До Міжнародного дня уролога
Поява на світ малюка – мрія багатьох сімейний пар, які зіткнулися з такою проблемою, як безпліддя. На сьогодні, довгоочікувана вагітність так і не настає у кожної п’ятої пари, яка протягом 12 місяців веде регулярне статеве життя без застосування методів контрацепції. Це не означає, що необхідно винести своїй родині вирок на бездітне існування, а свідчить про те, що партнерам потрібна кваліфікована медична допомога.
Багато хто вважає, що безпліддя суто жіноча проблема, але це помилкова думка, бо майже в 50% випадків труднощі із зачаттям викликані порушеннями в репродуктивній системі чоловіка.
Як правило, симптоматика чоловічого безпліддя відсутня. Найчастіше чоловік дізнається про низький рівень фертильності на прийомі у лікаря після діагностичних обстежень.
Серед причин, які призводять до проблем із зачаттям у чоловіків, можна виділити наступні:
- імунні та генетичні захворювання;
- захворювання, що передаються статевим шляхом;
- прийом наркотичних речовин, а також певних лікарських препаратів (наприклад, аспірин, антидепресанти, певні лікарські засоби для лікування епілепсії, анабіотичні стероїди, а також хіміо- радіотерапія, протипухлинні препарати);
- розширення вен сім’яного канатика (варикоцеле);
- гормональні порушення;
- робота на шкідливому виробництві та постійний контакт зі шкідливими хімічними речовинами, такими як лак і фарба, миш’як, свинець, цинк, чадний газ, аміак тощо.
- незбалансоване харчування, коли в раціоні відсутня достатня кількість амінокислот (білків), мікроелементів і вітамінів;
- шкідливі звички, такі як куріння і регулярне вживання алкоголю. Нікотин не тільки знижує рухливість сперматозоїдів, але і порушує їх будову. Надмірне вживання алкоголю, у свою чергу, крім погіршення потенції, призводить до вироблення меншої кількості сперматозоїдів.
- сидяча робота і малорухливий спосіб життя, часте відвідування сауни, лазні та прийом гарячих ванн також знижують вироблення сперматозоїдів.
Діагностика порушень репродуктивної функції чоловіка простіша, потребує менше медичних втручань, в більшості випадків – дешевша, ніж діагностика жіночого безпліддя. Тому якщо протягом року подружній парі не вдається зачати дитину, обстеження треба починати саме з чоловіка.
Перше базове дослідження, яке проводиться для діагностики чоловічого безпліддя – це спермограма. Спермограма здається після 5-7 днів утримання від статевого життя, прийому алкоголю, важких фізичних навантажень.
Спермограма – дуже інформативний метод діагностики. При аналізі сперми визначаються її кількісні, якісні, морфологічні параметри – об’єм, колір, рН, в’язкість, швидкість розрідження, кількість сперматозоїдів в 1 мл і у всьому еякуляті, їх рухливість, зміст нормальних форм і з патологією будови, а також наявність аглютинації і клітин сперматогенезу, лейкоцитів, еритроцитів і слизу. Якщо один з показників виходить за межі норми, необхідно виявляти причину, і призначати лікування, спрямоване на корекцію цієї причини.
Для повної діагностики причин чоловічого безпліддя можуть знадобитися наступні дослідження: аналіз секрету передміхурової залози, загальний аналіз сечі, УЗД нирок, сечовивідних шляхів, простати, мошонки. При повній відсутності сперматозоїдів в спермі показана біопсія яєчок.
Є ряд заходів, які чоловік може зробити, щоб зменшити ризик проблем з якістю сперми:
- дотримуватися здорової, збалансованої дієти;
- регулярно робити фізичні вправи;
- підтримувати свою вагу в нормі;
- не курити;
- не зловживати алкоголем;
- не вживати навіть легкі наркотики;
- намагатися зменшити вплив стресу;
- уникати носіння тісного нижньої білизни або штанів.
Вчасне лікування є успішним у 95% випадків. Методи підбирають в залежності від результатів діагностики:
Хірургічне, якщо до його появи призвело варикоцеле або погана прохідність сім’явивідної протоки. Також даний вид лікування дозволяє отримати сперму безпосередньо із яєчка в тих випадках, коли сперматозоїди відсутні в еякуляті.
Медикаментозне – усунення запальних процесів, в тому числі інфекційних, порушення ерекції, а також деяких видів безпліддя, котрі викликані гормональними факторами.
У кожному конкретному випадку лікування підбирається індивідуально залежно від результатів обстеження. Лікуванням чоловічого безпліддя (як і жіночого) повинен займатися тільки профільний фахівець у спеціалізованому лікувальному закладі.
Однак, навіть після лікування, не у всіх випадках вдається відновити здатність чоловіка до зачаття, зважаючи на недостатню кількість активних, зрілих форм сперматозоїдів. У таких випадках порятунком для багатьох бездітних пар стають допоміжні репродуктивні технології:
- ЕКО – екстракорпоральне запліднення.
- ІКСІ – інтраплазматична ін`єкція сперматозоїдів.
- TESA, TESE – допоміжні методи, дозволяють отримати життєздатні сперматозоїди безпосередньо із тканин яєчка.
- ДРТ з донорським матеріалом (ЕКО, ІКСІ, внутрішньоматкова інсемінація) – використовують наприклад при високому ризику спадкових захворювань, коли отримати якісні сперматозоїди не вдається.
Безумовно, безпліддя – серйозне випробування для будь-якої сім’ї, але слід пам’ятати, що сучасна медицина здатна подарувати радість батьківства незалежно від обставин.
Якщо дані методи недоступні або не дають результатів, не варто забувати про можливість усиновлення дітей.
Богдан Томаш, Ллкар уролог,сексопатолог консультативної поліклініки КП «ПОКЛ ім. Скліфасовського ПОР»