Стреси, порушення сну, депресії та інші проблеми з психічним здоров’ям – ось виклики війни, з якими нині стикаються всі українці. Від них не застрахований ніхто.
Віднедавна отримати безоплатні послуги з підтримки свого ментального здоров’я (однією з основних складових якого є психічне) можуть пацієнти закладів первинної ланки медичної допомоги. Тепер, звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра можна не лише з проблемами у фізичному здоров’ї, а й для отримання психологічної допомоги.
Ті сімейні лікарі, які працюють у закладах, що уклали договір з НСЗУ Національна служба здоров’я України за новим пакетом ,,Супровід і лікування дорослих і дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги’’ та пройшли онлайн-навчання на платформі Академії НСЗУ ,,Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP’’ можуть успішно надавати своїм пацієнтам послугу з психологічного супроводу.
Як на місцях відбувається така інтеграція послуги з ментального здоров’я в роботу сімейних лікарів журналістам презентували під час прес-туру до Великобагачанського центру первинної медико-санітарної допомоги.
Перший заступник начальника Полтавської облвійськадміністрації Богдан КОРОЛЬЧУК, директор Департаменту охорони здоров’я ПОВА Віктор ЛИСАК та регіональна координаторка Всеукраїнської програми ,,Ти як?’’ Юлія ЮЩЕНКО разом із представниками місцевих медіа ознайомилися з роботою закладу.
Завітавши до кабінетів лікарів загальної практики – сімейної медицини, які вели прийом своїх пацієнтів, вони поцікавилися про особливості їхньої нової діяльності, поспілкувалися із пацієнтами.
Сімейна лікарка Ірина ЯКИМЕНКО поділилася своїми враженнями: ,,Ми тепер на практиці використовуємо отримані знання. Спілкуємося з пацієнтами, розпитуємо про їхні переживання, думки, розуміючи, що фізичне та психічне здоров’я взаємопов’язані напряму. Приміром, підвищення артеріального тиску, біль у серці можуть часто відбуватися через надмірне переживання людини. За необхідності надаю своїм пацієнтам поради щодо оптимізації їхнього способу життя, покращення сну, зміни діяльності в побуті. Якщо бачу потребу – призначаю заспокійливі лікарські засоби або направляю на консультацію до психолога’’.
Секретар Великобагачанської селищної ради Ольга ЧЕРНУХА прокоментувала, що часом люди соромляться говорити про свої психологічні проблеми, кажуть, що ще не готові йти до психолога. Це є й ментальною особливістю деяких людей із сільської місцевості.
Дійсно, людині, яка відчуває такі погіршення свого психоемоційного стану як безсоння, тривога, страх, емоційний дисбаланс тощо, найлегше в такому випадку звернутися до свого сімейного лікаря.
Бо це фахівець, який знаходиться поруч і який вже знайомий. Крім того, сімейний лікар зазвичай знає про чинники та обставини, що впливають на здоровʼя пацієнтів. Це спрощує комунікацію, дозволяє бачити ситуацію комплексно й допомагає в лікуванні. Сімейний лікар не замінить психолога, психотерапевта або психіатра, але він зможе надати допомогу, й у разі потреби – перенаправити до вузькопрофільного спеціаліста.
Пацієнт Ірини ЯКИМЕНКО Микола Кузьмич каже: ,,Лікарі в нас на вищому рівні. Знають до нас підхід, що саме порадити та призначити конкретно мені, аби я краще себе почував’’.
Відвідавши кабінет педіатра Наталії БАХОВСЬКОЇ, гості дізналися, що в її маленьких пацієнтів дуже часто спостерігаються тривожні стани, нервова поведінка, вони дуже бояться сирен, грому або якихось гучних звуків. Лікарі-педіатри, зокрема, радять мамам обмежити для свої діток перегляд агресивних мультфільмів або гру в жорстокі ігри.
