Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ПРОХОДЬТЕ ВЧАСНО ПРОФІЛАКТИЧНІ ОГЛЯДИ І БУТЬТЕ ЗДОРОВІ

| Коментарі відсутні

 

гінекол здоров'я10 вересня – Міжнародний день гінекологічного здоров’я

Здоровий спосіб життя включає 4 основні складові: здорове харчування, заняття фізкультурою, відмова від шкідливих звичок, регулярний медичний огляд. Саме на медичних оглядах виявляється більша частина захворювань, про які людина навіть і не підозрює.

Але ж майже всі захворювання розвиваються поволі, непомітно. Регулярно здаючи кров або сечу, можна розпізнати початок таких захворювань, як цукровий діабет, панкреатит, атеросклероз, не кажучи вже про хвороби крові. Регулярні флюорографічні обстеження дозволять виявити пухлини, початок запалення легень, туберкульоз. По електрокардіограмі дізнаються про захворювання серця. Це ті процедури, які при проведенні медогляду є обов’язковими.

Основним завданням цільових медичних оглядів є раннє виявлення низки захворювань (туберкульозу, злоякісних новоутворень, хвороб системи кровообігу, органів дихання, гінекологічних та ін). Їх проводять або шляхом одномоментних оглядів в організованих колективах, або шляхом оглядів всіх осіб, що звертаються за медичною допомогою у відповідні лікувально-профілактичні установи.

Профілактичні огляди проводяться з метою попередження розвитку захворювань, їх виявлення на ранніх стадіях і вчасного початку лікування. Лікар загальної практики сімейної медицини в першу чергу має надавати консультативну допомогу щодо формування навичок здорового способу життя, які є факторами розвитку хронічних неінфекційних захворювань. Відмова від тютюнокуріння, вживання алкоголю, здорове харчування і раціональна рухова активність здатні значно покращити стан здоров’я людини.

Скринінг щодо гіпертонічної хвороби та інших серцево-судинних захворювань обов’язковий 1 раз на 2 роки для чоловіків, старших за 40 років, і жінок, старших за 50 років. Смертність від цієї групи захворювань найвища по Україні.

Кожна особа у віці 45+ повинна 1 раз на рік проходити профілактичний скринінг щодо цукрового діабету. Він полягає у визначенні рівня глюкози в крові.

Також 1 раз на рік рекомендовано проходити скринінгове анкетування щодо ризику туберкульозу і швидкий тест на виявлення антитіл до ВІЛ-інфекції. За наявності певних факторів ризику скринінги проводяться частіше.

Досить поширеними в нашій державі є онкологічні захворювання. Для раннього виявлення раку молочної залози за наявності факторів ризику жінкам 40+ рекомендовано кожні 2 роки робити мамографію. Якщо факторів ризику немає, то скринінг можна розпочати після 50 років.

Скринінгове анкетування щодо попередження розвитку колоректального раку та інших захворювань шлунково-кишкового тракту за наявності факторів ризику проводяться щороку з віку 50+, щодо попередження раку передміхурової залози – з 40 років при високому ризику розвитку хвороби.

Діти до 1 року мають бути оглянуті сімейним лікарем або педіатром 1 раз на місяць, старші діти – 1 раз на рік перед початком відвідування дитячих закладів.

Профілактичні огляди допомагають виявити захворювання вчасно, попередити його розвиток і ускладнення. Це допомагає залишатися здоровими і продовжувати активне повноцінне життя.

Профілактичний медичний огляд – одна з форм активної медичної допомоги населенню, спрямована переважно на виявлення ранніх форм захворювань. Розрізняють наступні види профілактичних медичних оглядів:

  • Попередній – при прийомі на роботу, проводиться для того, щоб з’ясувати, чи не буде професія шкодити здоров’ю людини, або чи немає у людини захворювань;
  • Періодичний – проводиться регулярно раз на два роки (для деяких категорій працівників щорічно) з метою виявлення захворювань, не сумісних з професією або виявлення професійних захворювань, а також для профілактики;
  • Цільовий – проводиться з метою виявлення деяких небезпечних захворювань (наприклад, мамографія – рак грудей, аналізи крові – венеричні захворювання і так далі).

Якщо ви маєте якісь скарги, то з метою виявлення можливих захворювань лікар призначить всі медичні аналізи, запропонує відвідати ряд лікарів та призначить розширену здачу аналізів і проходження процедур. Рівень сучасної медицини досить високий. Деяких захворювань можна уникнути, якщо вчасно вжити заходів, деяким хворобам можна не дати розвинутися і досягти критичного рівня, якщо підтримувати здоров’я відповідними заходами.

Навіть якщо Ви не скаржитеся на здоров’я, відвідувати лікаря треба хоча б раз на рік.

Софія Лісна, акушер–гінеколог КНП «Кобеляцька міська лікарня»

Напишіть відгук