Черговий брифінг в офіційному медіацентрі Полтавської обласної військової адміністрації провів директор Департаменту охорони здоров’я ОВА Віктор Лисак. Ішлося про надання реабілітаційних послуг та розбудову системи реабілітації в області.
«Війна внесла свої корективи і змушує будувати систему реабілітації на базі спроможної мережі. Це – найоптимальніший шлях до доступності такого виду допомоги для військових і цивільних, дітей і дорослих. Ця допомога має бути поруч, а не в іншому кінці країни, вона не потребуватиме збору багатьох довідок, не буде прив’язана до статусу людини з інвалідністю», – зазначив Віктор Лисак.
На національному рівні буде створено 6 спеціалізованих реабілітаційних медичних закладів, що охоплять пацієнтів із травмами спинного мозку; тих, хто потребуватиме психологічного відновлення; пацієнтів, які потребують складної скелетної реабілітації; людей зі серйозними нейротравмами; людей з ампутаціями, які потребують складного відновлення.
За основу майбутньої системи реабілітації взято ізраїльський досвід, що враховує потреби і цивільних, і військових та залишиться актуальним навіть після війни.
В області договори з Національною службою здоров’я України про медичне обслуговування за пакетами реабілітаційної допомоги уклали 50 комунальних медичних підприємств. На їх базу розгорнуто 545 ліжок відновного лікування, зокрема 28 ліжок для дітей.
30 комунальних медичних підприємств області мають пакети реабілітаційної допомоги на супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги, 15 – реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах, 21 заклад – реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах. 4 заклади мають реабілітаційний пакет з медичної реабілітації немовлят.
У закладах працюють мультидисциплінарні реабілітаційні команди фахівців. Проводяться консультативні прийоми спеціалістів.
В області на базі обласних госпіталів для ветеранів війни та КП „Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В.Скліфосовського ПОР” створені та функціонують Центри психологічної реабілітації (далі – Центри), де працюють мультидисциплінарні бригади у складі лікарів-психіатрів і лікарів-психотерапевтів, психологів, медичних сестер, соціальних працівників. Із початку 2023 року в цих центрах отримали лікування 1766 осіб, із них 1468 воїнів Збройних Сил України.
Ефективно працює „Центр психічного здоров’яˮ на базі КП „Обласний заклад з надання психіатричної допомоги ПОРˮ. Його фахівцями розроблено та впроваджено реабілітаційні індивідуальні й групові програми з психосоціальної реабілітації, особлива увага – військовослужбовцям. Психологічна допомога за телефоном надається навіть військовослужбовцям з місць виконання бойових завдань. Фахівцями Центру проводилися тренінги „Важливі навички в періоди стресу: Ілюстроване керівництво ВООЗˮ для представників громад області.
За підтримки Україно-швейцарського проєкту „Діємо для здоров’яˮ в червні 2023 року відбувся тренінг „Психологія роботи в команді, індивідуальні психологічні супервізії та командоутворенняˮ для двох мобільних медичних команд первинної медико-санітарної допомоги у складі: сімейний лікар, медична сестра, психолог, водій.
Із січня 2023 року в області запрацював „Центр реабілітаційної медициниˮ на базі КП „Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В.Скліфосовського ПОРˮ, де надається спеціалізована допомога дорослим і дітям з ураженням нервової й опорно-рухової систем.
На базі Центру „Ветеран” КП „Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського ПОР” є центр відновного лікування на 50 ліжок, із яких 30 – реабілітаційні. За період з початку 2023 року тут отримали допомогу 436 осіб, зокрема 397 військовослужбовців. Мультидисциплінарна команда фахівців складається з лікарів фізичної та реабілітаційної медицини, фізичних терапевтів, ерготерапевтів, асистентів фізичного терапевта та ерготерапевта, лікаря-психолога, практичних психологів, лікарів психіатрів, лікарів- неврологів, лікарів-ортопедів-травматологів.
Плани і перспективи
За словами Віктора Лисака, за рахунок коштів БО „Фонд Віктора Пінчука – соціальна ініціатива” розпочато ремонтно-будівельні роботи по створенню сучасного реабілітаційного відділення для військовослужбовців національної мережі RECOVERY на базі Центру „Ветеран” Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського потужністю 50 ліжок на території майже 2 тисячі квадратних метрів. Відділення буде оснащене інноваційним обладнанням та облаштоване з урахуванням вимог інклюзивності приміщень: зал фізичної терапії, зал кінезотерапії, кабінет апаратної фізіотерапії, кабінет ерготерапії, кабінет психологічної підтримки, кабінет асистивних технологій.
У КП „Обласний заклад з надання психіатричної допомоги ПОРˮ по вул. Медична, 1, у Полтаві для відновного лікування, реабілітації та психологічної підтримки пацієнтів відповідно до їх потреб також буде капітально відремонтовано один із корпусів.
У Миргороді, Хоролі та Полтаві будуть створені відділення на 30-60 ліжок. Оскільки попит на послуги з реабілітації зростає, до процесу будуть залучені й загальні лікарні.
«Перевірити якість роботи реабілітаційних відділень, – пояснив керівник департаменту, – надзвичайно просто. Для цього достатньо відповісти на питання: «Чи зможе пацієнт, який пройшов реабілітацію, самостійно дістатись магазину та придбати пляшку кефіру?» Якщо так – система працює. Якщо ні – мають виникнути обґрунтовані підозри в якості наданих реабілітаційних послуг».
Довідково: Всі послуги з реабілітації повністю покриваються НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій і є безоплатними для пацієнтів.
Для проходження амбулаторного відновлення вистачить електронного направлення від лікаря первинної ланки або лікуючого лікаря. Для проходження стаціонарної реабілітації досить електронного направлення від лікуючого лікаря.
КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»