Її пацієнт Сергій ЯРОШЕНКО підтвердив, що коли людина почуває себе емоційно більш-менш стабільною, потрібною в суспільстві, вона є й більш щасливою: ,,Я звернувся до Світлани Олексіївни, бо мене дуже турбував підвищений тиск через стрес. Іноді для людини важливо просто поспілкуватися, порадитися з досвідченим фахівцем. І мені стає й морально, й фізично легше’’.
Така діяльність в громаді продовжуватиме розвиватися й надалі. Адже, як сказала секретар Великобагачанської селищної ради Ольга ЧОРНУХА, у Великобагачанській громаді мобілізовано 400 осіб, мають п’ять ветеранів. Вони, їхні родичі, а особливо матері загиблих чи тих, які зникли без вісті воїнів, потребують особливої психологічної допомоги.
Також в громаді зараз мешкають 700 внутрішньо переміщених осіб, вони вже обжилися, але запит на підтримку їхнього ментального здоров’я залишається високим.
Допомагаючи своїм пацієнтам, лікарі безперечно також потребують відновлення свого емоційного ресурсу. Для цього у громаді проводяться різноманітні заходи для покращення емоційного стану: приміром, концерт під назвою ,,День Єдності’’, вечорниці, для дітей демонструють позитивні мультики.
Під час прес-конференції перший заступник начальника Полтавської облвійськадміністрації Богдан КОРОЛЬЧУК сказав: ,,Ми побачили, як в громаді запроваджуються нові послуги з покращення ментального здоров’я, як на практиці в нашій області реалізується компонент пріоритетного проєкту Міністерства охорони здоров’я України у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я – ініціативи першої леді Олени Зеленської. Медики області продовжують підвищувати свій професійний рівень, ми й надалі впроваджуватимемо такі навчання, адже це наразі дуже важливо, бо потреба в такій допомозі тільки збільшуватиметься’’.
Регіональна координаторка Всеукраїнської програми ,,Ти як?’’ Юлія ЮЩЕНКО повідомила, що тема покращення ментального здоров’я є дуже актуальною. Адже згідно опитувань, кожен 5-й українець знаходиться під загрозою отримання якогось із психічних розладів. За спостереженнями, близько 50% населення України в подальшому потребуватиме підтримки психологічного стану. Система якісної підтримки ментального здоров’я розбудовуватиметься на Полтавщині в усіх інституціях: охороні здоров’я, освіті, соціальному секторі, системі господарювання тощо. Минулого року 12 тисяч мешканців Полтавщини скористалося послугами сімейних лікарів щодо надання психологічної допомоги, згідно даних НСЗУ.
Директор ДОЗ Віктор ЛИСАК ознайомив із цифрами: в області на контрактування з НСЗУ на 2024 рік за пакетом Програми медичних гарантій з надання психічної допомоги на первинному рівні подано 42 заяви від закладів комунальної та приватної форми власності (без ФОП). З них укладено 41 договір (38 комунальна форма власності, 3 – приватна баз (ФОП), 1 – знаходиться на розгляді. Працівники закладів охорони здоров’я Полтавщини систематично проходять онлайн-навчання на базі Академії НСЗУ. Вже 3,5 тисячі медичних працівників пройшли навчання за цією програмою.
Директорка закладу Валентина ХАН говорить, що цей курс у КНП ,,Великобагачанський Центр ПМСД’’ пройшли 8 фахівців з 9 працюючих лікарів, із 30 сестер медичних – 24 фахівці, отримавши сертифікати про успішне завершення навчання.
Учасники прес-туру погодилися, що дуже важливо, що сімейні лікарі мають можливість отримувати достатню підготовку, щоб будувати ефективну комунікацію з пацієнтами, виявляти у них психоемоційні розлади і здійснювати їх подальший супровід. Це неабияк допомагає покращувати доступ до професійних послуг у сфері охорони психічного здоровʼя.
КП “Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР”