Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ВІЛ/СНІД: КОРОТКО ПРО ВАЖЛИВЕ

| Коментарі відсутні

ВІЛ

Хвороба СНІД викликається ВІЛ – вірусом імунодефіциту людини. Інфікованих людей називають ВІЛ-позитивними. Проте лише кінцева стадія хвороби називається СНІД – синдром набутого імунодефіциту людини. Відтоді, як було відкрито цей вірус, епідемія ВІЛ/СНІДу охопила весь світ і забрала понад 20 мільйонів життів. Більше половини нових випадків зараження ВІЛ реєструється серед людей віком від 15 до 24 років. Щодня у світі інфікується понад 6 тисяч юнаків та дівчат.

Дуже важливо знати, як передається ця хвороба. Знати – означає упередити! Встановлені такі шляхи передачі цього вірусу:

- статевий – при незахищеному статевому контакті;

- через кров: переливання зараженої крові, використання брудних шприців під час прийому наркотиків, брудні голки, пірсинг, татуювання, використання забрудненого, зараженого кров’ю леза тощо;

- від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю.

ВІЛ не можна вдихнути з повітрям, його немає в сльозах, потових виділеннях, слині, неможливо заразитися, доторкнувшись до шкіри зараженої людини.

Попри всі інформаційні кампанії, продовжує домінувати статевий шлях інфікування. Зростання гетеросексуального шляху передачі та збільшення кількості ВІЛ-інфікованих жінок дітородного віку спричинило поступове збільшення кількості дітей, народжених ВІЛ-інфікованими мамами.

В останні роки відмічається зростання кількості ВІЛ-інфікованих осіб із клінічними ознаками хвороби. Найбільш поширеним СНІД-індікаторним захворюванням, як і раніше, залишається туберкульоз.

На жаль, сьогодні далеко не кожен ВІЛ-інфікований мешканець України знає свій статус і звернувся до медичного закладу. Тому однією з головних проблем є недостатні обсяги тестування. З метою розширення доступу різних категорій населення до системи добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію/СНІД у багатьох лікарнях відкрито кабінети «Довіри». Інформація про кожного пацієнта є конфіденційною і охороняється чинним законодавством України.

Швидкий тест на ВІЛ-інфекцію можна зробити навіть у кабінеті сімейного лікаря. Анонімно можна обстежитися в кабінетах «Довіри» міських та районних лікарень, в Обласному центрі профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради. Це безкоштовно, безболісно і потребує лише краплі крові та 15 хвилин часу людини. Цей тест допомагає виявити ВІЛ задовго до того, як розів’ється хвороба. Вчасно призначена терапія дозволить жити повноцінним життям.

Ліки від СНІДу називаються антиретровірусною терапією. Вони поки що не здатні повністю знищити ВІЛ, але можуть призупинити розмноження і звести його кількість, так зване «вірусне навантаження», до практично безпечного рівня. ВІЛ-інфекція вже давно не «чума ХХІ століття». Це хронічна інфекція, як і багато інших, її можна ефективно лікувати, з нею можна жити, створювати сім’ю й народжувати дітей, бігати марафони та робити кар’єру, старіти і виходити на пенсію – так само, як і без ВІЛ.

Олександра Бєлая, лікар-інфекціоніст поліклінічного відділення КП «Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради».

Напишіть відгук