням білизни, якість проведених дій погіршується і результат стає щоразу все більш спрощеним).
 • Часто виникає байдужість і втрата інтересів, втрачається бажання прибиратися в будинку і відвідувати друзів.
 • Погіршується догляд за собою – раніше завжди доглянута зачіска і зі смаком обраний одяг стають все більш недбалими.

У міру прогресування хвороби здатність до критичної оцінки і увага знижуються, а погіршення пам’яті починає виражатися все сильніше. Люди з хворобою Альцгеймера забувають дату, день тижня і року, свою адресу і місце, де вони знаходяться в даний час. У більшості випадків пацієнти не помічають зміни навколо і в собі, хоча іноді можуть бути моменти прояснення, коли розуміння більш чітке.

 • З’являються труднощі в розпізнаванні знайомих, предметів і місць.
 • Хворому стає все важче справлятися з повсякденними справами, це вимагає все більше часу (наприклад, оплата рахунків та операції з грошима, приготування їжі, одягання, прийом їжі, відвідування туалету).
 • Можуть виникнути і розлади психіки та поведінки (підозри, приховування речей, агресія, скрикування).
 • Поступово зменшується здатність впізнавати своїх близьких. Добовий ритм порушується, формуються розлади сну. Часто людина більш активна вечорами, вночі кличе і блукає.

На пізніх стадіях хвороби здатність людей говорити і розуміти мову настільки порушена, що вони не можуть виразити себе або зрозуміти сенс інших. Тим важливіше стає невербальне спілкування з близькими – тон голосу, вираз обличчя, жести. Всі колишні навички людини зникають, і вона більше не може встати з ліжка, одягтися, ходити, відвідувати туалет або приймати їжу.

Правила профілактики хвороби Альцгеймера:

 • Регулярне обстеження. Рання діагностика когнітивних порушень дозволить вчасно розпочати лікування хвороби Альцгеймера. Проявіть турботу про себе, регулярно проходьте медогляди, і ви подаруєте своїм дітям і внукам ще 10-20 років повноцінного спілкування. Регулярно стежте за рівнем тиску, він не має бути вище 130/85 мм рт. ст. Імовірно, це найкращий профілактичний засіб. Багато досліджень показали: люди, які страждають протягом тривалого часу на артеріальну гіпертензію, частіше хворіють хворобою Альцгеймера, хоча точний механізм цього взаємозв’язку до кінця не виявлено. Можливе пояснення – підвищення АТ веде спочатку до малих, ледь помітних для пацієнта порушень мозкового кровообігу. За ними ховаються ранні симптоми хвороби Альцгеймера, що, в свою чергу, заважає раніше її діагностувати.
 • Зберігайте інтелектуальну активність протягом усього життя. Доведено: більш тренований головний мозок менш схильний до розвитку хвороби Альцгеймера. Тренуйте головний мозок у літньому віці – дослідження показали, що тренінг для сірих клітин в літньому віці може знизити ризик ураження хворобою Альцгеймера. Можливі варіанти – кросворди, рахунок в умі, відвідування курсів іноземної мови, гра “ерудит» тощо.
 • Харчування, багате вітамінами. Перш за все вітаміни А, С і Е, на думку вчених, є щитом на шляху хвороби Альцгеймера. Одне з досліджень показало, що вітаміни С і Е надійно протистоять окисленим молекулам жирних кислот, які атакують головний мозок і спинномозкову рідину – саме ця їх руйнівна дія посилюється при хворобі Альцгеймера. Обмежте вживання цукру.
 • Контроль стресових ситуацій. Багато літніх людей схильні до депресії або пригніченого настрою через зміну статусу, виходу на пенсію з улюбленої роботи, погіршення самопочуття з -за хронічних захворювань. Настрій необхідно навчитися контролювати. Доведено, що при наявності навіть незначних когнітивних порушень стрес збільшує ризик розвитку деменції на 135%.
 • Повноцінний сон. Для повноцінної роботи нервової системи необхідно спати не менше 7-8 годин на добу. Розлади сну – це ознака не вікових змін, а патології, яку необхідно коригувати. Зокрема, брак сну призводить до підвищення вироблення гормону кортизолу, який безпосередньо пов’язаний з хворобою Альцгеймера.
 • Відмова від шкідливих звичок. У 2014 році ВООЗ опублікувала офіційну статистику, згідно з якою курці страждають деменцією на 45% частіше, ніж їх однолітки. Крім негативного впливу на центральну нервову систему, тютюнопаління сприяє появі серцево-судинних, легеневих та інших захворювань.
 • ЛФК, заняття на тренажерах, танці, пілатес і інші фізнавантаження допомагають зберегти обсяг гіпокампу – зони головного мозку, яка першою страждає від деменції. Вправи для профілактики хвороби Альцгеймера можуть бути будь-якими, головне – їх систематичність.
 • Кардіонавантаження. У 2014 році в Америці було проведено дослідження, яке показало наступне: люди, що пробігають близько 25 кілометрів на тиждень, скорочують для себе ризик захворювання деменцією в середньому на 40%. Таким чином, всього 3-3,5 кілометра в день бігу або активної ходьби здатні вплинути на якість життя.

Антоніна Мамка, лікар загальної практики-сімейний

лікар Білицької амбулаторії ЗПСМ

КНП “Центр ПМСД Білицької

 селищної ради”

 

Напишіть відгук